Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Bezpłatna komunikacja w Żorach już w styczniu. Przetarg w październiku

Dalej Wstecz
Autor:

Mateusz Janik

Data publikacji:
2013-09-27 15:32
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Mateusz Janik

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bezpłatna komunikacja w Żorach już w styczniu. Przetarg w październiku
fot. Hons084, lic. CC BY-SA 3.0 Wikipedia
Żory intensywnie pracują nad przygotowaniem przetargu na obsługę bezpłatnej komunikacji miejskiej. Przedsięwzięcie to, przygotowywane wspólnie z Międzygminnym Związkiem Komunikacyjnym zakłada, że jeszcze w styczniu uruchomionych zostanie pierwszych sześć połączeń.

Władze Żor dokonały analizy funkcjonowania i kosztów utrzymania komunikacji miejskiej na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Pokazały one, że liczba pasażerów spada systematycznie, przy równoczesnym wzroście kosztów. - Pociąga to za sobą wzrost cen biletów, a w jeszcze większym stopniu wzrost dopłaty z budżetu gminy do komunikacji. Obecnie dopłata ta stanowi około 72 procent kosztów przewoźnika. Wzrost cen biletów w jeszcze większym stopniu ogranicza liczbę korzystających z komunikacji i błędne koło się zamyka - wyjaśnia Adrian Lubszczyk z biura doradcy prezydenta do spraw polityki promocji i informacji.

Aby komunikacja miejska mogła działać sprawnie na szerszą skalę, władze miasta postanowiły skoordynować swoje działania z planami Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu Zdroju. Obie strony przygotowują obecnie dokumenty do przetargu, który zostanie ogłoszony już na przełomie września i października.

Żory ustaliły ze związkiem, że na początek miasto uruchomi 6 połączeń lokalnych. Zgodnie z planem darmowa komunikacja ma ruszyć już pierwszego stycznia. Żory są na etapie przygotowywania rozkładu jazdy pod tę komunikację, co jest warunkiem ogłoszenia przetargu - tłumaczy Benedykt Lanuszny, dyrektor biura związku. Pod koniec lipca władze związku spotkały się z prezydentem Żor, Waldemarem Sochą. - Na spotkaniu ustaliliśmy wstępne założenia całego projektu. Obecnie spisujemy je równolegle pracując nad przetargiem. Z naszej strony ma on być gotowy najpóźniej na początku października - mówi Lanuszny.

O bezpłatnej komunikacji miejskiej zrobiło się głośno, gdy plany jej wprowadzenia zapowiedziały, w ubiegłym roku, władze Tallina, stolicy Estonii. Zwolennicy takiego rozwiązania, przekonują, że bezpłatna komunikacja miejska może stanowić remedium na wiele bolączek samorządów, również tych infrastrukturalnych, które ze zniszczenia nawierzchni, czy nadmiernego obciążenia ruchu. W przypadku wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej wielu, kierowców może zdecydować się na zmianę środka transportu i skorzystać z np. z autobusów miejskich, zmniejszając liczbę pojazdów na drodze. Zdaniem władz Żor wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej ma też duże znaczenie społeczne. Jesteśmy przekonani, że w znacznym stopniu ułatwi to naszym mieszkańcom dostęp do edukacji, kultury, sportu i rekreacji, a także poprawi dostępność miejsc pracy. Nasze Miasto szybko się rozwija, ale nowe dzielnice mieszkaniowe i zakłady pracy są coraz bardziej oddalone od centrum. Bezpłatna komunikacja miejska z pewnością skróci ten dystans - podkreśla Lubszczyk, dodając, że wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej nie byłoby możliwe gdyby działający w Żorach system transportu miejskiego był rozbudowany i kosztowny. - Specyfika naszego Miasta sprawia, że mamy bardzo tani system komunikacji - wprowadzenie bezpłatnych przejazdów zwiększy nasze wydatki z 2,4 do3,3 mln zł rocznie - zaznacza Lubszczyk.

Obok Żor, komunikację lokalną planują drastycznie zreformować również Pawłowice, które uruchomią pierwsze połączenia już pierwszego września.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Komunikacja solidarna zamiast bezpłatnej? Tak jest w Strasburgu

Komunikacja

Komunikacja solidarna zamiast bezpłatnej? Tak jest w Strasburgu

Jakub Dybalski 14 czerwca 2014

Pruszków następnym miastem z bezpłatną komunikacją?

Komunikacja

Pruszków następnym miastem z bezpłatną komunikacją?

Jakub Dybalski 12 czerwca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5