Partnerzy serwisu:
Mobilność

Air-sharing? Airbus chce zbudować latający samochód

Dalej Wstecz
Data publikacji:
18-01-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

MOBILNOŚĆ
Air-sharing? Airbus chce zbudować latający samochód
fot. Airbus
Airbus zapowiedział, że do końca tego roku przeprowadzi pierwsze testy samopilotującego się, latającego samochodu, którego głównym celem ma być omijanie miejskich korków. Według przedstawicieli koncernu sto lat temu transport miejski przeniósł się pod ziemię, teraz czas na to by zapanował w powietrzu.

Projekt ma być rozwijany przez Urban Air Mobility, część koncernu utworzoną w zeszłym roku, która ma opracować nie tylko pojazdy przeznaczone dla pojedynczych pasażerów, ale też przypominające helikoptery maszyny, zdolne transportować więcej osób. Latające pojazdy powinny działać dzięki smartfonowym aplikacjom na zasadach zbliżonych do car-sharingu. Będą autonomiczne, więc nie będą wymagały pilota.

Prezes Airbusa Tom Enders powiedział podczas konferencji w Monachium, że ma nadzieję, na pierwszy, testowy lot prototypu pojazdu dla jednej osoby jeszcze w 2017 r. – Traktujemy ten projekt bardzo poważnie – mówił. – Jeśli byśmy to zaniedbali, zostalibyśmy wypchnięci z bardzo istotnej części rynku – dodawał.

Dwie główne zalety jakie wymienił szef Airbusa to ekologia i oszczędność. Latające samochody nie będą zanieczyszczały powietrza w takim stopniu jak samochody. To jednocześnie duża oszczędność dla miejskich planistów, bo to co lata, nie potrzebuje – według niego – kosztownej infrastruktury, czyli dróg, mostów i wiaduktów.

Cytująca Endersa agencja Reuters zaznacza, że nie tylko Airbus myśli o transporcie miejskich pasażerów w powietrzu. W zeszłym miesiącu firmę budującą w Niemczech pojazd latający rozmiaru samochodu, wsparł finansowo jeden z założycieli Skype’a Niklas Zennstrom. – Sposób w jaki myślimy o transporcie publicznym odchodzi do lamusa. Korki powodują, że przedostanie się ze wschodniego do zachodniego Londynu trwa wieczność, a pojazdy zanieczyszczają powietrze – tłumaczył. – Rzecz jasna część problemów można rozwiązać dzięki pojazdom elektrycznym i autonomicznym, ale tak naprawdę przyszłość szybuje w obłokach – dodawał.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5