Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Wykręcają kilometry na rowerach. Kto wygra Europejską Rywalizację Rowerową?

Dalej Wstecz
Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2014-05-09 09:12
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wykręcają kilometry na rowerach. Kto wygra Europejską Rywalizację Rowerową?
rowery przed Biblioteką Narodowąfot. Adam-dalekie-pole
Przez cały maj rowerzyści z Warszawy ścigają się w kilometrach przejechanych na rowerze. W Europejskiej Rywalizacji rowerowej biorą udział 32 miasta i na dzień dzisiejszy stolica Polski obejmuje w rankingu prowadzenie. - To szczytna idea i cel – mówi w rozmowie z „Transportem Publicznym” Łukasz Puchalski, pełnomocnik prezydenta ds. komunikacji rowerowej. - Warto do niej dołączyć by zrobić coś dla siebie, innych i Warszawy.

W European Cycling Challenge, czyli konkurencji polegającej na wykręcaniu jak największej liczby kilometrów, ścigają się 32 miasta Starego Kontynentu: z Polski, Hiszpanii, Szwecji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Litwy, Francji, Danii i Estonii. W ubiegłym roku wygrał Tallin, którego mieszkańcy przejechali w maju ponad 55 tys. km. Już dziś (8 maja) miesięczny wynik Tallina został pobity przez Warszawę, ale doskonale w rywalizacji radzą sobie również inne polskie miasta, praktycznie nie wypadając z pierwszej piątki najbardziej rowerowych miast Europy. Łódź na dzień dzisiejszy ma mocną, drugą pozycję, natomiast Gdynia plasuje się na miejscu piątym.

Puchalski wskazuje, że ta zabawa, oprócz tego, że jest fajna, łączy w sobie również szczytną ideę i cel. - Działanie w zespole, drużynie na rzecz swojego miasta zawsze jednoczy i buduje świadomość lokalną. W tym konkretnie przypadku budujemy również świadomość transportową, a ilości i statystyki są prezentacją siły i potencjału roweru jako środka transportu – mówi pełnomocnik prezydenta ds. komunikacji rowerowej.

W warszawskim pedałowaniu bierze obecnie udział ponad 1800 osób. Oprócz promocji transportu rowerowego to również szansa na pozyskanie całkiem reprezentatywnej grupy rowerzystów, którzy swoim uczestnictwem w projekcie pokazują, jakimi drogami najczęściej się poruszają.

– Patrząc na przyrost dzienny, prawdopodobnie zakończymy grę mając 2500-3000 członków zespołu. Użytkownicy są zróżnicowani – patrząc po tym chociażby, ile przejeżdżają kilometrów dziennie (są tacy, którzy pokonują kilkadziesiąt km dziennie i tacy, którzy kilka tygodniowo), są wśród nich rowerzyści z wieloletnim stażem, ale też i początkujący. Można na tej podstawie twierdzić, iż grupie tej blisko do miana reprezentatywnej. Niewątpliwie dużą wartością tej zabawy jest mapa z wykonanymi przejazdami. Nie jest to jednak jedyny materiał z którego chcemy korzystać tworząc infrastrukturę rowerową. Od początku funkcjonowania systemu Veturilo gromadzimy dane statystyczne o wykorzystaniu rowerów, a wkrótce pozyskamy dane obrazujące anonimowo trasy przejazdu części z rowerów Veturilo. Dodatkowo, w drugiej połowie maja planujemy kompleksowe badania ruchu rowerowego, które mają na celu pomiary ruchu wszystkich rowerzystów – zapowiada Puchalski.

W Europejskiej Rywalizacji Rowerowej może wziąć udział każdy, kto przemieszcza się w konkurujących ze sobą miastach na rowerze. Wystarczy wejść na stronę endomondo.com, zarejestrować się i dołączyć do rywalizacji European Cycling Challenge. Kilometry można rejestrować od 1 do 31 maja dzięki aplikacji Endomondo w smartfonie lub za pomocą innego urządzenia z wbudowanym GPS-em. Można robić to też ręcznie na stronie endomondo.com.

- Zasady są jednakowe dla wszystkich, a możliwości każdego z miast w aktywnym promowaniu ECC są podobne. Wynik Warszawy nie jest powszechną mobilizacją ani ambicją urzędników, tylko kilometrami wykręconymi przez mieszkańców. Przy okazji, chciałbym pozdrowić wszystkich rowerzystów biorących udział w ECC – tych z Warszawy, a także tych z innych miast i życzyć wszystkim dobrych wyników – mówi Puchalski.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wrocław. Powstanie płatny parking rowerowy

Przestrzeń

Wrocław. Powstanie płatny parking rowerowy

Rafał Stawecki 27 sierpnia 2014

Warszawa. Rowerem po ścieżce lub chodniku

Komunikacja

Warszawa. Rowerem po ścieżce lub chodniku

Jakub Dybalski 19 sierpnia 2014

Infrastruktura rowerowa Warszawy zmierza ku lepszemu?

Przestrzeń

Infrastruktura rowerowa Warszawy zmierza ku lepszemu?

Łukasz Pastor 16 września 2013

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5