Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Warszawa, Gdynia i Solaris w inicjatywie Clean Bus

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-07-17 15:16
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa, Gdynia i Solaris w inicjatywie Clean Bus
fot.
Zarząd Transportu Miejskiego podpisał w Brukseli deklarację przystąpienia do Inicjatywy Wdrożenia Zeroemisyjnych Autobusów, w skrócie nazywanej inicjatywą Clean Bus. Wśród kilkudziesięciu podmiotów – miast, organizacji transportowych i producentów – które zdecydowały się na podpisanie dokumentu, poza organizatorem transportu w Warszawie znalazły się też Gdynia, województwo pomorskie, a także Solaris.

W piątek unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc, podczas odbywającego się w Brukseli Komitetu Regionów, przedstawiła europejską Inicjatywę Wdrożenia Zeroemisyjnych Autobusów. Inicjatywa to potwierdzenie chęci wspólnego przyspieszenia przez państwa członkowskie Unii Europejskiej rozwoju proekologicznych rozwiązań w zakresie komunikacji autobusowej.

W treści dokumentu podpisanego w Brukseli znalazło się zobowiązanie sygnatariuszy do zwiększenia udziału autobusów o alternatywnym źródle napędu w ich flotach do 30 proc. do 2025 r. Dziś, według danych UITP to ok. 10–12 proc., co oznacza, że wśród 200 tys. autobusów w Europie jest ich zaledwie 20 tysięcy. W deklaracji wskazano, że gdyby do 2019 r. wyprodukowano ledwie 2 tys. nowych autobusów zeroemisyjnych, dałoby to inwestycyjne możliwości na poziomie miliarda euro.

Inicjatywa oparta została na trzech filarach. Pierwszym z nich jest publiczna deklaracja popierająca wspólne ambicje miast i producentów w celu przyspieszenia wprowadzania zeroemisyjnych autobusów. Kolejny to stworzenie platformy wdrożeniowej, w ramach której organy publiczne, operatorzy transportu publicznego, producenci i organizacje finansowe będą mogły wspólnie osiągnąć zamierzone cele, czyli poprawić wymianę informacji, ułatwić zrzeszanie się istotnych podmiotów, wykorzystanie potencjału działań inwestycyjnych oraz opracowanie specjalistycznych w tym zakresie polityk. Powołana zostanie również grupa ekspercka, skupiającej podmioty zarówno ze strony dostawców jak i odbiorców.

Deklarację podpisało 36 miast i regionów, 11 producentów i 8 instytucji transportowych. Do Inicjatywy przystąpiły także Warszawa, Gdynia, województwo pomorskie oraz Solaris.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Częstochowa rusza z przetargiem na remont torowisk tramwajowych

Przestrzeń

Częstochowa rusza z przetargiem na remont torowisk tramwajowych

Witold Urbanowicz 17 lipca 2017

KIO unieważnia konkurs na koncepcję ostatniego odcinka II linii metra

Prawo & Finanse

KIO unieważnia konkurs na koncepcję ostatniego odcinka II linii metra

Witold Urbanowicz 17 lipca 2017

Powiat sokołowski stawia na niskoemisyjność

Komunikacja

Powiat sokołowski stawia na niskoemisyjność

Łukasz Pastor 06 lutego 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5