Partnerzy serwisu:
Komunikacja

W Krakowie nowe przystanki dla Nowej Huty. Dwie umowy

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
07-09-2023
Ostatnia modyfikacja:
07-09-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Ministerstwa Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
W Krakowie nowe przystanki dla Nowej Huty. Dwie umowy
fot. PKP PLK
7 września 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowy za przeszło 19 mln zł na zaprojektowanie i wybudowanie przystanków kolejowych w Krakowie. Chodzi o dwa nowe obiekty zlokalizowane przy linii kolejowej 95 (Kraków Mydlinki – Podłęże) – Kościelniki i Przylasek.

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, przystanek Kraków Kościelniki przy Igołomskiej gotowy będzie pod koniec 2024 roku. Wykonawca zaprojektuje i zrealizuje budowę dwóch peronów jednokrawędziowych na odcinku Nowa Huta – Podłęże (LK 95 Kraków Mydlniki – Podłęże). Do peronów prowadzić będzie przejście podziemne wyposażone w pochylnie. Przystanek będzie w pełni dostępny dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Jego lokalizacja pozwoli na wybudowanie w sąsiedztwie parkingu i ciągów komunikacyjnych. Podróżni pociągami aglomeracyjnymi dojadą do centrum Krakowa w kilkanaście minut. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Swietelsky Rail Polska. Więcej o inwestycji piszemy tutaj.

Dwa perony przystanku Kraków Przylasek powstaną w sąsiedztwie popularnego kąpieliska. Zlokalizowane będą po dwóch stronach przejazdu kolejowo-drogowego. Znajdą się na nich wiaty, tablice informacyjne, ławki i czytelne oznakowanie. Oświetlenie pomoże w orientacji także po zmroku. Podróżni skorzystają z nowych chodników oraz miejsc parkingowych dla rowerów. Zakończenie prac zaplanowano na IV kwartał 2024 r. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma PORR. Więcej o inwestycji piszemy tutaj.

Obiekty powstaną w ramach rządowego programu budowy przystanków kolejowych. Wcześniej podpisano już umowę na przystanek Kraków Północ (robocza nazwa Piastów). Jak tłumaczy MI, celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne poprawią dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej dla podróżnych. W sumie na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł, a modernizacja lub budowa nowych peronów planowana jest w 207 lokalizacjach w całej Polsce.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5