Partnerzy serwisu:
Mobilność

Szwecja. Karetki i wozy strażackie zhakują samochodowe radia

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-01-17 16:17
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Szwecja. Karetki i wozy strażackie zhakują samochodowe radia
karetki w Sztokholmiefot. I99pema, lic. CC 3.0
Trzech studentów z Królewskiego Instytutu Technologicznego opracowało system Evam, który właśnie jest testowany w sztokholmskich karetkach i wozach straży pożarnej. Urządzenie wykorzystujące sygnał radiowy, zagłusza radio w samochodach znajdujących się w pobliżu. Dzięki temu kierowcy słyszą syrenę nadjeżdżającej karetki i mogą ustąpić jej miejsca.

Muzyka słuchana w samochodzie często jest tak głośna, że kierowcy słyszą sygnał pojazdu nadjeżdżającego z tyłu zbyt późno, by szybko ustąpić miejsca. Często więc karetki jadące do chorego, lub wozy strażackie śpieszące do pożaru stają w korkach. – Zwykle kierowcy mają ledwie kilka sekund zanim dojedzie do nich karetka. Optymalna sytuacja byłaby wtedy, gdyby słyszeli ją 10–15 sekund, zanim nadjedzie – mówi w rozmowie z „The Telegraph”, Mikael Erneberg, jeden z twórców urządzenia.

Evam pozwala na wyciszenie radia w samochodzie znajdującym się w pobliżu karetki i nadanie mówionego sygnału „Ustąp miejsca, bo nadjeżdża pojazd ratunkowy”, słyszalnego przez samochodowe radio. Działa nie tylko wtedy gdy gra samo radio, ale też, gdy kierowca słucha muzyki z innego urządzenia podłączonego do samochodowego systemu – czy to przez kabel, czy przez bluetootha.

Urządzenie potrafi samodzielnie określić, na jaką odległość powinno działać, w zależności od zatłoczenia na ulicach. – Dzięki temu ostrzegamy kierowców na tyle wcześnie, że nie denerwują się, jak w przypadku, gdy usłyszą sygnał w ostatniej chwili – mówi Erneberg.

Urządzenia na razie są testowane w Sztokholmie, ale jeśli się sprawdzą mogą trafić również do innych szwedzkich miast.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS