Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Społecznicy chcą więcej przejść naziemnych w centrum Warszawy

Dalej Wstecz
Data publikacji:
21-03-2014
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Społecznicy chcą więcej przejść naziemnych w centrum Warszawy
fot. Petroniusz / fotopolska.eu, lic. CC BY-SA 3.0al. "Solidarności" na wysokości Starego Miasta
Przejść naziemnych w centrum Warszawy w wielu miejscach nie uświadczysz. Tymczasem zgodnie ze współczesnymi tendencjami urbanistycznymi ruch pieszy w śródmieściu należy ułatwiać. Dlatego Maciej Sulmicki z „Zielonego Mazowsza” chce odtworzenia przejścia dla pieszych przez al. „Solidarności” na wysokości ul. Orlej. Swój projekt zgłosił do budżetu partycypacyjnego stolicy.

Przejście dla pieszych, o którego utworzenie wnioskuje działacz „Zielonego Mazowsza”, zostało zlikwidowane w 2000 roku. Obecnie, aby przedostać się w tym miejscu na drugą stronę ulicy, trzeba przekonać dodatkowo 500 metrów. Społecznicy przekonują, że to niezgodne ze współczesnymi tendencjami urbanistycznymi i chcą przywrócić zlikwidowane przejście dodając azyle pomiędzy torowiskiem tramwajowym a jezdniami. Azyle, których brakowało przed likwidacją przejścia, mają pozwolić pieszemu na bezpieczne zatrzymanie i pokonywanie przejścia „na raty”.

Bezpieczne przejście bez sygnalizacji świetlnej


Aby wykonanie azyli było możliwe, konieczne będzie zawężenie jezdni z 3 do 2 pasów ruchu w każdym z kierunków. Dzięki tym działaniom przejście mogłoby być bezpieczne nawet bez sygnalizacji świetlnej. Społecznicy wskazują, że zawężenie al. „Solidarności” nie jest problemem w obliczu tego, iż trasa nie pełni już roli tranzytowej. Dla obsługi tranzytu wybudowano bowiem trasę S-8, a dalej na wschód al. Solidarności zwężono do 1 pasa dla samochodów.


Większy widok mapy

„Dzięki rezygnacji z jednego pasa ruchu możliwe jest też przeniesienie na sąsiadującym odcinku parkowania z chodników na pas postojowy na jezdni. Poprawi to warunki ruchu pieszego również wzdłuż al. Solidarności bez likwidacji miejsc postojowych, umożliwi odtworzenie szpaleru drzew, zwiększy atrakcyjność sklepów i usług” - proponują dalej społecznicy dodając, że realizacja projektu wpłynęłaby na poprawę ruchu pieszego w Śródmieściu, co jest zgodne ze Strategią Zrównoważonego Rozwoju Systemu Transportowego Warszawy. Sulmicki wskazuje, że zadanie 7 Strategii obejmuje właśnie wyznaczanie nowych naziemnych przejść dla pieszych. Tymczasem odległość między kolejnymi przejściami przez al. Solidarności wynosi w tym miejscu ponad 500 m.

Odtworzyć alejowy charakter ulicy?

„Realizacja projektu poprawi warunki życia mieszkańców Śródmieścia, poprawiając warunki ruchu pieszych i umożliwiając odtworzenie miejskiego, alejowego charakteru alei Solidarności” - uzasadnia przedstawiciel „Zielonego Mazowsza” i dodaje szacunkowy koszt przedsięwzięcia – 30 tys. zł.

Zgłaszanie projektów do budżetu partycypacyjnego zakończyło się 10 marca. W sumie na realizację wszystkich zadań, na które już w czerwcu będą mogli głosować mieszkańcy, miasto chce przeznaczyć 26 mln zł.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5