Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Powstanie przystanek kolejowy Warszawa Wiatraczna, perony w nowych miejscach

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-01-19 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Powstanie przystanek kolejowy Warszawa Wiatraczna, perony w nowych miejscach
fot. Cezary Piwowarski, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
PKP PLK przymierzają się do przebudowy linii kolejowej nr 7 na odcinku Warszawa Wschodnia – Otwock. W założeniach do dokumentacji projektowej zapisano powstanie nowego przystanku Wiatraczna, a także przesunięcie peronów na Gocławku. PKP PLK postanawiają się też nad przesunięciem peronu w Wawrze. Realizacja zaplanowana jest w latach 2020-2022.

PKP PLK rozpisały przetarg na dokumentację projektową dla odcinka linii nr 7 między Warszawą Wschodnią a Otwockiem. Wśród zidentyfikowanych problemów PKP PLK wymienia niewystarczającą przepustowość szlaku na wspomnianym odcinków. Brak jest możliwości sprawnego prowadzenia ruchu o charakterze mieszanym – to jest pociągów miejskich i podmiejskich, a także poruszających się z wyższymi prędkościami – stąd pomysł budowy trzeciego toru. Kolejny problem to brak lub zły stan obiektów obsługi podróżnych, a także niedostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Założenia do projektowania przewidują realizację nowego przystanku Wiatraczna. Jego lokalizację przewidziano w km 6,850. Peron powstanie po wschodniej stronie przedłużenia ulicy Wiatraczna, odchodzącej od ronda Wiatraczna. Na przystanku tym (jak i Aninie) miałyby stanąć dwie tzw. wiaty powtarzalne dwustronne o formie architektonicznej nawiązującej do zabytkowych wiat na linii otwockiej. Przyjęto realizację wiaty stalowej.


Lokalizacja nowego peronu, mat. PKP PLK

Kolejna zmiana dotyczy przystanku Gocławek. W założeniach koncepcji programowo-przestrzennej przewidziano przesunięcie peronu pod wiadukt drogowy w ciągu ul. Marsa. Celem tego zabiegu jest stworzenie węzła przesiadkowego połączonego z przystankami autobusowymi znajdującymi się na wiadukcie. W nowym rozwiązaniu przewidziano jeden peron wyspowy pomiędzy torami 1 i 2 linii kolejowej nr 7. Południowo-wschodnie przejście ma dawać możliwość dowiązania – w miarę możliwości – do projektowanego przejścia podziemnego w ciągu ul. Korkowej.

Projektanci mają też przeanalizować możliwość maksymalnego przesunięcia peronu stacji Wawer w kierunku wiaduktu w ciągu Płowieckiej, z zachowaniem istniejącego przejścia podziemnego. W przypadku przesunięcia peronu konieczne byłoby zaprojektowanie nowej wiaty peronowej, nawiązującej stylem do pozostałych wiat na linii. Wśród zaleceń zapisano także minimalizację czasu przesiadek – stąd nie jest wykluczone np. zastosowanie przejścia przez tory od strony zachodniej.

Podobne zalecenia znalazły się w odniesieniu do przystanku Olszynka Grochowska i pętli autobusowej PKP Olszynka Grochowska. Tutaj założono albo przejście przez tory kat. E lub wykorzystanie istniejącego przejazdu kolejowo-drogowego.


Projekt wiaty powtarzalnej, mat. PKP PLK

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Rusza drugi projekt przystankowy ŁKA

Komunikacja

Łódź: Rusza drugi projekt przystankowy ŁKA

Kasper Fiszer 18 stycznia 2017

Umowa na budowę przystanków PKM w Gdyni podpisana

Komunikacja

Umowa na budowę przystanków PKM w Gdyni podpisana

Redakcja 26 września 2016

Olsztyn zyska przystanek kolejowy na Dajtkach

Przestrzeń

Olsztyn zyska przystanek kolejowy na Dajtkach

Martyn Janduła 19 września 2016

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS