Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Kujawsko-Pomorskie: Sejmik przyjął plan transportowy. Nie będzie ograniczenia roli kolei

Dalej Wstecz
Autor:

Paweł Rydzyński

Data publikacji:
2014-09-30 10:45
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kujawsko-Pomorskie: Sejmik przyjął plan transportowy. Nie będzie ograniczenia roli kolei
Toruń Wschodnifot. WU
Na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął „Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla województwa kujawsko-pomorskiego”. Z dokumentu wykreślone zostały ostatecznie zapisy postulujące likwidację kilku linii kolejowych w regionie.

Postulat teki został wpisany do projektu planu, który został przedstawiony w sierpniu do konsultacji społecznych („Transport Publiczny” pisał już jednak na początku tego roku, iż szykowane są takie zapisy planu). W projekcie znajdował się zapis, iż po 2020 r. (kiedy kończy się kontrakt z Arrivą RP) należy rozważyć likwidację przewozów pasażerskich w sumie na 6 liniach w województwie, cechujących się niską frekwencją. Gdyby tak się stało, wówczas m.in. połączenia kolejowe utraciłaby 30-tysięczna Brodnica, a szereg miejscowości w Borach Tucholskich zostałoby prawdopodobnie odciętych od świata. Autorzy planu postulowali zastąpienie pociągów autobusami. Silnie zaakcentowali wady transportu kolejowego (wysokie koszty), natomiast praktycznie pominęli jego atuty.

22 linie kolejowe, 45 linii autobusowych

Na etapie konsultacji społecznych projekt ograniczenia roli kolei spotkał się jednak z protestami, w związku z czym władze województwa zdecydowały o wykreśleniu tego postulatu. Ostatecznie, zgodnie z zapisami przyjętego planu, kluczową rolę w regionalnym publicznym transporcie pasażerskim odgrywać będzie kolej, a wojewódzka sieć publicznych przewozów pasażerskich docelowo składać się będzie z 22 linii kolejowych oraz 45 linii autobusowych, powiązanych i uzupełnianych przez autobusowy transport lokalny. Jednocześnie, jak zakłada plan, w pięciu największych miastach regionu powstanie 11 zintegrowanych, „strategicznych” węzłów przesiadkowych umożliwiających przesiadki do środków komunikacji o zasięgu ponadregionalnym. Pozostałymi węzłami systemu będą zintegrowane platformy przesiadkowe (w liczbie 36), zlokalizowane w stolicach powiatów oraz innych generujących znaczący ruch pasażerski miejscowościach.

– Aż 60 procent osób, które obecnie poruszają się wyłącznie prywatnymi środkami transportu, deklaruje, pod pewnymi warunkami, chęć by przesiąść się do pociągów. Dlatego zdecydowaliśmy się na kontynuację wielkiego wysiłku inwestycyjnego i organizacyjnego, który powinien sprawić, że zechcą to uczynić – mówił podczas sesji Sejmiku marszałek województwa Piotr Całbecki.

Nowe instytucje nadzorujące transport

Władze województwa informują, że zamierzają przyciągnąć mieszkańców do kolei m.in. zwiększeniem liczby pociągów (na trasie Bydgoszcz – Toruń mają kursować docelowo aż 32 pary pociągów), dalszymi inwestycjami w infrastrukturę, tworzeniem zintegrowanych rozkładów jazdy i pracami nad zintegrowanym biletem wojewódzkim. Potwierdziły się też wcześniejsze informacje nt. tego, iż władze województwa zamierzają powołać dwa nowe organy zajmujące się transportem: Zarząd Wojewódzkiego Transportu Publicznego i Wojewódzką Radę Transportu Publicznego. Zarząd będzie jednostką samorządu województwa, której misją będzie udoskonalanie przyjętych rozwiązań i koordynacja działań operacyjnych. Rada będzie natomiast społecznym ciałem doradczym, złożone z przedstawicieli samorządów lokalnych, stowarzyszeń pasażerów, przewoźników oraz ekspertów.VII Kongres Kolejowy
 

Celem kongresu CITY MATTERS jest zgromadzenie w jednym miejscu przedstawicieli samorządów, miejskich aktywistów, polskich i zagranicznych ekspertów oraz przedsiębiorców aby móc dyskutować o przyszłości naszych miast.

Wspólnym mianownikiem tematycznym wydarzenia jest szeroko rozumiana jakość życia w mieście oraz promowanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych wpływających na jej poprawę. Istotną funkcją kongresu jest umożliwianie osobom decydującym o kształcie polskich miast nawiązania kontaktu, wymiany poglądów i opinii.

Wśród zagadnień, jakie poruszymy będą m.in.: wspólne miasto, jakość powietrza, transport, polityka mieszkaniowa, zieleń miejska, miasto dla pieszych, placemaking oraz estetyka przestrzeni publicznych. Sprawdź program i zarejestruj się tutaj

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rybnik chce połączeń do Czech

Prawo & Finanse

Rybnik chce połączeń do Czech

Paweł Rydzyński 20 sierpnia 2014

Na Kujawach plan transportowy sprzeczny ze strategią rozwoju

Komunikacja

Na Kujawach plan transportowy sprzeczny ze strategią rozwoju

Paweł Rydzyński 07 sierpnia 2014

Kujawsko-pomorskie: Zmniejszanie roli kolei w planie transportowym

Prawo & Finanse

Kujawsko-pomorskie: Zmniejszanie roli kolei w planie transportowym

Paweł Rydzyński 05 sierpnia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS