Końcówka zeszłego roku upłynęła pod znakiem intensywnego szlifowania szyn na całkiem nowej, II linii metra. To pierwszy taki z natury rutynowy zabieg, który ma przedłużać żywotność szyn. Usługę na zlecenie Metra tradycyjnie wykonuje szwajcarska firma SPENO.
Metro Warszawskie regularnie przeprowadza na swojej infrastrukturze szlifowanie szyn. – Szlifowanie przeprowadza się w zależności od potrzeb, z doświadczenia eksploatacji I linii wynika, że co około 1-1,5 roku. Na I linii począwszy od 2009 r. szlifowanie prewencyjne wykonywane jest corocznie, eliminuje ono zużycie szyn oraz odtwarza profil poprzeczny szyn – mówi Maciej Czerski z biura prasowego Metra Warszawskiego.
Ten rutynowy zabieg pozwala zachować właściwy profil szyny. – Odpowiedni dobrane i zastosowane zabiegi konserwacyjno-remontowe znacząco wydłużają okres żywotności szyn. Regularne prowadzenie robót konserwacyjnych w torze poprzez szlifowanie pozwala stosunkowo niewielkim kosztem przywrócić pierwotne właściwości szyn, tj. odtworzyć odpowiedni profil poprzeczny oraz wyeliminować wady powierzchniowe w pierwszym stadium ich powstania, co biorąc pod uwagę dynamiczne obciążenie oraz specyfikę nawierzchni i ruchu pociągów w metrze ma istotne znaczenie w bezpiecznej eksploatacji.
Spółka nie posiada własnego pojazdu szlifującego. Operację szlifowania szyn tradycyjnie wykonuje szwajcarska firma SPENO, która specjalizuje się w tego typu pracach. Zresztą z jej usług korzysta nie tylko Metro, ale i zarządcy naziemnej infrastruktury kolejowej, w tym PKP PLK.
Pod koniec zeszłego roku specjalny pojazd SPENO po raz pierwszy odwiedził centralny odcinek II linii metra, uruchomiony dla pasażerów w marcu 2015 r. – Szlifowanie szyn i rozjazdów na II linii metra jest realizowane w ramach konserwacji nawierzchni torowej w celu eliminacji zużyć zmęczeniowych w postaci wad typu head check, wykruszeń, wybuksowań, falistości itp. pojawiających się na szynach w trakcie ich eksploatacji oraz odtworzenia profilu poprzecznego szyn – wyjaśnia Czerski.
Operacja szlifowania jest przeprowadzana wyłącznie w nocy. Każdy odcinek specjalistyczny pojazd przejeżdża sześciokrotnie. Dla pasażerów jedyną wskazówką, że szlifowanie zostało przeprowadzone, jest charakterystyczny świst przy przejeździe pociągu, utrzymujący się przez kilka dni po tym zabiegu.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.