Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Historia przyjaźni dwóch stacji

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2013-07-10 19:28
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Historia przyjaźni dwóch stacji
Fot. Witold Urbanowicz
Krótka historia przyjaźni pomiędzy dwoma miastami. Można wymieniać się nie tylko nazwami, doświadczeniami, ale także podziemnymi architektami -taka współpraca pozostawia ślady, które znacznie trudniej wymazać ze świadomości społecznej.

Międzynarodowa wymiana nazw stacji metra pomiędzy Moskwą a Ałma-Atą, o której już pisaliśmy, ma swój precedens. W latach 80. podobnego czynu stolica rosyjska dokonała z Pragą. Metro moskiewskie, otwarte w 1935 r., stanowi pierwowzór dla innych systemów w obrębie Wspólnoty Niepodległych Państw, a wcześniej także - z uwagi na położenie geopolityczne - także ogólnie państw bloku wschodniego.

Praga od początku czerpała z doświadczeń i technologii radzieckich w zakresie budowy metra. Najbardziej wyrazistym umocnieniem i potwierdzeniem przyjaźni ze Związkiem Radzieckim była jedna ze stacji na ostatniej, trzeciej linii metra B była stacja Moskevská, zaprojektowana przy udziale architektów radzieckich. Jednocześnie w Moskwie w tym samym czasie ukończono stację Prażskaja na linii Sierpuchowsko-Timiriaziewskaiej według projektu czechosłowackich inżynierów. Oba przystanki, otwarte w 1985 r., miały odzwierciedlać architekturę i ogólny charakter metra z "partnerskich" miast.

Dawna stacja Moskevská w Pradze należy do głębokich (ok. 35 metrów pod ziemią). Jest to typowa konstrukcja trójnawowa, z trzema oddzielnymi tunelami. Ściany zatorowe i antresoli wyłożone są czerwonym marmurem. Na ścianach zatorowych znajdują się też wielkie odlewy z brązu z socrealistycznymi motywami - od pokoju po kosmonautów (na przestrzeni czasu często uszkadzane przez wandali). Kolumny obłożone są natomiast białym marmurem, symbolizującym śnieg. Środkowy tunel peronowy kojarzy się niektórym z dachami i kształtem katedr prawosławnych.

W jednej z hali biletowej zachował się też napis odzwierciedlający dawną przyjaźń. Po przeciwległej stronie stacji znajdowała się też wielka mozaika z panoramą Moskwy, ale w 2000 r. została usunięta w związku z budową biurowca w miejscu dotychczasowego wolnostojącego pawilonu wejściowego. Nie zachowała się też nazwa - jeszcze w 1990 r., po pięciu latach od uruchomienia stacji, przemianowano na bardziej adekwatną Anděl od dzielnicy, w której stacja się znajduje.

W Moskwie nadal istnieje stacja Prażskaja - jest to płytki przystanek o konstrukcji trójnawowej, z trzema rzędami kolumn, obłożonymi złotymi panelami. Ściany zatorowe są natomiast pokryte brązową ceramiką Znajdują się na nich także charakterystyczne metalowe litery z nazwą stacji. Biały podwieszany sufit rozprasza światło. W wystroju stacji wykorzystano też prace czeskich artystów. W hali biletowej oraz na antresoli znaleźć można rzeźby symbolizujące Pragę i Wełtawę.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Nazwy stacji II linii

Przestrzeń

Nazwy stacji II linii

Witold Urbanowicz 21 sierpnia 2013

Klucz do nazywania stacji

Przestrzeń

Klucz do nazywania stacji

Witold Urbanowicz 03 lipca 2013

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS