Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Dworzec w Wejherowie pójdzie do modernizacji

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-11-30 12:29
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Dworzec w Wejherowie pójdzie do modernizacji
fot. Antekbojar, lic. CC0 Wikimedia commons
PKP SA przygotowują się do dalszej modernizacji dworca kolejowego w Wejherowie. Ruszył właśnie kolejny już przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla tej inwestycji. Start prac w połowie 2017 r.

Przedmiotem przetargu prowadzonego przez PKP SA jest przygotowanie dokumentacji projektowej dla modernizacji zabytkowego dworca w Wejherowie z 1903 r. Obiekt ten obsługuje ok. 3,8 mln podróżnych rocznie. Dworzec, jak przekonuje PKP SA, jest niefunkcjonalny, w złym stanie technicznym i wymaga przebudowy. Poprzedni remont, obejmujący wnętrze dworca w Wejherowie, zakończył się w 2014 r. Teraz prace mają mieć bardziej kompleksowy charakter.

Zgodnie z założeniami inwestycja ma poprawić ogólny stan techniczny dworca kolejowego, przemodelować i usprawnić jego funkcjonowanie pod kątem obsługi pasażerskiej oraz komercyjnej. Ma też sprawić, że użytkowane będzie 100% powierzchni dworca, a jego otoczenie zostanie uporządkowane i zrewitalizowane.

Zasadnicze zmiany zajdą wewnątrz budynku. W tej chwili na parterze znajdują się kasy biletowe z holem dworcowym i wyjściem na perony, pomieszczenia biurowe w części południowej, zaplecze kas, lokale handlowe, pomieszczenia ochrony i techniczne. W parterze oraz nie piętrze znajdują się natomiast pustostany.

W ramach inwestycji powstanie nowa klatka schodowa oraz winda w centralnej części budynku, a istniejąca klatka we wschodniej części zostanie zlikwidowana. Lokalizację zmieni hol główny i kasy PKP. Przewidziano również kasy PKS, dwa lokale komercyjne oraz hol wejściowy do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, które prowadzi Starostwo Powiatowe. Placówka zajmie piętro i poddasze budynku. Piwnica ma zostać w części wykorzystana pod pomieszczenia techniczne, a w części zasypana.

Prace na zewnątrz obejmą czyszczenie elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz pokrycia dachowego, a także zamianę siedmiu otworów okiennych na drzwiowe. Ponadto projekt ma umożliwić wyeliminowanie barier w dostępie do peronu przyległego do budynku dworca. Zmienić ma się też otoczenie budynku. Projekt przebudowy ma być skoordynowany z planami miasta zakładającymi stworzenie tzw. węzła Kwiatowa.

To już drugie postępowanie w sprawie wejherowskiego dworca. Poprzednie skończyło się na początku sierpnia unieważnieniem. Najtańsza oferta została odrzucona, gdyż uznano ją za rażąco niską. Najkorzystniejsza oferta, złożona przez firmę PAS Projekt i opiewającą na kwotę 504,3 tys. zł brutto, przekraczała budżet o nieco ponad 53 tys. zł brutto. Dlatego też PKP SA zdecydowały się na rozpisanie nowego przetargu.

Termin składania ofert mija 9 grudnia. O wyborze decydują cena (80%) oraz termin wykonania projektu wykonawczego (20%). Dokumentacja ma powstać w ciągu 30 tygodni od podpisania umowy. Zadaniem wykonawcy będzie też sprawowanie nadzoru autorskiego nad pracami. Te mają się rozpocząć w połowie 2017 r. i potrwać 10 miesięcy.

Kongres Transportu Publicznego 2017

VI Kongres Transportu Publicznego

Szósta edycja Kongresu Transportu Publicznego odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w dniach 12-13 października 2017 roku.

Wydarzenie to jest największym w Polsce spotkaniem przedstawicieli firm, instytucji i organizacji związanych z transportem publicznym. Wśród wątków które zostaną poruszone w tym roku znajdą się tematy takie jak:
  • alternatywne paliwa w transporcie a niska emisja w polskich miastach,
  • mobilność miejska,
  • technologie i źródła finansowania ekomobilności,
  • oświetlenie i jego wpływ na komfort i bezpieczeństwo pasażerów w transporcie publicznym oraz aktywność mieszkańców miast
  • wpływ „uwolnienia” stawek za parkowanie na spójny rozwój miast • tworzenie zintegrowanych systemów informacji pasażerskiej
  • centra przesiadkowe – planowanie, realizacja, najlepsze praktyki.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Starogard Gdański przebuduje dworzec i stworzy węzeł

Przestrzeń

Starogard Gdański przebuduje dworzec i stworzy węzeł

Witold Urbanowicz 25 listopada 2016

Jaki dworzec Warszawa Gdańska? Wciąż wielka niewiadoma

Przestrzeń

Jaki dworzec Warszawa Gdańska? Wciąż wielka niewiadoma

Witold Urbanowicz 24 listopada 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS