Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Dworzec w Wejherowie pójdzie do modernizacji

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-11-30 12:29
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Dworzec w Wejherowie pójdzie do modernizacji
fot. Antekbojar, lic. CC0 Wikimedia commons
PKP SA przygotowują się do dalszej modernizacji dworca kolejowego w Wejherowie. Ruszył właśnie kolejny już przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla tej inwestycji. Start prac w połowie 2017 r.

Przedmiotem przetargu prowadzonego przez PKP SA jest przygotowanie dokumentacji projektowej dla modernizacji zabytkowego dworca w Wejherowie z 1903 r. Obiekt ten obsługuje ok. 3,8 mln podróżnych rocznie. Dworzec, jak przekonuje PKP SA, jest niefunkcjonalny, w złym stanie technicznym i wymaga przebudowy. Poprzedni remont, obejmujący wnętrze dworca w Wejherowie, zakończył się w 2014 r. Teraz prace mają mieć bardziej kompleksowy charakter.

Zgodnie z założeniami inwestycja ma poprawić ogólny stan techniczny dworca kolejowego, przemodelować i usprawnić jego funkcjonowanie pod kątem obsługi pasażerskiej oraz komercyjnej. Ma też sprawić, że użytkowane będzie 100% powierzchni dworca, a jego otoczenie zostanie uporządkowane i zrewitalizowane.

Zasadnicze zmiany zajdą wewnątrz budynku. W tej chwili na parterze znajdują się kasy biletowe z holem dworcowym i wyjściem na perony, pomieszczenia biurowe w części południowej, zaplecze kas, lokale handlowe, pomieszczenia ochrony i techniczne. W parterze oraz nie piętrze znajdują się natomiast pustostany.

W ramach inwestycji powstanie nowa klatka schodowa oraz winda w centralnej części budynku, a istniejąca klatka we wschodniej części zostanie zlikwidowana. Lokalizację zmieni hol główny i kasy PKP. Przewidziano również kasy PKS, dwa lokale komercyjne oraz hol wejściowy do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, które prowadzi Starostwo Powiatowe. Placówka zajmie piętro i poddasze budynku. Piwnica ma zostać w części wykorzystana pod pomieszczenia techniczne, a w części zasypana.

Prace na zewnątrz obejmą czyszczenie elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz pokrycia dachowego, a także zamianę siedmiu otworów okiennych na drzwiowe. Ponadto projekt ma umożliwić wyeliminowanie barier w dostępie do peronu przyległego do budynku dworca. Zmienić ma się też otoczenie budynku. Projekt przebudowy ma być skoordynowany z planami miasta zakładającymi stworzenie tzw. węzła Kwiatowa.

To już drugie postępowanie w sprawie wejherowskiego dworca. Poprzednie skończyło się na początku sierpnia unieważnieniem. Najtańsza oferta została odrzucona, gdyż uznano ją za rażąco niską. Najkorzystniejsza oferta, złożona przez firmę PAS Projekt i opiewającą na kwotę 504,3 tys. zł brutto, przekraczała budżet o nieco ponad 53 tys. zł brutto. Dlatego też PKP SA zdecydowały się na rozpisanie nowego przetargu.

Termin składania ofert mija 9 grudnia. O wyborze decydują cena (80%) oraz termin wykonania projektu wykonawczego (20%). Dokumentacja ma powstać w ciągu 30 tygodni od podpisania umowy. Zadaniem wykonawcy będzie też sprawowanie nadzoru autorskiego nad pracami. Te mają się rozpocząć w połowie 2017 r. i potrwać 10 miesięcy.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Starogard Gdański przebuduje dworzec i stworzy węzeł

Przestrzeń

Starogard Gdański przebuduje dworzec i stworzy węzeł

Witold Urbanowicz 25 listopada 2016

Jaki dworzec Warszawa Gdańska? Wciąż wielka niewiadoma

Przestrzeń

Jaki dworzec Warszawa Gdańska? Wciąż wielka niewiadoma

Witold Urbanowicz 24 listopada 2016

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS