Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Czy „zebry” znikną z przejść dla pieszych w La Paz?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
27-08-2014
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Czy „zebry” znikną z przejść dla pieszych w La Paz?
źródło: YouTube/lokatina20zebra w La Paz
Pytanie z tytułu należy rozumieć dosłownie. W zatłoczonym boliwijskim mieście pracuje blisko 200 osób, które pomagają dzieciom i osobom starszym na przejściach dla pieszych. Noszą strój… zebry. Jedna z nich, 17–letnia dziewczyna w zeszłym tygodniu została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę.

Kampanię społeczną mającą promować bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych wymyślono w 2001 r. Jej symbolem stała się zebra, która w wielu językach, również w hiszpańskim, oznacza przejście dla pieszych. Szybko zarzucono pierwotny plan, by strój zebry przywdziewały dwie osoby i postawiono na „wersję dwunożną”. Pomysł okazał się wielkim sukcesem. „Zebr” było na początku nieco ponad 20, dziś jest ich prawie dwieście, a ideę zaadoptowało kilka innych miast, w tym Tarija, gdzie zginęła wspomniana dziewczyna.

Teraz pojawiają się pytania, czy nie należy ograniczyć kampanii. Ta bowiem przez ostatnie lata mocno się rozrosła. Początkowo „zebry” pomagały pieszym na przejściach. Dziś odwiedzają szkoły, uczestniczą w pokazach w miejscach publicznych. Promują nie tylko bezpieczeństwo na drodze, ale też szereg innych inicjatyw takich jak recykling śmieci, oszczędzanie wody, czy przeciwdziałanie molestowaniu. Tym „zebry” miałyby się zajmować dalej, choć jednocześnie, ze względów bezpieczeństwa, miałyby zejść z ulic.

– Edukacja obywateli zaszczepia w nich myśl, że obywatelstwo to praktyczne działanie – tłumaczy w rozmowie z „Guardianem” Kathia Salazar, nazywana „Mama Zebra”, która nadzoruje program w całej Boliwii. – Nie chodzi o to, by być po prostu mieszkańcem, ale by obserwować, uczestniczyć, kwestionować różne rzeczy i zgłaszać swoje uwagi jeśli jest taka potrzeba. A przede wszystkim umieć żyć wspólnie z innymi.

Dla mieszkańców La Paz „zebry” mają jednak bardzo praktyczne znaczenie. Przejście przez zatłoczoną ulicę czasem ociera się o ryzykowanie życiem. Niewiele przejść dla pieszych w mieście ma światła uliczne, choć powoli ich przybywa. Czasem brakuje tam choćby pasów na jezdni i jedyną "zebrą" jest ta biegająca między samochodami.  „Zebry” wchodzą na przejście gdy tylko jest to możliwe, przepuszczają samochody dopiero gdy wszyscy je bezpiecznie opuszczą. Czasem wygłupiają się z przechodniami, czekając na możliwość wejścia na jezdnię, łapią się za głowę, gdy ktoś przebiega na czerwonym świetle, tulą się do samochodów. To skrzyżowanie policjanta, opiekuna i mima. – Wykonują rewelacyjną pracę pomagając dzieciom i osobom starszym – twierdzą przechodnie.

Program daje też okazję na zarobek dla młodych ludzi. Za „zebry” przebierają się osoby w wieku od piętnastu do dwudziestu kilku lat. Niektórzy pracują kilka miesięcy, inni chodzą w paskach przez całe lata. Część w ten sposób opłaca studia. – Zanim zacząłem, byłem dość nieśmiały. Teraz jestem znacznie bardziej przyjaźnie nastawiony do ludzi. Ta praca nie jest wyłącznie usłana różami. Są kierowcy, którzy na nas krzyczą. Ale jest warta by to znosić, wystarczy uśmiech dziecka przeprowadzonego przez jezdnię – tłumaczy 18–letni Angel Quispe, który jest „zebrą” od pół roku. I chciałby nią być dalej.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5