Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa dostanie z EBI miliard złotych kredytu

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2014-07-09 08:38
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa dostanie z EBI miliard złotych kredytu
fot. Palauenc05siedziba EBI w Luksemburgu
Pieniądze z Europejskiego Banku Inwestycyjnego zostaną wykorzystane na rozwój miasta, przede wszystkim pod względem transportowym, społecznym i związanym z zagospodarowaniem przestrzeni. To już kolejna długoterminowa pożyczka jaką stolica zaciąga w EBI.

– Celem EBI jest między innymi promowanie zrównoważonego rozwoju miast i zwiększanie ich konkurencyjności. Jesteśmy w związku z tym szczególnie zadowoleni z zawarcia umowy z władzami Warszawy, ponieważ będziemy mogli się w ten sposób przyczynić do dalszego rozwoju gospodarczego stolicy – wyjaśnia wiceprezes EBI Laszlo Baranyay. To już siódmy kredyt jakiego ta instytucja udziela Warszawie.

EBI to unijna instytucja, która udziela lub gwarantuje pożyczki zarówno publicznym jak i prywatnym podmiotom. Pieniądze muszą być przeznaczone na harmonijny rozwój w ramach UE. Dla miast to bardzo wygodne źródło finansowania, bo kredyty są nisko oprocentowane, a warunki spłaty są również bardzo atrakcyjne. Warszawa z tego źródła korzysta równie chętnie, co z funduszy unijnych. Od 1994 r. pieniądze z EBI pozwoliły na sfinansowanie wielu projektów, również transportowych.

Na co pójdzie 240 mld euro z EBI? Na remont i modernizację ośrodków zdrowia, żłobków i szkół, zagospodarowanie nabrzeża Wisły i zabezpieczenie przeciwpowodziowe. Poza tym na projekty drogowe, takie jak obwodnica śródmiejska, remonty ulic, ale też budowę tras rowerowych.

– Dodatkowe środki na bardzo preferencyjnych warunkach pozwolą nam na kontynuowanie naszego planu inwestycyjnego dla Warszawy – mówi prezydent Hanna Gronkiewicz–Waltz. Nasze miasto nie mogłoby się rozwijać w takim tempie, gdyby nie współpraca z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz pozyskiwanie funduszy europejskich.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
MIR: Zadbamy o polskie miasta. W jaki sposób?

Prawo & Finanse

MIR: Zadbamy o polskie miasta. W jaki sposób?

Justyna Urbaniak 28 sierpnia 2014

W Polsce nigdzie nie ma lepiej niż w Białymstoku?

Przestrzeń

W Polsce nigdzie nie ma lepiej niż w Białymstoku?

Jakub Dybalski 29 lipca 2014

Transport publiczny powstrzymuje rozwój Miami

Komunikacja

Transport publiczny powstrzymuje rozwój Miami

Jakub Dybalski 27 lipca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5