Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

W Polsce nigdzie nie ma lepiej niż w Białymstoku?

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2014-07-29 11:06
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

W Polsce nigdzie nie ma lepiej niż w Białymstoku?
fot. Gliwi, lic. CC BY-SA 3.0 plBiałystok
Z badania przeprowadzonego przez Eurostat wynika, że spośród dużych miast w Polsce najwygodniej mieszka się w Białymstoku. Choć trzeba pamiętać, że badanie mierzyło subiektywne odczucia mieszkańców, a nie obiektywne dane. Najbardziej zadowoleni ze swojego miasta są mieszkańcy Reykjaviku. Najmniej – ateńczycy.

By sporządzić ranking w całej Europie (w 79 miastach) przepytano 49 tys. respondentów. W Polsce badaniem objęto Warszawę, Kraków, Gdańsk i Białystok. Każdy przepytywany odpowiadał na proste pytanie: „czy jesteś zadowolony z…” i tu padały kolejno różne aspekty funkcjonowania miasta, od czystości, przez poczucie bezpieczeństwa, jakość opieki zdrowotnej, aż po opinię o korzyściach związanych z odwiedzaniem miasta przez cudzoziemców. Pełne wyniki można znaleźć tutaj.

Taka forma badania rzecz jasna opiera się na subiektywnych odczuciach. Ale w końcu badano zadowolenie z własnego miasta, co jest czymś jak najbardziej subiektywnym. Białystok uplasował się w zbiorczym zestawieniu na 19. miejscu. Warszawa była 25., Kraków zajął miejsce niżej. Gdańsk skończył na 34. miejscu. W sumie polskie miasta nie wypadły źle. Raczej lubimy mieszkać tam gdzie mieszkamy.

Czysty Białystok, choć bez pracy

Z czego tak zadowoleni są białostoczanie? Ich miasto w przypadku większości pytań wypada najlepiej spośród czterech badanych polskich. Zwykle na każde pytanie pada o kilkanaście procent więcej pozytywnych odpowiedzi niż w przypadku Warszawy, Krakowa i Gdańska. W skali Europy mieszkańcy stolicy Podlasia wyróżniają się jeśli chodzi o czystość miasta (88 proc. zadowolonych, piąty wynik w Europie) i czystość powietrza (89 proc., czwarty wynik w Europie). Co warte podkreślenia z tego drugiego jest zadowolonych tylko 18 proc. mieszkańców Krakowa. To jeden z najgorszych wyników na kontynencie. Za bardziej zanieczyszczone, swoje powietrze uważają tylko mieszkańcy Bukaresztu i Ostrawy.

Za to krakowianie – co zaskakujące pamiętając liczne narzekania na pijanych Brytyjczyków demolujących Stare Miasto – uważają że obecność obcokrajowców jest dobra dla miasta (89 proc., drugie miejsce w Europie). Zresztą mieszkańcy pozostałych trzech miast również są z obcokrajowców zadowoleni. Drugim aspektem który doceniamy jest bezpieczeństwo. W najsłabszej pod tym względem Warszawie bezpiecznie czuje się aż 79 proc. badanych. Wysoko w swoich miastach Polacy oceniają też jakość przestrzeni publicznej (średnio prawie 80 proc.) i edukacji (mniej więcej ok. 75 proc. pozytywnych wskazań), choć warto pamiętać, że to ostatnie jest w Europie generalnie oceniane bardzo wysoko i wypadamy poniżej średniej dla kontynentu.

Z czego jesteśmy niezadowoleni? Ledwie 11 proc. białostoczan jest zadowolonych z sytuacji na rynku pracy. W pozostałych polskich miastach nie wygląda to dużo lepiej (w Warszawie – 48 proc.). Fatalnie na tle Europy oceniamy opiekę zdrowotną. Jest z niej zadowolonych 40 proc. warszawiaków i 44–45 proc. mieszkańców pozostałych trzech miast, podczas gdy w połowie z badanych miast europejskich odpowiedzi pozytywne to co najmniej 80 proc. Marnie wypadają też odpowiedzi na pytanie o zadowolenie z sytuacji mieszkaniowej. Tylko w Białymstoku jest więcej zadowolonych (56 proc.) niż niezadowolonych.

Północ – południe

W całej Europie dość wyraźnie można zauważyć tendencję, że ze swoich miast zadowoleni są mieszkańcy północy kontynentu, a źle oceniają je ci z południa. Najgorzej wypadają Ateny, na co niewątpliwie wpływ ma kryzys, który mocno dotknął Grecję. Pozytywnie kwestie związane z zatrudnieniem i pracą ocenia tylko co setny mieszkaniec Palermo i 2 proc. mieszkańców Neapolu. Sycylijskie miasto zamyka tez stawkę jeśli chodzi o czystość i o jakość administracji. Tylko w przypadku pytania o sytuację mieszkaniową, narzekają raczej mieszkańcy takich miast jak Genewa (pozytywnie ocenia ją tam tylko 3 proc.), Monachium, Paryż (po 4 proc.), czy Hamburg (5 proc.).

Na drugim biegunie zadowolenia są miasta z północy. Najłatwiej o pracę w Oslo (70 proc. pozytywnych odpowiedzi, choć warto zauważyć, że na drugim miejscu – 63 proc. – jest czeska Praga). Najciszej mieszka się w Wielkiej Brytanii (z siedmiu badanych brytyjskich miast sześć – wszystkie poza Londynem – trafiło do pierwszej dziesiątki, najspokojniej pod tym względem jest w Newcastle). Z kolei holenderskie Groeningen zostało przez mieszkańców wzorowo ocenione jeśli chodzi o jakość służby zdrowia (95 proc.), edukację (89 proc.), czy jakość przestrzeni publicznej (94 proc.).

Z rankingu widać więc na kim powinniśmy się wzorować, ale warto zauważyć, że nie wypadamy źle. A biorąc poprawkę na polską tendencję do narzekania – nawet całkiem dobrze.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Transport publiczny powstrzymuje rozwój Miami

Komunikacja

Transport publiczny powstrzymuje rozwój Miami

Jakub Dybalski 27 lipca 2014

Dlaczego Amerykanie wciąż wolą samochód? Sprawdź sam

Przestrzeń

Dlaczego Amerykanie wciąż wolą samochód? Sprawdź sam

Jakub Dybalski 10 lipca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5