Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Rośnie mobilność Polaków, spada znaczenie transportu zbiorowego

Dalej Wstecz
Autor:

Paweł Rydzyński

Data publikacji:
2015-03-03 13:27
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RynekInfrastruktury.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rośnie mobilność Polaków, spada znaczenie transportu zbiorowego
fot. Osvaldo Gago, commons.wikimedia.org, CCA
Od początku XXI w. liczba prywatnych samochodów w Polsce praktycznie podwoiła się: na koniec 2001 r. wynosiła 10,5 mln, na koniec 2013 r. znacząco przekroczyła 19 mln, co oznacza wzrost o prawie 85%. W tym samym czasie liczba użytkowników transportu zbiorowego zmniejszyła się o prawie 40%.

Według szacunków Komisji Europejskiej, wskaźnik mobilności w perspektywie lat 2000-30 w państwach „nowej” Unii Europejskiej wzrośnie aż o 170%. Komisja Europejska szacuje zatem, że do końca przyszłej dekady w Polsce nastąpi w sumie prawie 3-krotny wzrost liczby podróży odbywanych średnio przez 1 osobę.

Takie szacunki pojawiły się w opracowaniu „Tendencje w sektorach Energii i Transportu w Europie do roku 2030, powstałym w 2006 r. na zlecenie Komisji Europejskiej. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy obecnie praktycznie w połowie ww. okresu, warto przeanalizować wskaźniki.

W perspektywie lat 2001-13 (dokładnych danych za rok 2014 jeszcze nie ma) liczba pasażerów transportu zbiorowego spadła z 1,24 mld osób w skali roku do niespełna 750 mln osób. Na tę liczbę składają się przewozy pociągami, autobusami/mikrobusami, samolotami (które – mimo dynamicznego rozwoju tego sektora w wyniku m.in. ekspansji tanich linii lotniczych – nadal pełnią w obsłudze transportowej Polski stosunkowo marginalną rolę) oraz z wykorzystaniem żeglugi śródlądowej. Niezmiennie, udział transportu samochodowego (pod tym mianem, w tym kontekście, rozumieć należy transport autobusowy) i kolejowego stanowi gros przewozów w transporcie zbiorowym: w 2001 r. udział tych dwóch podsystemów wynosił 99,6%, a w 2013 r. – 98,8%.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Instytut Metropolitalny o raporcie Deloitte’a: Ospy nie uleczy makijaż

Komunikacja

Instytut Metropolitalny o raporcie Deloitte’a: Ospy nie uleczy makijaż

Tomasz Sokołów, Instytut Metropolitalny 15 marca 2016

Akcja w Gdyni. Odprowadź dziecko zamiast podwozić

Przestrzeń

Akcja w Gdyni. Odprowadź dziecko zamiast podwozić

Justyna Urbaniak 27 stycznia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5