Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Poznań: Linia kolejowa na lotnisko do 2050 roku?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
04-11-2013
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Poznań: Linia kolejowa na lotnisko do 2050 roku?
fot. Radomil, lic. CC BY-SA 3.0
Istotnym kierunkiem rozwoju wszystkich gałęzi transportu jest ich integracja. Również w przypadku kolei i lotnisk. Podczas gdy w naszym kraju trwa dyskusja na temat zasadności budowy połączeń kolejowych do portów lotniczych, unijne dokumenty mówią jasno: w 2050 roku wszystkie porty lotnicze muszą być skomunikowane z miastem za pomocą kolei.

Dwa lata temu unijni urzędnicy opublikowali dokument w którym przedstawili dziesięć celów na rzecz utworzenia konkurencyjnego i zasobooszczędnego systemu transportu. Znalazł się tam zapis poświęcony komunikacji lotnisk znajdujących się obecnie w sieci TEN-T. Mówi on o tym, że do 2050 roku wszystkie lotniska należące do sieci bazowej powinny zostać połączone z siecią kolejową, najlepiej z szybkimi kolejami.

Wśród lotnisk znajdujących się w sieci TEN-T jest również Port Lotniczy Poznań-Ławica. To lotnisko, które w najbliższych latach nie planuje uruchomienia linii kolejowej. O tym, że inwestycja nie jest potrzeba, mówił niedawno sam prezydent Poznania, Ryszard Grobelny. Również eksperci przyznają, że nie ma dzisiaj zbyt wielu przesłanek o charakterze czysto transportowym dla budowy wspomnianego łącznika kolejowego. Podobny problem dotyczy również lotniska we Wrocławiu.

- W przyszłości warto będzie posłużyć się analizą korelacji między liczbą odprawianych podróżnych lotniczych w stolicy Wielkopolski i Dolnego Śląska a prognozowanym od 2014 r. wzrostem gospodarczym Europy. Ułatwi to podjęcie decyzji o budowie łączników szynowych w ciągu 5 – 15 lat. Ciężko jednak dokonać prognozy struktury odprawianych podróżnych lotniczych w 2050 r. a jeszcze trudniej jest przewidzieć modele biznesowe linii lotniczych, stąd też nie przejmowałbym się dzisiaj zagrożeniem utraty statusu portu TEN-T w tak odległej perspektywie czasowej – komentuje Dominik Boniecki, ekspert lotniczy z firmy Comarch.

- Władze samorządowe, a konkretnie Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, kilkukrotnie prowadziły prace studyjne dotyczące możliwości skomunikowania portu za pomocą linii kolejowej z istniejącymi dworcami kolejowymi na terenie Poznania. Przedmiotem studium pre-inwestycyjnego była również próba porównania projektów połączenia kolejowego z szybkim tramwajem funkcjonującym w Poznaniu, co jest możliwe dzięki miejskiej lokalizacji portu. Do terenów lotniska dochodzą tory kolejowe magistrali Poznań - Szczecin, stąd decyzja o połączeniu portu z linią kolejową ogranicza się do zrealizowania inwestycji na terenach portowych i przyległych, będących w administracji AMW w Gorzowie. Dzisiaj potencjał dla przewozów kolejowych dla lotniska obsługującego 1,5 mln pasażerów rocznie jest wątpliwy, niemniej w każdej edycji Master Planu (na kolejne 20 lat) będziemy analizować potencjał i perspektywy – uspokaja Hanna Surma, rzeczniczka prasowa poznańskiego lotniska.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Lotnisko i kolej: mariaż nie zawsze udany

Komunikacja

Lotnisko i kolej: mariaż nie zawsze udany

Paweł Rydzyński 02 stycznia 2022

Wiedeń: Powrotu City Airport Train do lotniska nie widać

Mobilność

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Lotnisko i kolej: mariaż nie zawsze udany

Komunikacja

Lotnisko i kolej: mariaż nie zawsze udany

Paweł Rydzyński 02 stycznia 2022

Wiedeń: Powrotu City Airport Train do lotniska nie widać

Mobilność

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5