Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Kolej wymaga pozwoleń na fotografowanie dworców. Bezpodstawnie?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
23-01-2015
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Kolej wymaga pozwoleń na fotografowanie dworców.  Bezpodstawnie?
fot. Joymaster, public domain
Wciąż mnożna spotkać się z nieprzyjemnościami przy fotografowaniu na terenie dworców kolejowych, choć odgórny zakaz został zniesiony dekadę temu. PKP SA wymaga od fotografów pozwoleń, aby upewnić się, że zdjęcia nie będą wykorzystane w celach komercyjnych. Słusznie? Zarządca dworców nie jest jednak w stanie wskazać podstawy tych ograniczeń. Takiej podstawy nie widzą też Straż Ochrony Kolei i Ministerstwo Infrastruktury.

Osoby robiące zdjęcia na dworcach kolejowych wciąż mogą być upomniane i zapytane przez ochronę o pozwolenie na robienie zdjęć. Okazuje się, że nie wynika to z niewiedzy czy nadgorliwości pracowników, tylko oczekiwań zarządcy obiektu – PKP SA. – Biuro Prasowe PKP SA wystawia zgody na realizację zdjęć na wszystkich dworcach kolejowych, należących do spółki – odpowiada biuro prasowe spółki, pytane o ograniczenia w robieniu zdjęć na dworcach. Skąd wynika potrzeba uzyskania pozwolenia? – Pismo z oświadczeniem dla osoby realizującej zdjęcia/nagranie (zarówno dla dziennikarza, jak i osoby postronnej) ma jedynie charakter informacyjny i stanowi potwierdzenie, że materiał nie zostanie wykorzystany do celów komercyjnych – informuje biuro prasowe.

Dekada bez zakazu


PKP SA nie jest w stanie podać podstawy prawnej ograniczeń w zakresie możliwości robienia zdjęć na terenie dworców. – W chwili obecnej nie ma przepisów, które by zabraniały fotografowania i filmowania obiektów kolejowych – mówi Paweł Boczek, rzecznik prasowy Straży Ochrony Kolei.

Już dekadę temu zniesiono odgórny zakaz fotografowania na kolei. – W obowiązującym rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 23 listopada 2004 r. w sprawie przepisów porządkowych obowiązujących na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych nie występują przepisy dotyczące zakazu fotografowania, filmowania i wykonywania szkiców i rysunków budynków, budowli i urządzeń oraz pociągów i innych kolejowych pojazdów szynowych (zapisy takie były zawarte w uprzednio obowiązującym rozporządzeniu z 14 marca 2001 r.) – informuje Piotr Popa, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Nie ma też w regulaminie korzystania z dworców wzmianki o jakichkolwiek ograniczeniach, nie jest również umieszczona informacja przed wejściem. Nie są więc spełnione warunki konieczne przy ograniczaniu możliwości robienia zdjęć. – W miejscach publicznie dostępnych zakaz fotografowania nie obowiązuje, chyba że zarządca dworca wprowadził taki zakaz, umieszczając stosowne tablice informacyjne – podkreśla Piotr Popa.

Czy ochroniarze mogą zatem uniemożliwiać wykonywanie zdjęć na terenie dworców? – Można przebywać w ogólnodostępnym miejscu publicznym, można też w takim miejscu fotografować i filmować, o ile jego działania nie powodują utrudnień lub zagrożeń dla korzystania z tego miejsca dla innych albo dla samego siebie. Jeżeli brak jest wyraźnego zakazu, specjalna zgoda na fotografowanie nie jest wymagana – mówi wyraźnie Paweł Boczek, rzecznik prasowy Straży Ochrony Kolei.

Zaznacza jednocześnie, że zgoda wymagana jest jedynie w przypadku wstępu na obszar kolejowy (wtedy na samo wejście trzeba mieć też pozwolenie). – Takie zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli fotografujący robi zdjęcia w miejscu ogólnodostępnym – publicznym – podkreśla Paweł Boczek.

Gdzie indziej – różnie


Jak wygląda sprawa możliwości robienia zdjęć w obiektach komunikacyjnych zarządzanych przez innych operatorów? – Nie ma zakazu fotografowania w metrze przy założeniu przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa – mówi Krzysztof Malawko, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego. Nie można stosować lamp błyskowych, które mogą spowodować olśnienie maszynisty. Spółka nie pozwala też na stosowanie statywów, które w określonych sytuacjach mogą utrudniać korzystanie z metra i stanowić zagrożenie.

Zdjęcia można robić w celach prywatnych. Na wykorzystanie komercyjne potrzebna jest zgoda. Metro nie zakłada jednak z góry, że wszyscy fotografujący wykorzystają zdjęcia w celach komercyjnych. – Oczywiście nie wiemy, w jakim celu ktoś robi zdjęcia, ale jak ktoś wykorzysta je w celu komercyjnym możemy, zgodnie z prawem, wystąpić o zapłatę – mówi Malawko. Na stronie Metra jest zamieszczony cennik dla zdjęć komercyjnych.

Rozporządzenie w sprawie podstawowych przepisów porządkowych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i ochrony lotów oraz porządku na lotnisku ogranicza możliwość robienia zdjęć w terminalach lotniczych. Zabronione jest fotografowanie lub filmowanie „czynności rozpoznania minersko-pirotechnicznego i akcji ratowniczych, stanowisk kontroli bezpieczeństwa pasażerów i bagażu oraz punktów kontroli paszportowej i kontroli dokumentów” bez zezwolenia. Lotnisko Chopina w swoim regulaminie zabrania także fotografowania infrastruktury lotniska.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

PKP SA wybrały projektanta dla dworca w Gąsocinie

Przestrzeń

PKP SA wybrały projektanta dla dworca w Gąsocinie

Witold Urbanowicz 30 sierpnia 2023

Rozpoczął się remont dworca w Sierpcu

Przestrzeń

Rozpoczął się remont dworca w Sierpcu

Kasper Fiszer 08 sierpnia 2023

PKP SA przebudują dworzec w Wejherowie [wizualizacje]

Przestrzeń

Dworzec w Rzepinie jeszcze poczeka na dokończenie robót

Przestrzeń

Zobacz również:

PKP SA wybrały projektanta dla dworca w Gąsocinie

Przestrzeń

PKP SA wybrały projektanta dla dworca w Gąsocinie

Witold Urbanowicz 30 sierpnia 2023

Rozpoczął się remont dworca w Sierpcu

Przestrzeń

Rozpoczął się remont dworca w Sierpcu

Kasper Fiszer 08 sierpnia 2023

PKP SA przebudują dworzec w Wejherowie [wizualizacje]

Przestrzeń

Dworzec w Rzepinie jeszcze poczeka na dokończenie robót

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5