Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Elżbieta Bieńkowska: Unia kieruje uwagę na miasta

Dalej Wstecz
Data publikacji:
03-04-2014
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Elżbieta Bieńkowska:  Unia kieruje uwagę na miasta
źródło: MIiRElżbieta Bieńkowska
– Celem podstawowym jest podniesienie jakości życia w miastach – mówi wicepremier Elżbieta Bieńkowska, która w czwartek na konferencji Primetime Warsaw II przedstawiła założenia ministerialnego dokumentu „Krajowa Polityka Miejska”.

– Ten dokument ma uporządkować to, jak rząd ma konkretnie, punktowo działać w miastach. Daje też pewne rekomendacje dla samorządów. Warszawa w wielu miejscach wypełnia już je wypełnia. Dla nas istotne jest, żeby najpierw mieć plan, a potem według tego planu działać. Mamy kilka dokumentów strategicznych, ale ten dokument jest jednym z najważniejszych elementów planu rozwoju regionalnego. I choć ma datę do 2020 r., to zależy nam na tym, żeby „żył” dalej – tłumaczyła pani minister.

Bieńkowska przedstawiła dokument, który ma być przewodnikiem i zbiorem dobrych praktyk, wskazującym w jaki sposób obszary miejskie powinny się rozwijać. Pracowano nad nim ponad dwa lata. Oficjalnie ma zostać przedstawiony w poniedziałek.

– Musimy inwestować w miasta, bo one napędzają rozwój naszej gospodarki. Ale podstawowym celem, jest podniesienie tam jakości życia. Tak, by one stały się dobrym miejscem do mieszkania – tłumaczy.

– Poruszamy się w tym dokumencie w dziesięciu wątkach tematycznych: kształtowanie przestrzeni, partycypacja społeczna, transport i mobilność miejska, niskoemisyjność i efektywność energetyczna, rewitalizacja, polityka inwestycyjna, rozwój gospodarczy, ochrona środowiska, demografia i zarządzanie obszarami miejskimi. W każdym wątku mamy wskazane te przepisy i ustawy, które chcemy zmienić, mamy rekomendacje dla rządu i poszczególnych ministerstw jak powinny działać i podobne dla samorządów.

Bieńkowska wspomniała, że jednym z dokumentów pochodnych KPM jest Program Rewitalizacji, który ma się pojawić w czerwcu i jest „szczegółowym podręcznikiem tłumaczącym jak z pieniędzy zewnętrznych, bo nie tylko unijnych, odnowić przestrzenie zdegradowane, jak je ponownie wykorzystać”.

– Polska przez ostatnie lata nadawała ton dyskusji, na co wydać pieniądze w nowej perspektywie unijnej. My mieliśmy plan i doświadczenie jak pieniądze unijne wykorzystywać na rozwój miast. I myślę, że również z naszego powodu Komisja Europejska zwróciła na miasta większą uwagę.

– Co warte podkreślenia. Przestajemy traktować miasta jako obszar administracyjny zamknięty granicami. Mówimy o obszarze funkcjonalnym, czyli mieście, ale też tej strefie, na którą to miasto oddziałuje. Skąd ludzie przyjeżdżają i gdzie wyjeżdżają. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych lat poziom życia w miastach w Polsce będzie podobny jak w tych miastach, którym trochę zazdrościmy. W Warszawie, mam wrażenie, już się do tego zbliża.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Zaciera się układ aglomeracji warszawskiej

Przestrzeń

Zaciera się układ aglomeracji warszawskiej

Kasper Fiszer 27 października 2015

Jeff Speck: Miasta przyjazne pieszym się opłacają

Przestrzeń

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Zaciera się układ aglomeracji warszawskiej

Przestrzeń

Zaciera się układ aglomeracji warszawskiej

Kasper Fiszer 27 października 2015

Jeff Speck: Miasta przyjazne pieszym się opłacają

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5