Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Edynburg. Tramwaje – przedłużeniem tras dla rowerzystów?

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2015-06-14 08:23
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Edynburg. Tramwaje – przedłużeniem tras dla rowerzystów?
fot. Peter Broster, lic. CC 2.0tramwaj w Edynburgu
Od maja w stolicy Szkocji trwają testy nowego rozwiązania dla rowerzystów. Cykliści mogą zabierać na pokład tramwaju swój jednoślad. Władze miasta liczą, że dzięki takiemu rozwiązaniu uda się zachęcić kolejne osoby do przesiadki z własnych aut na rower.

W maju ruszył pilotażowy projekt dla rowerzystów. Sprawa nie jest skomplikowana - dotyczy bowiem umożliwienia rowerzystom przewożenia ich jednośladów na pokładzie tramwaju. Oczywiście przy takim rozwiązaniu mogą pojawić się przeszkody, gdy np. w pojeździe będzie tłok. Aby w czasie testów uniknąć paraliżu na przystankach i na pokładzie tramwajów, zdecydowano, że jednoślady będzie można przewozić tramwajem tylko poza godzinami szczytu.

Sprawdzają reakcje pasażerów

Tramwajem można przewieźć rower każdego typu. Nie ma ograniczeń w postaci dopuszczenia do transportu roweru tylko w przypadku, gdy jest to pojazd składany. Zarządca sieci - firma Edinburgh Trams, prowadzi wśród pasażerów ankiety dotyczące m. in. uciążliwości dla pasażerów, a także korzyści płynących z tego rozwiązania. Wprowadzono jeszcze inne obostrzenia i nakazy, które mają zminimalizować uciążliwość transportu rowerów tramwajem dla innych pasażerów (m. in. ustawianie rowerów w wyznaczonym miejscu, określona liczba jednośladów na pokładzie jednego tramwaju).

Pomysł z uznaniem

Projekt ma duże poparcie u lokalnych władz oraz wśród grup rowerzystów. – Wcześniej wysłuchaliśmy uwag zainteresowanych organizacji, stowarzyszeń, jak i indywidualnych mieszkańców na temat rozpoczęcia testów. Teraz pozwolą one ocenić to rozwiązanie, dlatego zachęcam do zgłaszania uwag w tej sprawie – powiedziała odpowiedzialna za transport w lokalnym samorządzie Lesley Hinds. – Pomogą one nam podjąć decyzję w sprawie ewentualnego wprowadzenia przewozu rowerów na pokładzie tramwaju na stałe – dodaje.

Zadowolenia z testów nie kryją lokalne zrzeszenia cyklistów. – Naprawdę cieszymy się, że zarządca transportu w Edynburgu jest jedynym na terenie Wielkiej Brytanii, który próbuje zastosować takie rozwiązanie, nawet poza godzinami szczytu. Wiemy, że w wielu miastach Europy rowerzyści mogą w tramwaju przewozić rower i jest to standard. Niektórzy rowerzyści chętnie skorzystają z tego rozwiązania, ponieważ będzie to prosty sposób na wydłużenie trasy rowerowej. Mamy nadzieję, że testy doprowadzą do wprowadzenia tego rozwiązania na stałe – mówi Ian Maxwell ze szkockiej organizacji rowerowej "Spokes".

Rowery można przewozić tramwajem w Edynburgu od początku maja. Pierwotnie pilotaż miał trwać do końca maja, ale testy wydłużono. Rowery można przewozić od pierwszych kursów do godziny 7:30, od 9:30 do 16:00, a następnie między 18:30 a 23:00. W soboty i w niedziele rower można przewozić tramwajem przez cały dzień. Testy potrwają jeszcze przez kilka tygodni.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa. Czy nowe standardy rowerowe będą dobre?

Mobilność

Warszawa. Czy nowe standardy rowerowe będą dobre?

Rafał Stawecki 17 marca 2016

Jak Oslo przechodzi na (eko)transport publiczny

Komunikacja

Jak Oslo przechodzi na (eko)transport publiczny

Jakub Dybalski 09 marca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5