Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Dlaczego nie będzie bezpłatnej komunikacji w Warszawie?

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2013-10-24 14:37
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Dlaczego nie będzie bezpłatnej komunikacji w Warszawie?
fot. WU
Darmowa komunikacja miejska w Stolicy Estonii funkcjonuje już od blisko roku. Władze Tallina mówią o sukcesie, ponieważ w krótkim czasie przybyło pasażerów i jednocześnie ubyło samochodów w centrum. Coraz więcej miast przygląda się funkcjonowaniu transportu w Tallinie. Nie wszystkie samorządy zapatrują się jednak entuzjastycznie na darmową komunikację. Do takich miast należy Warszawa, której na transport publiczny za darmo po prostu nie stać.

- Warszawa nie planuje wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. W obecnej sytuacji ekonomicznej, kiedy z powodu dziury w budżecie musimy wprowadzić znaczne ograniczenia w komunikacji, pozbawienie miasta wpływów z tytułu sprzedaży biletów mogłoby się na komunikacji odbić jeszcze bardziej niekorzystnie - tłumaczy rzecznik prasowy ZTM Warszawa Igor Krajnow. Według przedstawiciela ZTM, nie można porównywać w żaden sposób Tallina i jego komunikacji do Warszawy oraz komunikacji warszawskiej. - Tallin jest miastem wielkości Szczecina, a porównywanie Szczecina do Warszawy mija się z celem - dodaje.

W opinii Igora Krajnowa, o skali i wielkości sieci najlepiej świadczą liczby. - Tallin ma około 70 wszystkich linii, a Warszawa - ok. 280. Łączna długość linii w Tallinie to 740 km, a w Warszawie - ok. 4,5 tys. km. Liczba przewożonych pasażerów rocznie to około 140 mln w Tallinie i ok. miliarda w Warszawie.

Za duży wydatek

Argumentem przemawiającym za pozostaniu przy płatnej komunikacji w stolicy są przede wszystkim kwestie budżetowe. - Tallin na komunikację wydaje rocznie (w 2012 r.) ok. 50 mln euro, Warszawa - ok. 560 mln euro! Warto przy porównywaniu spraw budżetowych zwrócić uwagę jeszcze na kilka kwestii. Tallin, o ile się orientuję, z każdego PIT-a otrzymuje 50 proc. Warszawa - tylko 30 proc. Dzięki temu Tallin był w stanie wypracować sobie dość dużą nadwyżkę budżetową, z której obecnie finansuje bezpłatną komunikację. Ta nadwyżka w 2012 r. wynosiła ok. 34 mln euro. Bezpłatna komunikacja w Tallinie spowodowała zwiększenie zainteresowania komunikacją. To pociągnęło za sobą konieczność zaangażowania większej ilości taboru i koszty wzrosły. Tym samym znacznie zmniejszyła się nadwyżka budżetowa. W bieżącym roku stopnieje ona do ok. 18 mln euro - argumentuje Igor Krajnow.

Według przedstawiciela ZTM Warszawa, wcześniej czy później w Tallinie ponownie pojawią się głosy, że trzeba będzie wprowadzić płatne przejazdy za korzystanie z miejskiej komunikacji.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa: Biletomatowe zamieszanie. Do końca roku we wszystkich wozach MZA

Prawo & Finanse

Warszawa: Biletomatowe zamieszanie. Do końca roku we wszystkich wozach MZA

Witold Urbanowicz 12 sierpnia 2014

Felieton: Rola BMW w transporcie, czyli dlaczego mówimy szyfrem?

Prawo & Finanse

Felieton: Rola BMW w transporcie, czyli dlaczego mówimy szyfrem?

Kasper Fiszer 11 sierpnia 2014

Warszawa wypożycza rowery towarowe

Komunikacja

Warszawa wypożycza rowery towarowe

Jakub Dybalski 30 lipca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5