Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Buspas w dwie strony? W Lund to działa

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2015-01-25 08:09
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Buspas w dwie strony? W Lund to działa
fot. Marcin Jackowski, Zielone Mazowszebuspas w Lund
Podczas gdy w Warszawie nie ma pieniędzy na wytyczenie klasycznego buspasa na ul. Puławskiej, w szwedzkim Lund problem korków na 800–metrowym odcinku w mieście rozwiązano w sposób niecodzienny. Stworzono buspas, po którym autobusy jeżdżą w dwóch kierunkach.

Szwedzkie rozwiązanie opisał serwis stowarzyszenia „Zielone Mazowsze” wskazując przede wszystkim jakie efekty przyniósł wytyczony w 2010 r. buspas. Wcześniej na ulicy Tornavagen, która jest jedną z ważniejszych arterii w Lund, autobusy stały w korku czasem nawet 10 minut. Teraz nie jest to żadnym problemem. A to o tyle istotne, że tą ulicą jeździ szereg linii łączących centrum miasta i przedmieścia Lund.

Jak to działa?

Buspas wyznaczono między dwoma pasami ruchu. Oznaczenia na jezdni wskazują na możliwość ruchu w dwie strony. Ale, rzecz jasna, nie w tym samym czasie. Od 5. rano do 12.30 pas jest przeznaczony dla autobusów jadących na północ, czyli w kierunku centrum. Miedzy 12.45 a 23. pas zmienia kierunek i jest przeznaczony dla tych autobusów, które z centrum wyjeżdżają. Te autobusy które jadą w przeciwnym kierunku, niż akurat prowadzi buspas, korzystają z prawego pasa ruchu na ogólnych zasadach.

Buspas jest wyróżniony nie tylko oznaczeniami, ale też kolorem jezdni. Na obu końcach kierowcy muszą ustąpić autobusom pierwszeństwo. Nie ma kłopotu ze zmieszczeniem przystanków przy pasie znajdującym się na środku jezdni, bo na wspomnianym odcinku autobusy nie stają.

Autobusy oszczędzają czas

Stutysięczne Lund, położone na południowych krańcach Szwecji, ma szeroko zakrojony plan ograniczania transportu samochodowego. Nietypowy buspas nie tylko jest doskonałą promocją transportu publicznego, gdy obok stojących w korku samochodów bez problemu śmigają autobusy (wspomnianą ulicą Tornavagen przejeżdża ok. 10 tys. samochodów na dobę), ale w pewnym momencie stał się ekonomiczną koniecznością. Z tej trasy korzystają nie tylko autobusy miejskie, ale też pojazdy regionalnego przewoźnika Skanes. Linie korzystające z ulicy Tornavagen przewożą ponad 2 mln pasażerów rocznie i regularnie traciły w korkach cenny czas.

Teraz jeżdżą szybciej. Tornavagen nie jest szeroką ulicą. Przed przebudową miała po jednym, czterometrowym pasie w każdym kierunku. Po rekonstrukcji każdy z trzech nowych pasów ma 3,25 m szerokości (miejsce uzyskano dzięki zwężeniu trawników po obu stronach), a w niektórych miejscach znalazła się też przestrzeń na azyle przy przejściach dla pieszych. Pasy dla rowerów umieszczone po obu stronach ulicy pozostały nienaruszone.

Inteligentne rozwiązanie

Kontrapasy dla autobusów zdarzają się dość często. Stosowane na świecie są też drogi budowane w systemie 2+1, na których środkowy pas co kilka kilometrów zmienia przeznaczenie dla samochodów jadących z przeciwnych kierunków (innymi słowy na trzypasmowej drodze na pewnej długości w naszym kierunku są dwa pasy a w przeciwnym jeden, by potem ze środkowego pasa mogli korzystać kierowcy jadący z naprzeciwka). Ale buspas dwukierunkowy to rzadkość, choć na odcinkach, na których ruch jest dość mocno uzależniony od pory dnia, wydaje się być świetnym rozwiązaniem.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Houston. Mniej linii, więcej pasażerów. Jak to możliwe?

Mobilność

Houston. Mniej linii, więcej pasażerów. Jak to możliwe?

Marcin Żywiałkowski 01 lutego 2016

Warszawska komunikacja po 12 latach. Obraz z zagranicy

Komunikacja

Warszawska komunikacja po 12 latach. Obraz z zagranicy

Robert Schwandl 03 stycznia 2016

Łukasz Puchalski: Chaos warszawski jest atrakcyjny

Przestrzeń

Łukasz Puchalski: Chaos warszawski jest atrakcyjny

Jakub Dybalski 28 listopada 2015

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5