Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Bilet metropolitalny BiT City w przyszłym roku

Dalej Wstecz
Autor:

UMWK-P

Data publikacji:
2014-03-04 10:39
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bilet metropolitalny BiT City w przyszłym roku
fot. UMWK-PWizualizacja Dworca Głównego w Toruniu
Samorząd województwa złożył w Centrum Unijnych Projektów Transportowych wniosek aplikacyjny dla projektu „System Bilet Metropolitalny BiT City dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego”. Projekt, będący jedną z inwestycji grupy BiT City, będzie finansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Złożenie wniosku oznacza zakończenie fazy przygotowawczej i rozpoczęcie etapu realizacji. System zacznie działać jeszcze w przyszłym roku.

- Projekt zakłada stworzenie zintegrowanej oferty taryfowej obejmującej swoim zasięgiem bydgosko-toruński obszar metropolitalny, z możliwością rozszerzenia na cały region, przy uwzględnieniu funkcjonowania wielu systemów transportowych (kolej, komunikacja miejska i podmiejska). To rozwiązanie stosowane w europejskich aglomeracjach, które bardzo ułatwia korzystanie z transportu publicznego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 54 miliony złotych, dotacja z PO IiŚ – uzgodniona już i zarezerwowana - wyniesie 20 milionów złotych. Liderem projektu jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, partnerami samorządy Bydgoszczy i Torunia.

Co w projekcie?

W ramach projektu zakłada się między innymi zakup kasowników wraz z ich montażem w autobusach i tramwajach w Bydgoszczy i Toruniu oraz w pociągach kursujących pomiędzy Toruniem a Bydgoszczą. Wiąże się to także z montażem komputerów pokładowych i instalacji umożliwiających komunikację z urządzeniami w pojazdach. Koszty przedsięwzięcia obejmują również nowe stacjonarne automaty biletowe wraz z ich montażem w Bydgoszczy, Toruniu i na peronach kolejowych, a także zakup biletomatów mobilnych, urządzeń do kontroli biletów i infokiosków.

W zakres projektu wchodzi ponadto sfinansowanie wielu elementów z zakresu informatyki i telematyki, m.in. wyposażenie serwerowni (głównego centrum administratorskiego) oraz lokalnych centrów administratorskich, zakup oprogramowania i kart elektronicznych, wyposażenie stanowisk w centrach obsługi pasażera, wprowadzenie modułu przesyłu danych pojazd-zajezdnia-serwer, dostosowanie infokiosków do funkcji sprzedaży biletów oraz przystosowanie istniejących biletomatów stacjonarnych do wymaganego standardu. Ponadto koszty przedsięwzięcia obejmują utworzenie serwisu internetowego oraz uruchomienie aplikacji umożliwiającej zakup biletów za pomocą telefonu komórkowego.

BiT City w połowie 2015 roku

Funkcjonowanie wspólnego systemu taryfowo-biletowego powinno przełożyć się na efektywność zintegrowanego systemu transportu publicznego, to znaczy na zwiększenie liczby pasażerów korzystających z transportu publicznego obu stolic województwa oraz z kolei i autobusów kursujących między nimi. Dzięki temu nastąpi optymalizacja kosztów poprzez wykorzystanie wszystkich dostępnych środków i systemów transportowych (także komercyjnych) do zaspokajania społecznych potrzeb przewozowych.

BiT City to koordynowane przez samorząd województwa kompleksowe przedsięwzięcie dotyczące komunikacyjnego zintegrowania obu stolic województwa, łączące szybką kolej i powiązane ze sobą systemy komunikacji publicznej obu miast. Obejmuje wiele związanych ze sobą i uzupełniających się inwestycji – od rewitalizacji linii kolejowej i budowy linii tramwajowej, poprzez zakup nowoczesnego taboru i budowę platform przesiadkowych, po jeden wspólny bilet metropolitalny na pociąg i środki komunikacji publicznej. Ze względu na spory zakres zamierzeń, zostało podzielone na sześć odrębnych pakietów inwestycyjnych. Całość zostanie zakończona w połowie 2015 roku.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Całbecki: Myślimy o kontynuacji BiT City

Przestrzeń

Całbecki: Myślimy o kontynuacji BiT City

jd 18 sierpnia 2014

Bliżej do wspólnego biletu w aglomeracji łódzkiej

Prawo & Finanse

Bliżej do wspólnego biletu w aglomeracji łódzkiej

Kasper Fiszer 11 sierpnia 2014

Bydgoszcz zbliży się do Torunia

Komunikacja

Bydgoszcz zbliży się do Torunia

Paweł Rydzyński 22 lipca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5