Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Zmodernizowany dworzec w Żarowie dostępny dla podróżnych

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2018-05-24 15:23
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa PKP SA

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Zmodernizowany dworzec w Żarowie dostępny dla podróżnych
fot. PKP SA
PKP SA zakończyły gruntowną przebudowę dworca kolejowego w Żarowie. Dzięki trwającej niewiele ponad rok inwestycji podróżni mogą od dzisiaj korzystać z nowoczesnego i funkcjonalnego obiektu.

Dworzec został lepiej przystosowany do współczesnych potrzeb pasażerów. Pomieszczenia w budynku zostały przebudowane i dostosowane do nowych funkcji. Do dyspozycji podróżnych oddano dziś poczekalnię, Biuro Obsługi Klienta, w którym można kupić bilety na przejazd pociągiem oraz toalety. Część powierzchni zagospodarowana zostanie przez Gminę Żarów. W budynku powstanie m.in. izba historyczna.

– Naszym celem jest kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna. Każda kolejna inwestycja przybliża nas do tego celu. Program inwestycji dworcowych zmieni oblicze polskiej kolei, to obok krajowego programu kolejowego i strategii taborowej jeden z trzech segmentów wielkiego programu modernizacji polskiej kolei. Polska jest jedna, dlatego równomiernie angażujemy środki finansowe – napisał w liście minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

– Dworzec w Żarowie jest pierwszym obiektem, który udostępniamy w rym roku w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Wkrótce z odnowionych i nowoczesnych dworców skorzystają także mieszkańcy innych miejscowości, również na terenie Dolnego Śląska – powiedział Andrzej Olszewski, członek zarządu PKP SA, obecny na oficjalnym otwarciu dworca. – Estetyczne i funkcjonalne dworce to ważny element rozwoju kolei aglomeracyjnych. Pasażerowie oczekują wysokiej jakości na wszystkich etapach podróży, a to właśnie na dworcach rozpoczynają się podróże: i te dalekie, i te bliskie, związane z dojazdami do pracy czy szkoły – dodał Olszewski.

– Mieszkańcy naszej gminy z utęsknieniem czekali na finał tej inwestycji. Dzięki modernizacji nastąpiła ogromna jakościowa zmiana. Budynek jest nowoczesny, bardziej funkcjonalny, a przede wszystkim dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki przeprowadzonym pracom dziś jest piękną wizytówką naszego miasta. Teraz możemy być dumni z tego miejsca. Dopełnieniem zmian w tej części miasta jest także powstałe Centrum Przesiadkowe i przebudowane główne skrzyżowanie. W tej chwili trwa jeszcze także budowa ścieżek rowerowych, chodników, parkingów wraz z oświetleniem na terenie naszego miasta. Dzięki temu nie tylko ulica Dworcowa w Żarowie, ale również centrum miasta zyska nowy wizerunek – powiedział burmistrz, Leszek Michalak.

W ramach modernizacji dworzec w Żarowie został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Wewnątrz i na zewnątrz obiektu zamontowano pochylnie i poręcze, pojawiły się także ścieżki dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących, tablica multisensoryczna i oznaczenia w alfabecie Braille’a. Do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się dostosowano też toalety w budynku.

Zakres prac objął m.in. wykonanie nowych instalacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, renowację elewacji i wymianę poszycia dachu. W budynku wykonano także kotłownię gazową. Pojawił się też monitoring. Zagospodarowano teren na zewnątrz obiektu – przy dworcu stworzono miejsca postojowe dla samochodów oraz stojaki na rowery. Prace w sąsiedztwie dworca przeprowadziła również Gmina Żarów.

Inwestycję zrealizowała Firma Budowlana Dota. Koszt modernizacji wyniósł ok. 5 mln zł i został pokryty ze środków własnych PKP SA i środków budżetu państwa.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
PKP SA ogłoszą konkurs dla dworca w Częstochowie

Przestrzeń

PKP SA ogłoszą konkurs dla dworca w Częstochowie

Witold Urbanowicz 14 maja 2018

Remont dworca w Szczytnie. PKP SA muszą dołożyć 6 mln zł

Przestrzeń

Remont dworca w Szczytnie. PKP SA muszą dołożyć 6 mln zł

Witold Urbanowicz 07 maja 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5