Od września, w ramach pilotażu, warszawscy kontrolerzy są wyposażeni w terminale płatnicze. Dzięki temu – aby na miejscu opłacić karę za jazdę bez biletu – nie trzeba będzie już posiadać przy sobie gotówki. – Nawet dżentelmeni w kieszeni forsy nie mają, za to mają dziesiątki kart. Żeby wyjść naprzeciw także tym, którzy niestety zostali ujawnieni jako pasażerowie bezbiletowi, postanowiliśmy wyposażyć naszych kontrolerów w terminale do kart płatniczych – mówi Wiesław Witek, dyrektor warszawskiego ZTM.
Od 7 września kontrolerzy warszawskiej komunikacji zostali w ramach pilotażu wyposażeni w terminale płatnicze. Wypożyczono w sumie 100 takich urządzeń. – Obserwujemy wzrost kart płatniczych. Statystycznie na jednego Polaka przypada co najmniej jedna karta płatnicza – wylicza Grzegorz Dziemieszczyk, dyrektor pionu handlowego w ZTM-ie.
Od dawna kontrolerzy przyjmują opłaty za jazdę bez biletu. Pasażerowie, którzy zdecydują się opłacić karę od razu, otrzymują 40-procentową zniżkę. To także rozwiązanie korzystne dla ZTM-u z uwagi na znacznie szybszą możliwość wyegzekwowania należności bez konieczności ponoszenia kosztów windykacji. – Od tego roku zaczęły pojawiać się problemy. Co raz więcej osób stwierdzało, że nie ma gotówki, ale mogliby zapłacić kartą – mówi Dziemieszczyk. Nierzadko kontrolerzy i gapowicze podchodzili do najbliższego bankomatu, ale stanowiło to utrudnienie zarówno dla kontrolera, jak i pasażera.
Rozwiązaniem tego problemu są właśnie wypożyczone terminale. Dotychczasowe efekty są zadowalające. We wrześniu na 3640 opłat wniesionych u kontrolera 33,35% to opłaty dokonane z wykorzystaniem karty. –Jeśli wynik ten będzie rósł, będziemy raczej skłonni podjąć decyzję o utrzymaniu terminalu – informuje Grzegorz Dziemieszczyk.
– W Polsce jesteśmy pierwsi w komunikacji miejskiej z możliwością płacenia kartą przy kontroli biletowej. Mam nadzieję, że nasze doświadczenia będą też sygnałem także dla innych organizatorów komunikacji w jakim kierunku iść – mówi Dziemieszczyk.
Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
