Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa. Marlena Happach została Architektem Miasta

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2016-11-25 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa. Marlena Happach została Architektem Miasta
Marlena Happach i Michał Olszewskifot. UM Warszawa
Marlena Happach, nowa dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, od czwartku pełni również funkcję Architekta Miasta. To przywrócenie stanowiska, które zostało zlikwidowane przed dekadą jedną z pierwszych decyzji ówczesnej nowej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz–Waltz.

- Prace nad nową strategią rozwoju miasta #Warszawa 2030 będą teraz mocno skorelowane z pracami nad dokumentami, które kształtują ład przestrzenny w Warszawie. Będą temu służyły zmiany organizacyjne, które właśnie wchodzą w życie, a zwłaszcza utworzenie funkcji Architekta Miasta i nadania mu szczególnych uprawnień – mówi wiceprezydent Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego będzie pełnił funkcję Architekta Miasta, koordynując działania zewnętrzne związane z decyzjami dotyczącymi infrastruktury miasta oraz współpracował z innymi biurami w zakresie strategii rozwoju miasta i konsultacji społecznych.

Warszawa policentryczna

- Jesteśmy rozliczani za realne zmiany w przestrzeni. Dlatego musimy wzmocnić współpracę, jasno komunikować swoje działania i współpracować ze społeczeństwem. Zadbamy o policentryczną strukturę miasta o powiązanych, ale autonomicznych ośrodkach centralnych, o planowanie zróżnicowanych funkcji - bez monokultur. Zapewnimy wysoką jakość przestrzeni publicznej, będziemy chronili zabytki powojennego modernizmu i wprowadzimy nowe rozwiązania dotyczące wysokościowców w stolicy – dodaje Marlena Happach, dyrektor biura i Architekt Miasta.

W strukturze biura pojawi się nowy pion, odpowiedzialny za kwestie związane ze strategią rozwoju i studium miasta oraz rewitalizację. Niebawem zostanie ogłoszony i rozstrzygnięty konkurs na wicedyrektora, który nim pokieruje.

Warunki zabudowy będą wydawane przez wydziały planowania przestrzennego, zgodnie z podziałem na rejony obowiązującym w biurze przy opracowywaniu planów miejscowych.

Co ważne - Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego określi priorytety i zintensyfikuje prace związane z uchwalaniem planów miejscowych. Obecnie w stolicy obowiązuje 245 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na obszarze 18.713 ha (co stanowi 36,18 proc. powierzchni miasta) a w trakcie sporządzania jest 224 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obejmujących 17.982 ha (ok. 34,76 proc. powierzchni miasta). W pierwszej kolejności powstaną plany w przy nowych stacjach metra, w otoczeniu zabytków i dóbr kultury współczesnej oraz dla nowych dzielnic mieszkaniowych. W 2017 r. ma zostać uchwalonych co najmniej 20 nowych planów.

Konsultacje społeczne od narodzin projektu

Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wzmocni współpracę z dzielnicowymi wydziałami architektury – zostaną uzgodnione procedury i stworzone wspólne standardy co ujednolici zasady wydawania warunków zabudowy i pozwoleń na budowę w całym mieście.

W biurze powstanie Wydział Dialogu w Planowaniu (podległy bezpośrednio Architektowi Miasta). Opracowywaniu nowych planów, już od najwcześniejszego etapu, będą teraz towarzyszyły konsultacje, dostosowane do specyfiki danego obszaru miasta. Nowy wydział będzie również odpowiadał za współpracę z organizacjami pozarządowymi, działania informacyjne i promocyjne biura oraz organizację konkursów architektonicznych. Konkursy architektoniczne dla kluczowych miejskich obiektów o funkcjach administracyjnych, kulturalnych i edukacyjnych będą odtąd obowiązkowe.

Poprzedni Architekt Miasta Michał Borowski został zdymisjonowany w 2006 r. Jego funkcję przejęła, składająca się z ekspertów Rada Architektury i Rozwoju Warszawy, a od 2011 r. Rada Architektury i Przestrzeni Publicznej Warszawy, ale bez szczególnych uprawnień jeśli chodzi o realny wpływ na kształtowanie publicznej przestrzeni w stolicy.

Marlena Happach, świetnie znana w środowisku polskich urbanistów, zanim kilka tygodni temu trafiła do warszawskiego ratusza, przez cztery lata pracowała w warszawskim Stowarzyszeniu Architektów Polskich (SARP), z czego przez ostatni rok, jako jego szefowa. Współpracowała z miastem przy okazji tworzenia koncepcji centrów lokalnych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź ogłosiła przetarg na 12 tramwajów

Prawo & Finanse

Łódź ogłosiła przetarg na 12 tramwajów

Jakub Dybalski 25 listopada 2016

Łódź: Tramwaje wjeżdżają do Nowego Centrum

Komunikacja

Łódź: Tramwaje wjeżdżają do Nowego Centrum

Roman Czubiński 25 listopada 2016

Poznań zamienia Ivonę na lektora

Komunikacja

Poznań zamienia Ivonę na lektora

Witold Urbanowicz 25 listopada 2016

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS