Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa ma swój punkt Canaletta

Dalej Wstecz
Data publikacji:
24-05-2014
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Warszawa ma swój punkt Canaletta
fot. A.Savin, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commonsWidok na stare miasto od strony Pragi
Wbrew pozorom – choć w Warszawie buduje się dużo i wysoko – stołeczna panorama jest chroniona. Nowe inwestycje nie mogą dominować nad starówką, choć nie we wszystkich przypadkach udało się tę zasadę dotrzymać. Czym jest tzw. punkt Canaletta?

Warszawa cały czas rozbudowuje się, ale nowa zabudowa – przynajmniej ta wysoka – nie jest w pełni chaotyczna. Odpowiada za to tzw. punkt Canaletta. – To taki magiczny punkt, który jest zmorą naszych inwestorów. Mieści się między plażą przy ZOO a Trasą W-Z. To punkt, co do którego chroniony jest krajobraz zgodnie z wpisem do UNESCO – wyjaśnia Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Żaden wieżowiec nie może dominować nad określonymi obiektami, widzianymi z drugiego brzegu Wisły. – W momencie, gdy jest robiona analiza dot. możliwości ulokowania kolejnego projektu np. na Woli, to kluczowe jest odpowiedzenie na pytanie, czy nie będzie on wystawał ponad któryś z budynków, który jest chroniony przez panoramę czy widok na starówkę. Ważne są dwa obiekty – Zamek Królewski i Kościół św. Anny – mówi Olszewski.

– Osobiście uważam, że to bardzo ciekawa regulacja, tylko ona musi być jasna i przejrzysta dla wszystkich. U nas jest dokładnie określona perspektywa, z którego punktu i jakiej odległości musi być mierzona. W przypadku wydawanych przez nas decyzji jest tak, że wszystkie budynki powyżej 100 metrów są rozpatrywane u nas na kierownictwie. Pierwszy punkt to jest zgodność z punktem Canaletta – przekonuje wiceprezydent.


Widok na Stare Miasto od strony Pragi, Canaletto

Niestety nie we wszystkich przypadkach udało się ten krajobraz ochronić. – Jest jeden budynek, który wykracza poza ten obszar. Powstał jeszcze za starej „wz-tki” (warunków zabudowy), kiedy tak restrykcyjnie tego nie przestrzegano. To budynek Daewoo, który wystaje poza ten obszar – wskazuje Michał Olszewski.

Co ciekawe, punkt Canaletta służy nie tylko do ograniczania wysokości budynków. – Rozumiemy uwarunkowania [towarzyszące prywatnym inwestycjom] i często podpowiadamy inwestorowi, że w niektórych miejscach bardziej można byłoby wykorzystać chłonność terenu, podnieść budynek, bo będzie to bardziej korzystne dla panoramy miasta – mówi Michał Olszewski. Jak opowiada, ostatnio przyszedł inwestor, który chciał warunki zabudowy na 140-metrowy wieżowiec, na co miasto odparło, że chętniej widziałoby w tamtym miejscu obiekt o wysokości 180 metrów. – Inwestor się mile zaskoczył, bo najczęściej ścinamy budynki w dół – mówi Olszewski.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5