Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Warszawa kręci z Veturilo już dwa lata

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
11-08-2014
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Warszawa kręci z Veturilo już dwa lata
fot. Tomasz Kuran/meteor2017, lic. CC BY-SA 3.0Veturilo
System wypożyczalni rowerów Veturilo ma już dwa lata, a chętnych do przejażdżki wciąż przybywa – charakterystyczne srebrne rowery są wypożyczane blisko 8,5 tys. razy dziennie, a w tym sezonie odnotowano już ponad 1,2 mln wypożyczeń.

- Veturilo skończył właśnie dwa lata i ciągle rośnie. Wzrasta również jego popularność – tylko w tym roku grono jego użytkowników powiększyło się o ponad 50 tys. osób. Te liczby zobowiązują, dlatego będziemy nadal rozbudowywać naszą infrastrukturę, by jak najbardziej ułatwić rowerzystom podróżowanie po mieście. W tym roku powstało kilka kilometrów dróg rowerowych i trwają prace przy budowie kilkudziesięciu kolejnych - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Do dyspozycji rowerzystów w Warszawie jest w tej chwili 176 stacji i 2700 rowerów Veturilo, zlokalizowanych w kilkunastu dzielnicach. Miejskie rowery mają średnio 5,6 proc. udziału w ogólnym ruchu rowerowym w stolicy.

Od czerwca 2014 działa też w pełni kompatybilny z Veturilo Konstanciński Rower Miejski, oferujący 55 jednośladów na 5 stacjach. To ciekawa oferta dla dojeżdżających z Konstancina np. do stacji metra lub dla udających się na weekendową wycieczkę do Lasu Kabackiego.

Do końca sierpnia potrwa montaż dwudziestu jeden nowych stacji w pięciu warszawskich dzielnicach. Zostaną uruchomione 1 września. Najwięcej, aż osiem z nich, pojawi się na Mokotowie w Al. Niepodległości w rejonach Woronicza i Wiktorskiej, przy skrzyżowaniu ulic Puławskiej i Dworkowej, na Jana Sobieskiego w rejonach Chełmskiej i św. Bonifacego, na Czerniakowskiej w rejonach Gagarina i ZUS-u, i przy ulicy Św. Bonifacego w rejonie pętli autobusowej. Na Pradze Południe powstanie pięć stacji: przy placu Szembeka, przy ulicach Grochowskiej, Gen. Abrahama, przy skrzyżowaniach ulic Afrykańskiej i Egipskiej oraz Rechniewskiego i Jeziorańskiego; dodatkowo stacja z Lubelskiej zostanie przeniesiona na Rondo Wiatraczna. Kolejne pięć stacji znajdzie się w Ursusie w okolicy Urzędu Dzielnicy, przy stacjach PKP Ursus i Ursus Niedźwiadek, przy skrzyżowaniu ulic Skoroszewskiej i Prystora oraz przy Ośrodku Sportu i Rekreacji. Dwie nowe stacje powstaną w Wilanowie, przy skrzyżowaniach ulic Sytej i Vogla oraz alei Wilanowskiej i Jana Sobieskiego. Ostatnia nowa stacja usytuowana będzie przy ulicy Redutowej na Woli.

Obecnie najczęściej użytkowanymi stacjami Veturilo są te przy skrzyżowaniu al. Niepodległości i Batorego, przy Stadionie Narodowym i Rondzie Waszyngtona, przy centrum handlowym Arkadia i na pl. Unii Lubelskiej w okolicy Puławskiej.
Największą popularnością wśród użytkowników Veturilo cieszą się następujące trasy: al. Jana Pawła II/ul. Anielewicza – CH Arkadia, Al. Niepodległości/Wilanowska - Galeria Mokotów, Al. Komisji Edukacji Narodowej/Metro Natolin - ul. Wąwozowa/Al. KEN/Metro Kabaty, Metro Imielin/Ratusz Ursynów - ul. Pileckiego/ul. Alternatywy, ul. Pileckiego/ul. Alternatywy - Metro Imielin/Ratusz Ursynów.

W tym roku rekordzista wypożyczył rower już 725 razy. W ubiegłym sezonie z rowerów miejskich korzystano przeszło 1,8 mln razy.

Wszystkie wpływy z Veturilo decyzją prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz są przeznaczane na rozwój infrastruktury rowerowej. To ponad 2 mln zł rocznie.

Miejska infrastruktura rowerowa sukcesywnie się powiększa. W 2014 r. oddano do użytku 7,3 km nowych odcinków. W budowie jest jeszcze 30,4 km nowych dróg, ciągów i pasów rowerowych. W sumie do końca roku dla warszawskich rowerzystów powstanie lub będzie w trakcie realizacji do 70 km tras (w tym także ważne remonty, np. Rodowicza-Anody).

W tej chwili w Warszawie jest ok. 380 km dróg i pasów rowerowych. W tym roku oddano dotąd do użytku nowe drogi rowerowe na ulicach Konstruktorskiej, Panny Wodnej, Drawskiej i na Osiedlu Królewska. Nowy ciąg pieszo–rowerowy powstał na ulicy Nowozabielskiej. Coraz powszechniejsze stają się pasy i kontrapasy. Tylko w tym roku pojawiły się na ulicach Mokotowskiej, Saskiej, Dawidowskiego, Markowskiej, Imbirowej i Sójki oraz Posagu Siedmiu Panien. W trakcie realizacji są kolejne – m.in. Al. Wojska Polskiego i Wóycickiego. W planach jest jeszcze 16,4 km dróg, które są na różnych etapach projektowania.

Obecnie na Trasie AK na odcinku ulic Powązkowskiej i Modlińskiej w budowie jest 5,4 km dróg rowerowych, natomiast na odcinku 3,8 km przeprowadzany jest remont. 3 km nowej drogi dla rowerów powstaje też na ulicy Czerniakowskiej. Pozostałe budowane drogi znajdują się na ulicach: Słomińskiego, Prostej (odcinek Wronia – rondo ONZ), Reymonta (odcinek Żeromskiego – Kasprowicza), Waryńskiego (odcinek Nowowiejska – Batorego), Sokolej (odcinek Wybrzeże Szczecińskie – Zamoyskiego), Nowolazurowej (odcinek Chrościckiego – Połczyńska), Kleszczowej (odcinek Czereśniowa – Ryżowa), Świętokrzyskiej (na odcinkach al. Jana Pawła II – Marszałkowska i Marszałkowska – Kopernika), Powstańców Śląskich (odcinek Górczewska – Radiowa), Światowida (odcinek Leliwitów – Myśliborska), Pułku AK „Waligóra” (odcinek Tłuszczańska – Czerniakowska), Orląt Lwowskich (odcinek Warszawska – POW), na placu Wileńskim, Bulwarach Wiślanych (odcinek Boleść – Most Świętokrzyski) i Serku Bielańskim.

W bieżącym sezonie ustawiono ponad 700 stojaków rowerowych, pojawiły się również podpórki rowerowe, ułatwiające oczekiwanie na zmianę świateł na skrzyżowaniu. A już niebawem na kilku szlakach rowerowych zostaną zamontowane liczniki służące do dokładnych pomiarów ruchu.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Warszawa. Nowy sezon miejskich rowerów Veturilo

Mobilność

Warszawa. Nowy sezon miejskich rowerów Veturilo

UM Warszawa 03 marca 2025

Rowery Veturilo kręcą warszawiaków

Mobilność

Rowery Veturilo kręcą warszawiaków

UM Warszawa 04 grudnia 2024

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Warszawa. Nowy sezon miejskich rowerów Veturilo

Mobilność

Warszawa. Nowy sezon miejskich rowerów Veturilo

UM Warszawa 03 marca 2025

Rowery Veturilo kręcą warszawiaków

Mobilność

Rowery Veturilo kręcą warszawiaków

UM Warszawa 04 grudnia 2024

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5
Zamknij