Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Są chętni na Autosan, ale nie wiadomo jak bardzo

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2015-05-25 10:01
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Są chętni na Autosan, ale nie wiadomo jak bardzo
Autosanfot. Lowdown, lic. CC A-SA 3.0
Syndyk Autosanu Ludwik Noworolski, który po pięciu nieudanych próbach sprzedaży upadłej fabryki z Sanoka w drodze przetargu teraz próbuje znaleźć nabywcę z wolnej ręki, rozmawia z potencjalnymi kupcami. Ci podtrzymują zainteresowanie, ale konkretów na razie brak.

Przypomnijmy, Autosan upadł dwa lata temu. Fabryka, która w czasach PRL zapełniała polskie drogi autokarami i autobusami, po przemianach sprzed 25 lat radziła sobie coraz słabiej, aż w końcu zbankrutowała. Tyle że od tego czasu robi wszystko, by jednak nie upaść. Syndyk zatrudnił większość dawnej załogi. W Sanoku wciąż powstają autobusy, części do tramwajów i pociągów. Niedawno zakład uzyskał homologację dla trzech wersji autobusu Sancity, w tym 12–metrowej. W zeszłym roku aż 50 pojazdów znalazło nabywców.

Z drugiej strony działalność w warunkach upadłości likwidacyjnej na dłuższą metę uniemożliwia sprawne funkcjonowanie. Kilka miesięcy temu syndyk, za zgodą sądu, sprzedał jedną z hal, co zapewniło fabryce środki na kontynuowanie produkcji.

Od miesięcy Noworolski próbował sprzedać Autosan, ale mimo, że w czasie pięciu prób zszedł z ceny z początkowych 56 mln zł do 37 mln zł, żaden chętny się nie znalazł. Jedyna oferta została odrzucona, bo nieznany oferent nie wpłacił wadium. Dlatego do informacji o ewentualnych chętnych na zakup fabryki należy podchodzić ostrożnie. Syndyk przyznaje, że rozmawia ze wszystkimi, którzy w ciągu ostatnich miesięcy wyrazili jakiekolwiek zainteresowanie firmą. Według lokalnych mediów jest w kontakcie z pięcioma ewentualnymi kupcami. Z każdym rozmawia indywidualnie. W rozmowach uczestniczą przedstawiciele załogi.

Do tej pory na sprzedaż wystawiano firmę, ale bez pieniędzy na rachunkach bankowych i posiadanych wierzytelności. W dodatku wymogiem było utrzymanie produkcji i zatrudnienia i kupno zakładu w całości. To zamykało grono ewentualnych oferentów właściwie do tych, którzy gotowi byli na szeroką skalę produkować w Sanoku autobusy. Kilka tygodni temu Noworolski przyznawał, że wspomniane wyżej wymogi są oczekiwaniami, ale już nie warunkami. Sąd, który musi zatwierdzić ewentualną umowę sprzedaży, dał syndykowi czas do końca września na znalezienie kupca.

Więcej na temat sprzedaży Autosanu z wolnej ręki przeczytasz w Monitorze.


Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Autosan kupiony! Będzie częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Komunikacja

Autosan kupiony! Będzie częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Jakub Dybalski 03 lutego 2016

Autosan na granicy upadłości. Jednak będą zwolnienia?

Komunikacja

Autosan na granicy upadłości. Jednak będą zwolnienia?

Jakub Dybalski 26 listopada 2015

Autosan zostanie sprzedany z wolnej ręki

Prawo & Finanse

Autosan zostanie sprzedany z wolnej ręki

Jakub Dybalski 20 kwietnia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5