Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Przewoźnicy autokarowi wycofują się z luksusowych połączeń

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-11-22 09:27
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Przewoźnicy autokarowi wycofują się z luksusowych połączeń
fot. Michał Szymajda
Wygląda na to, że nie ma dużego zainteresowania krajowymi przewozami autokarami o podwyższonym standardzie. Lux Express nie obsługuje od września tras wyłącznie krajowych, a Polski Bus wycofał właśnie z oferty połączenia Gold.

Polski Bus, gdy rozpoczynał przewozy w 2011 r., szybko stał się symbole nowej jakości, wyznaczając standardy dla innych przewoźników. To przede wszystkim nowe autobusy o jednym standardzie oraz tanie bilety, rozpoczynające się od złotówki. Na korzyść przewoźnika przemawiały też remonty tras kolejowych, przez co pociąg nie był tak konkurencyjny pod względem czasu przejazdu.

Luksusowe autokary miały zawojować Polskę


Gdy skończyły się remonty głównych tras, co skutkowało skróceniem czasu jazdy, a PKP Intercity wprowadziło do obsługi nowy tabor, kolej zaczęła wracać do łask. Widać to było po wzroście liczby pasażerów, a także ograniczeniu równoległych połączeń autokarowych Polskiego Busa) bądź ich całkowitej likwidacji (jak na trasie z Warszawy do Olsztyna).

Nowym atutem komunikacji autokarowej miały być pojazdy o podwyższonym komforcie. W marcu przewozy na trasach krajowych rozpoczął Lux Express, być może znany pasażerom z trasy do Wilna (pod marką Simple Express) i usług na terenie krajów bałtyckich. Pasażerów miały zachęcać m.in. numerowanie siedzenia, większa przestrzeń i rozrywka pokładowa. Wkrótce, w ślady Lux Expressu poszedł Polski Bus, który uruchomił markę premium o nazwie Gold.

Lux Express widzi szanse na połączeniach dalekobieżnych

Od zeszłego roku obie firmy zmieniły jednak strategię. Lux Express wycofał się z połączeń krajowych (przejazdy krajowe nadal są jednak dostępne na trasach międzynarodowych). – Zmiany wprowadzone we wrześniu były podyktowane weryfikacją dotychczasowej strategii biznesowej oraz nadejściem sezonu powakacyjnego, który wiąże się z mniejszym zainteresowaniem pasażerów przejazdami. Dynamiczny rozwój transportu publicznego w Polsce powoduje, że firmy z tej branży – w tym Lux Express – muszą okresowo weryfikować strategie biznesowe i siatkę połączeń – wyjaśnia Agata Adaszyńskia, specjalista ds. marketingu Lux Express Polska.

Przewoźnik stawia teraz na trasy międzynarodowe. – Obecnie w przypadku polskiego oddziału koncentrujemy się na połączeniach międzynarodowych, szczególnie z Krakowa, który stał się naszym głównym przystankiem i punktem przesiadkowym do dalszych podróży. Promowane przez nas trasy prowadzą z Krakowa do Brna, Pragi, Bratysławy, Budapesztu i Wiednia, a także z Warszawy do Berlina, Kowna i Wilna – informuje Adaszyńska. Jak przypomina, pasażerowie nadal mogą kupować bilety na bezpośrednie przejazdy międzymiastowe – pasażerowie mogą podróżować m.in. między Warszawą a Krakowem, Poznaniem, Suwałkami czy Kielcami.

Polski Bus tłumaczy się… dużym zainteresowaniem

Polski Bus nie otwiera już własnych połączeń, ale włącza teraz innych przewoźników do swojego systemu sprzedaży biletów. Od 15 listopada przewoźnik wycofał też przewozy marki Gold na trasach z Wrocławia do Krakowa oraz Wrocław – Warszawa. – Decyzję o wycofaniu autokarów PolskiBusGold.com z trasy G4 oraz G14 podjęliśmy ze względu na duże zapotrzebowanie na podróże realizowane pomiędzy Warszawą a Wrocławiem oraz Wrocławiem a Krakowem. „Złote” autokary posiadają najmniejszą liczbę miejsc w naszej całej flocie, czyli 56 natomiast liczba Pasażerów podróżujących na tej trasie jest znacznie większa – wyjaśnia Piotr Pogonowski, dyrektor marketingu i komunikacji w Polskim Busie. Trasy te obsługuje teraz dwupokładowe autokary mogące pomieścić 89 pasażerów. – Nie wykluczamy ponownego wprowadzenia autokarów PolskiBusGold.com na innych liniach w przyszłości – dodaje Pogonowski.

Czy te zmiany oznaczają, że nie ma miejsca na luksusowe autokary? Lux Express zapewnia, że pasażerowie doceniają poziom i jakość usług, zwłaszcza na tle konkurencji. – W wielu przypadkach udało nam się przekonać ludzi, aby przesiedli się z samochodów do autokarów Lux Expressu. Obserwowaliśmy to chociażby na przykładzie trasy Warszawa-Rzeszów. Jednak ze względu na wiele czynników, w tym między innymi politykę cenową innych przewoźników, postanowiliśmy skoncentrować swoje działania na rozwoju tras międzynarodowych – zapewnia Agata Adaszyńska.

Cena jednak najważniejsza?

Polski Bus zapewnia, że najwyższa jakość nadal pozostaje priorytetem. – To właśnie firma PolskiBus.com po raz pierwszy wprowadziła komfortowe, najwyższej jakości autokary wyposażone w wygodne, skórzane fotele, bezpłatne Wi-Fi, dostęp do gniazdek elektrycznych, klimatyzację czy toaletę. Wprowadzaliśmy udogodnienia w postaci elegancko ubranego, profesjonalnego kierowcy, oficjalnych zapowiedzi głosowych czy kwity bagażowe. W połączeniu z najbardziej atrakcyjnymi cenami zaczynającymi się od 1 zł na rynku zapewniamy najlepszy stosunek jakości do ceny – przekonuje Pogonowski.

Odpowiedź na znikanie luksusowych połączeń tkwi najprawdopodobniej w tym ostatnim zdaniu. Pasażerowie korzystający z autobusów cenią przede wszystkim koszt przejazdu. Pociąg na trasach krajowych oferuje w wielu przypadkach znacząco lepszą jakość. Na trasach międzynarodowych kolej, przy relatywnie długim czasie przejazdu, przegrywa za to brakiem ofert i wysokimi cenami.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Jaki dworzec Warszawa Gdańska? Wciąż wielka niewiadoma

Przestrzeń

Jaki dworzec Warszawa Gdańska? Wciąż wielka niewiadoma

Witold Urbanowicz 24 listopada 2016

Wrocław. W mieście stanie ponad 200 nowych stojaków rowerowych

Przestrzeń

Wrocław. W mieście stanie ponad 200 nowych stojaków rowerowych

Jakub Dybalski 24 listopada 2016

Pendolino niestraszne Polskiemu Busowi. Dobra przyszłość oferty Gold

Komunikacja

Pendolino niestraszne Polskiemu Busowi. Dobra przyszłość oferty Gold

Michał Szymajda 30 października 2015

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS