Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Prezydent Tczewa: Rozważymy objęcie udziałów w SKM

Dalej Wstecz
Autor:

Paweł Rydzyński

Data publikacji:
2014-05-12 08:59
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Prezydent Tczewa: Rozważymy objęcie udziałów w SKM
dworzec w Tczewiefot. Aktron, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
– Usamorządowienie SKM oznaczałoby uzyskanie realnego wpływu samorządów na jej funkcjonowanie – ocenia Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.

Paweł Rydzyński, „RK”: Zbigniew Klepacki, wiceminister infrastruktury i rozwoju, zapowiedział niedawno, że w ramach restrukturyzacji Przewozów Regionalnych zostanie równolegle przeprowadzony proces całkowitego przejęcia udziałów w SKM Trójmiasto przez pomorskie samorządy. Czy koncepcja pełnego usamorządowienia spółki jest zasadna?

Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa:
Jak najbardziej tak, z racji faktu, iż usamorządowienie SKM oznaczałoby uzyskanie realnego wpływu samorządów na funkcjonowanie tego środka komunikacji publicznej. Pozwoliłoby to łatwiej zintegrować miejski transport publiczny z SKM, ułatwiłoby to organizację transportu zbiorowego w ramach Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego. Samorządy miałyby też większy niż obecnie wpływ na poziom usług i jakość taboru. Pytanie podstawowe dotyczy jednak kosztów: czy samorządy stać na wykup udziałów, czy nowa spółka zarabiałaby na siebie, czy też – co, mam nadzieję, nie będzie mieć miejsca – byłaby dodatkowym obciążeniem dla samorządów.

Na razie nie wiadomo, jak może wyglądać struktura udziałów w usamorządowionej SKM. W chwili obecnej, gdy samorządy posiadają w sumie niewiele ponad 35% udziałów w spółce, największym samorządowym udziałowcem jest Gdańsk, posiadającym ponad 15% udziałów w SKM. Drugim największym udziałowcem jest Województwo Pomorskie (ponad 12%). Udziały posiadają w tej chwili także Sopot, Gdynia, Pruszcz Gd. i Rumia. Jaka powinna być struktura udziałów po usamorządowieniu? Czy województwo powinno być udziałowcem większościowym, czy większość udziałów powinny mieć gminy?

Nie znam warunków finansowych dotyczących przekazania samorządom udziałów [MIR nie ujawniło jeszcze koncepcji w tym względzie – red.]. Zdecydowanie uważam natomiast, że większość udziałów powinien posiadać samorząd wojewódzki, natomiast gminy powinny partycypować w udziałach.

Czy dobrze byłoby, żeby wszystkie gminy, na terenie których operuje SKM, miały udziały w spółce, czy nie ma to jednak istotnego znaczenia dla jej funkcjonowania?

Tak. Moja powyższa uwaga dotyczy wszystkich gmin, które leżą na trasie obsługiwanej przez SKM.

Czy władze Tczewa maja zatem plany, by objąć w najbliższym czasie udziały w SKM?

Ponieważ nie otrzymaliśmy jeszcze konkretnej propozycji w zakresie usamorządowienia, nie zagwarantowaliśmy w budżecie środków na objęcie udziałów. Jeśli propozycja taka się pojawi, niewątpliwie z uwagą ją rozważymy, zwłaszcza, że jesteśmy częścią obszaru metropolitalnego.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
SKM Gdańsk Śródmieście: Jeden tor jest już gotowy

Przestrzeń

SKM Gdańsk Śródmieście: Jeden tor jest już gotowy

Paweł Rydzyński 20 sierpnia 2014

Trójmiasto: Bilety na SKM także w biletomatach ZTM Gdańsk

Komunikacja

Trójmiasto: Bilety na SKM także w biletomatach ZTM Gdańsk

Konrad Choroszucha 20 sierpnia 2014

 

 

 

 

 

 

współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS