Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Prezesi kolei samorządowych: Więcej pasażerów, niż miejsc w pociągach

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
10-11-2015
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Prezesi kolei samorządowych: Więcej pasażerów, niż miejsc w pociągach
Fot. Kasper FiszerŁKA
– Klienci kolei pojawiają się, gdy tylko zostają spełnione odpowiednie warunki – powiedział podczas Polskiego Kongresu Przedsiębiorców w Łodzi prezes Kolei Małopolskich Ryszard Rębilas. Uczestnicy panelu „Rewolucja na rynku kolejowych przewoźników osobowych” rozmawiali o dotychczasowych doświadczeniach przewoźników samorządowych oraz o perspektywach rozwoju rynku.

– Na początku mieliśmy do czynienia z problemem wzrostu, teraz – gdy przekonaliśmy pasażerów do korzystania z naszych usług – mamy wzrost problemów – powiedział żartobliwie prezes Kolei Wielkopolskich Włodzimierz Wilkanowicz. Szybki wzrost liczby pasażerów, między innymi, na rewitalizowanej linii nr 356 na odcinku Poznań – Wągrowiec zmusił przewoźnika do interwencyjnego zakupu taboru spalinowego (za 4 Linki KW zapłaciły Pesie blisko 60 mln zł).

Z podobnymi wyzwaniami ma do czynienia także Łódzka Kolej Aglomeracyjna. – Napełnienie w naszych dwuczłonowych elektrycznych zespołach trakcyjnych Flirt3 jest tak duże, że planujemy wydłużenie części z nich o człon środkowy – przypomniał prezes ŁKA Andrzej Wasilewski. Już dziś, aby uruchomić więcej pociągów, spółka zmniejszyła rezerwę taborową oraz przesunęła wykonywanie czynności obsługowych na godziny nocne. Według prezesa pozwolił na to wysoki współczynnik niezawodności zaledwie rocznego taboru. Do problemów z popytem przewyższającym podaż przyznaje się także prezes Kolei Małopolskich.

Pasażerów przybywa

Uczestnicy spotkania byli zgodni co do tego, że potencjał popytu na przewozy kolejowe zwłaszcza w aglomeracjach jest ogromny. – Aby go wykorzystać, potrzeba dobrego taboru i dobrej infrastruktury – stwierdził lapidarnie Wilkanowicz. Praktyka pokazuje jednak, że elementy te – jak w przypadku połączeń ŁKA z Łodzi do Sieradza czy Kutna – nie zawsze idą w parze. Również Kolejom Małopolskim zaczyna doskwierać ograniczona przepustowość linii, której problem mogłaby rozwiązać budowa drugiej pary torów na odcinku Kraków Główny – Kraków Bieżanów.

Zanim w grudniu ubiegłego roku Koleje Małopolskie zaczęły jeździć do Wieliczki, uzgodniły z jej władzami organizację transportu drogowego do stacji z okolicznych miejscowości. – Bardzo ważną rolę odegrał burmistrz – wspomina Rębilas. Zintegrowane z koleją pod względem taryfowym i rozkładowym busy dowożą podróżnych na peron w Wieliczce na 5 minut przed odjazdem pociągu. Od września spółka oferuje także bezpośrednie połączenie do lotniska Balice. Działania te – wraz z budową nowych przystanków przy dużych skupiskach, nowym taborem, częściowo wyremontowaną w ostatnich latach infrastrukturą, a także dobrą współpracą z jej zarządcą (żadna z sześciu korekt obecnego rozkładu jazdy nie zmieniła godzin cyklicznych odjazdów pociągów Kolei Małopolskich) – doprowadziły do dynamicznego wzrostu liczby podróżnych. – Pasażerowie doceniają stabilność – komentuje prezes.

Jak przyciągnąć klientów?

Także Koleje Wielkopolskie zamierzają – wzorem KM – skoncentrować się na ruchu aglomeracyjnym. Spółka zamierza zostać operatorem planowanej poznańskiej kolei metropolitalnej. – Główne cechy projektu to wysoka częstotliwość ruchu, wspólny bilet oraz integracja z lokalnym transportem publicznym w wygodnych węzłach przesiadkowych. Przeprowadzona niedawno akcja ankietowa na próbie ponad 1000 osób dowiodła, że podróżni zmieniają priorytety: to właśnie częstotliwość i rozkład jazdy są dziś cenione wyżej, niż sam komfort – poinformował W. Wilkanowicz.

Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie "Rynek Kolejowy".

Rozmowę szefów aglomeracyjnych kolei możesz przeczytać tutaj.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Koleje Śląskie chwalą się P&R w Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach

Przestrzeń

Olsztyn. Niełatwe przymiarki do kolei aglomeracyjnej

Komunikacja

Historyczne bariery rozwoju ŁKA mogą zniknąć

Felietony i komentarze

Historyczne bariery rozwoju ŁKA mogą zniknąć

Kasper Fiszer 13 stycznia 2018

Zobacz również:

Koleje Śląskie chwalą się P&R w Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach

Przestrzeń

Olsztyn. Niełatwe przymiarki do kolei aglomeracyjnej

Komunikacja

Historyczne bariery rozwoju ŁKA mogą zniknąć

Felietony i komentarze

Historyczne bariery rozwoju ŁKA mogą zniknąć

Kasper Fiszer 13 stycznia 2018

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5