Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

PKP SA przebudują teren wokół dworca w Wieliczce

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-07-04 08:55
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PKP SA przebudują teren wokół dworca w Wieliczce
fot. PKP SA
PKP SA przystępują do drugiego etapu przebudowy dworca w Wieliczce. Zarządca prowadzi przetarg na zagospodarowanie terenu wokół remontowanego dworca.

Zakres prac przewiduje zagospodarowanie terenów zewnętrznych wokół zabytkowego dworca kolejowego w Wieliczce w oparciu o gotowy projekt budowlany. Zabytkowy budynek stacji z 1905 r. przechodzi aktualnie remont. Zmiana przebiegu linii i nieznaczne przesuniecie torowiska uwolniły część terenów. W sumie projektem przebudowy jest objęty obszar ok. 4,5 tys. m kw.

Celem projektu – jak podają kolejarze – jest rekompozycja bezpośredniego otoczenia dworca, w charakterze nawiązującym do tradycji architektonicznej zagospodarowania terenów kolejowych w Galicji początku XX w.

Projekt przewiduje m.in. ogród kwaterowy z zegarem kwiatowym, odtworzenie piwniczki ziemnej, w formach ukształtowania terenu i pokrycia roślinnego, rekonstrukcję bramki wejściowej pod wiatę peronową, a także plac zabaw z drewnianą lokomotywą. Wytyczone zostaną ciągi piesze, a zabytkowe elementy infrastruktury kolejowej w postaci torowiska, kozła oporowego i skrajnika zostaną wyeksponowane. Nie zdecydowano się jedynie na wystawienie zabytkowego taboru, jak było proponowane w projekcie budowlanym.

Termin składania ofert mija 4 lipca. O wyborze zadecyduje cena (90%). Pozostałe punkty można dostać za tzw. kryterium społeczne, czyli liczbę osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. mają zostać wykonane w terminie ośmiu tygodni od przekazania placu budowy.

Nie zakończył się jeszcze prace przy budynku dworca. W budynku zostały odkryte sufity z zabytkowymi sztukateriami, które pokazały inny niż obecnie podział pomieszczeń na parterze budynku. Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków pierwotny układ pomieszczeń musi zostać odtworzony, a zabytkowe elementy sztukaterii wyeksponowane. To spowodowało wydłużenie czasu trwania inwestycji. – Na dworcu w Wieliczce trwają prace wykończeniowe. Otwarcie obiektu dla podróżnych planowane jest na IV kwartał br. – informuje Katarzyna Grzduk z biura prasowego PKP SA. Wiadomo już jakie będzie przeznaczenie obiektu. – Na dworcu dostępna będzie poczekalnia, toalety i mały lokal gastronomiczny. Część pomieszczeń będzie wynajmowana przez Urząd Miasta Wieliczka.
VII Kongres Kolejowy
 

Celem kongresu CITY MATTERS jest zgromadzenie w jednym miejscu przedstawicieli samorządów, miejskich aktywistów, polskich i zagranicznych ekspertów oraz przedsiębiorców aby móc dyskutować o przyszłości naszych miast.

Wspólnym mianownikiem tematycznym wydarzenia jest szeroko rozumiana jakość życia w mieście oraz promowanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych wpływających na jej poprawę. Istotną funkcją kongresu jest umożliwianie osobom decydującym o kształcie polskich miast nawiązania kontaktu, wymiany poglądów i opinii.

Wśród zagadnień, jakie poruszymy będą m.in.: wspólne miasto, jakość powietrza, transport, polityka mieszkaniowa, zieleń miejska, miasto dla pieszych, placemaking oraz estetyka przestrzeni publicznych. Sprawdź program i zarejestruj się tutaj

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
PKP planują inwestycje na 464 dworcach do 2023 r.

Przestrzeń

PKP planują inwestycje na 464 dworcach do 2023 r.

Witold Urbanowicz 13 czerwca 2016

PKP uporządkują teren wokół dworca Łódź Chojny

Przestrzeń

PKP uporządkują teren wokół dworca Łódź Chojny

Witold Urbanowicz 13 maja 2016

Warszawa Wileńska zostanie odświeżona

Przestrzeń

Warszawa Wileńska zostanie odświeżona

Witold Urbanowicz 05 maja 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS