Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Pierwsze Tramino Olsztyn gotowe

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2015-05-29 16:18
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pierwsze Tramino Olsztyn gotowe
Tramino dla Olsztyna fot. Solaris
Pierwsze Tramino Olsztyn gotowe
Pierwsze Tramino Olsztyn gotowe
Pierwsze Tramino Olsztyn gotowe
Pierwszy tramwaj wyprodukowany przez Solarisa dla Olsztyna właśnie pojechał na testy do Poznania. – Testy będą odbywać się na terenie zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego na Franowie – informuje Urząd Miasta Olsztyna. Sprawdzana będzie homologacja, jakość wykonania czy układ hamulcowy i napędowy. A już za około dwa tygodnie drugi wóz przyjedzie na Warmię.

W połowie czerwca tego roku, zgodnie z umową zawartą pomiędzy Gminą Olsztyn a Solarisem, do Olsztyna dostarczony zostanie pierwszy z piętnastu nowoczesnych dwukierunkowych, w pełni niskopodłogowych tramwajów o długości 29,3 metra i szerokości 2,5 metra. Cały kontrakt zrealizowany zostanie do końca września bieżącego roku.

Tymczasem w Poznaniu rozpoczęły się już testy pierwszego składu. – Przechodzi on rygorystyczne testy homologacyjne, potwierdzające jego bezpieczeństwo, wysoką jakość wykonania oraz niezawodność – informuje Urząd Miasta Olsztyna.

Na terenie poznańskiej zajezdni MPK na Franowie testowane są m.in. kompatybilność oprogramowania sterującego Tramino z wszystkimi urządzeniami. W szczególności sprawdzany jest układ napędowy i hamulcowy, w tym odwzorowanie hamowania awaryjnego. Uruchamiane są kolejne systemy bezpieczeństwa, takie jak układ poziomowania przy różnym obciążeniu i zużyciu obręczy kół oraz pokładowy rejestrator ATM, będący szynowym odpowiednikiem czarnej skrzynki w samolocie.

W czasie testów pierwszego składu, rozpocznie się dostawa kolejnych egzemplarzy Solarisa Tramino do Olsztyna. Prawdopodobnie już 14 czerwca przyjedzie na Warmię skład numer 2. Natomiast oficjalną prezentację Solarisa Tramino Olsztyn w zajezdni przy ulicy Kołobrzeskiej w Olsztynie, zaplanowano na 19 czerwca.

Solarisy Tramino dla Olsztyna będą pojazdami dwukierunkowymi o wspomnianej już szerokości 2,5 metra oraz długości 29,3 metra. Wyposażone zostaną w 6 par podwójnych drzwi po każdej ze stron i zabiorą na pokład ponad 200 pasażerów. Pojazdy będą niskopodłogowe na całej swojej długości oraz trzyczłonowe. Każda z sekcji osadzona zostanie na wózku. Dwa skrajne będą wózkami napędowymi, a środkowy to wózek toczny. Układ napędowy będą stanowić łącznie 4 silniki trakcyjne. – Nasz tramwaj dla Olsztyna posiada także automatyczny system stabilizacji wysokości podłogi niezależnie od ilości pasażerów – tłumaczy Mateusz Figaszewski, rzecznik prasowy Solarisa.

Olsztyński tramwaj jest bardzo podobny do innego pojazdu wyprodukowanego przez Solarisa. – Można powiedzieć, że Tramino Olsztyn jest wersją rozwojową Tramino Jena. Oba typy pojazdów mają podobne długości członów i całkowicie płaską podłogę bez wzniosów nad wózkami – informuje rzecznik. Jednak są elementy, którymi oba pojazdy się różnią. – W Tramino Olsztyn silnik znajduje się na wózkach, a nie w nadwoziu, jak w przypadku Tramino Jena – dodaje Figaszewski.

Solaris zrealizował dotychczas zamówienia dla Poznania, gdzie dostarczył 45 Tramino, a także niemieckiej Jeny – 5 dwukierunkowych Tramino. W tym roku zakończy się również dostawa tramwajów, poza Olsztynem, do Brunszwiku, który zamówił 18 Tramino. Z kolei w latach 2016-2020 41 Tramino pojedzie do Lipska.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Niedoróbki tramwaju. Prezydent Olsztyna prosi o cierpliwość

Komunikacja

Niedoróbki tramwaju. Prezydent Olsztyna prosi o cierpliwość

Martyn Janduła 23 grudnia 2015

Tramwajowa szansa polskich miast

Komunikacja

Tramwajowa szansa polskich miast

Adam Piotr Zając 11 listopada 2015

Dziewięć firm chce budować tramwaj w Olsztynie

Prawo & Finanse

Dziewięć firm chce budować tramwaj w Olsztynie

Jakub Dybalski 23 czerwca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5