Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Legnica. Czy rower miejski się przyjmie?

Dalej Wstecz
Autor:

jd/inf. pras.

Data publikacji:
2016-11-23 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Legnica. Czy rower miejski się przyjmie?
Legnicki Rower Miejskifot. Marcin Przybylski, Nextbike
Pilotażowy system Legnickiego Roweru Miejskiego został uruchomiony 18 sierpnia i działał do 15 listopada 2016 roku, czyli przez 90 dni. W tym czasie zarejestrowały się 1144 osoby i dokonano 4363 wypożyczeń, choć system był niewielki. System czterech stacji bezobsługowych wypożyczalni oraz łącznie 21 rowerów (plus jeden zapasowy).

- Rower miejski stał się hitem tegorocznego lata i jesieni. Był atrakcją miasta, a legniczanie przyjęli go bardzo ciepło i życzliwie – powiedział prezydent Tadeusz Krzakowski podczas podsumowania tego projektu z udziałem mediów.

- Trzymiesięczny pilotaż Legnickiego Roweru Miejskiego dobiegł końca i jego przebieg możemy już finalnie ocenić jako bardzo pozytywny. Mieszkańcy szybko „nauczyli się” systemu i dzięki temu udało się osiągnąć naprawdę wysoki poziom aktywności użytkowników. W sumie miało miejsce ponad 1,1 tysiąca rejestracji i blisko 4,5 tysiąca wynajmów – to wynik, który pokazuje jak duży jest rowerowy potencjał Legnicy – mówił Tomasz Wojtkiewicz, prezes firmy Nextbike, operatora systemu.

– Jako największy operator samoobsługowych wypożyczalni w Polsce cieszymy się, że mieliśmy możliwość prezentacji rowerów miejskich w Legnicy i mamy nadzieję, że ponownie spotkamy się w przyszłym sezonie. Legniczanom przypominamy z kolei, że wszystkie nasze systemy są kompatybilne. To oznacza, że każdy posiadacz aktywnego konta LRM może korzystać z rowerów w kilkunastu miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Łodzi i Lublinie czy pobliskim Wrocławiu i Opolu, bez dodatkowej rejestracji. Działa to również w drugą stronę. Około 20 procent wynajmów Legnickiego Roweru Miejskiego zostało przeprowadzonych przez osoby, posiadające konta w innych miastach, nawet tak odległych jak Białystok – dodał.

Pilotaż w liczbach

Rekordowe pod względem ilości rejestracji były pierwsze dwa tygodnie, natomiast największa ilość wypożyczeń miała miejsce 22 i 26 sierpnia (127) oraz 8 września (123). Średnio w ciągu doby każdy rower był wypożyczany około sześciu razy. Najpopularniejsze dni korzystania z systemu to czwartek i piątek, zaś najpopularniejszą stacją była ta przy ul. Piłsudskiego/Horyzontalnej na osiedlu Kopernika.

Rekordowym miesiącem korzystania z rowerów był wrzesień – 2.339 wypożyczeń. Z doświadczeń operatora wynika, że najbardziej rowerowe miesiące to maj i czerwiec, a potem lipiec i sierpień. Godziny największej popularności systemu LRM to przedział od 14.00 do 20.00, a szczyt przypadał na godziny 16-18. Rano największy ruch notowano między godz. 7 a 8. Najbardziej uczęszczanymi trasami były: pl. Wilsona – Piłsudskiego/Horyzontalna, Piłsudskiego/Horyzontalna – pl. Wilsona oraz pl. Słowiański – Piłsudskiego/Horyzontalna. Użytkownicy przeważnie korzystali z rowerów w ramach bezpłatnych pierwszych 15 minut każdego wypożyczenia (55 proc.). Jeżeli decydowali się na dłuższą, płatną podróż, to trwała ona zazwyczaj do 60 minut (29 proc.). Podróże dłuższe niż 2 godziny stanowiły niecałe 5 proc. całości. Średni czas przejazdów wahał się między niecałymi 25 minutami w poniedziałki, do ponad 44 minut w niedziele. Dłuższe wypożyczenia rowerów w weekendy wynikały z bardziej rekreacyjnego ich wykorzystania, w stosunku do pozostałych dni, kiedy rowery służyły do przemieszczania się np. do pracy, szkoły, do sklepu, na spotkanie i z powrotem. Oprócz użytkowników zarejestrowanych w legnickim systemie, z LRM korzystali również mieszkańcy innych miast Polski, w tym przede wszystkim wrocławianie, a ponadto rowerzyści z Poznania, Łodzi, Białegostoku i Warszawy.

Będzie przetarg na rower

Prezydent Tadeusz Krzakowski kolejny już raz zapowiedział, że w przyszłym roku system rowerowy, jako ekologiczne, atrakcyjne uzupełnienie transportu publicznego, zostanie rozszerzony o większą ilość rowerów oraz stacji – wypożyczalni i działać będzie dłużej. W tym celu ogłoszony zostanie przetarg. – Legnica, jako lider, zaprosi do udziału w projekcie okoliczne gminy, by można było wyjeżdżać za miasto, a nasi sąsiedzi również mogli być jego użytkownikami – podkreślił prezydent. Prezes Nextbike dodał, że po tak dobrych doświadczeniach jego firma na pewno przystąpi do przetargu.

Kongres Transportu Publicznego 2017

VI Kongres Transportu Publicznego

Szósta edycja Kongresu Transportu Publicznego odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w dniach 12-13 października 2017 roku.

Wydarzenie to jest największym w Polsce spotkaniem przedstawicieli firm, instytucji i organizacji związanych z transportem publicznym. Wśród wątków które zostaną poruszone w tym roku znajdą się tematy takie jak:
  • alternatywne paliwa w transporcie a niska emisja w polskich miastach,
  • mobilność miejska,
  • technologie i źródła finansowania ekomobilności,
  • oświetlenie i jego wpływ na komfort i bezpieczeństwo pasażerów w transporcie publicznym oraz aktywność mieszkańców miast
  • wpływ „uwolnienia” stawek za parkowanie na spójny rozwój miast • tworzenie zintegrowanych systemów informacji pasażerskiej
  • centra przesiadkowe – planowanie, realizacja, najlepsze praktyki.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa: Wracają pasy przez Andersa nad stacją metra Ratusz

Przestrzeń

Warszawa: Wracają pasy przez Andersa nad stacją metra Ratusz

Witold Urbanowicz 22 listopada 2016

Przewozy Regionalne rozmawiają z PKS-ami o wspólnym bilecie

Przestrzeń

Przewozy Regionalne rozmawiają z PKS-ami o wspólnym bilecie

mp/Kurier PAP 22 listopada 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS