Partnerzy serwisu:
Komunikacja

KŚ: Zastanowimy się nad adnotacjami o oczekiwaniach w przypadku opóźnień

Dalej Wstecz
Autor:

Paweł Rydzyński

Data publikacji:
2014-03-03 10:58
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

KŚ: Zastanowimy się nad adnotacjami o oczekiwaniach w przypadku opóźnień
fot. Patryk Farana
Władze Kolei Śląskich informują, że zastanowią się nad kwestią zamieszczenia w swoich rozkładach jazdy adnotacji o wzajemnych oczekiwaniach na ewentualne opóźnienia pociągów i innych środków transportu.

Na łamach portali rynek-kolejowy.pl i transport-publiczny.pl sukcesywnie prezentować będziemy opinie przewoźników i organizatorów przewozów z całego kraju, co myślą o ewentualnym wprowadzaniu do swoich rozkładów jazdy informacji, iż poszczególne kursy pociągów i innych środków transportu (np. autobusów) są ze sobą skomunikowane i, w razie opóźnień, oczekują na siebie. Pytamy przewoźników i organizatorów, czy zamierzają powielić model funkcjonujący w Warszawie na linii autobusowej 198, w przypadku której, w godzinach późnowieczornych, widnieją przy poszczególnych kursach adnotacje, że autobusy w razie potrzeby oczekują przy przystanku PKP Wesoła na opóźnione pociągi SKM.

Jako redakcja wychodzimy bowiem z założenia, że integracja rozkładów jazdy (i systemów taryfowych) jest nie mniej ważna niż inwestycje w tabor czy infrastrukturę – i w nie mniejszym stopniu od milionów wydawanych na inwestycje wpływa na sukces transportu zbiorowego. Dlatego uważamy za zasadne promowanie pozytywnych przykładów integracji oraz wpływanie na podmioty operujące w transporcie pasażerskim, by powielały tego rodzaju rozwiązania.

– Szczerze przyznajemy, że nie wiedzieliśmy o tym warszawskim pomyśle. Jest on ciekawy i korzystny zarówno dla przewoźników, jak i podróżnych. Po zapoznaniu się z nim będziemy analizowali możliwość wdrożenia takiego pomysłu u nas w województwie śląskim – mówi „Transportowi Publicznemu” Michał Wawrzaszek z Kolei Śląskich.

Przedstawiciel KŚ zastrzega jednak oczywiście, że z racji specyfiki funkcjonowania transportu zbiorowego, nie ma oczywiście szans, by wprowadzenie takich adnotacji było powszechne i dotyczyło wszystkich kursów. – Trzeba być świadomym, że codziennie średnio przewozimy ponad 50 tys. pasażerów i zapewnienie wszystkim możliwości skomunikowania nie będzie kwestią prostą. Tym bardziej zważywszy na liczne remonty na śląskich torach – dodaje Wawrzaszek.

Tak jak ZTM Warszawa jest pionierem w zakresie wprowadzenia (w obrębie jednego organizatora) do rozkładów adnotacji o oczekiwaniach autobusów na spóźnione pociągi, tak Koleje Śląskie są pionierem, jeśli chodzi o nawiązanie współpracy z prywatnym przewoźnikiem autobusowym w zakresie synchronizacji rozkładów pociągów i autobusów. Od lata 2013 r. KŚ współpracują z Transkomem Skoczów w zakresie wspólnego kolejowo-autobusowego połączenia Katowice – Skoczów – Brenna. Nie utworzono wprawdzie wspólnej taryfy, ale do rozkładu KŚ wprowadzono adnotacje o skomunikowaniach w Skoczowie.

– Nasza współpraca trwa dopiero niewiele ponad 6 miesięcy i pełni ona swoistą funkcję pilotażową. Poza tym, jeśli chodzi o skomunikowania pociągów z innymi środkami transportu, w znacznym stopniu synchronizacja udała się w Tychach, dzięki regularnie kursującym pociągom oraz dzięki temu, że na tej trasie kursują tylko nasze pociągi – dodaje Michał Wawrzaszek.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Słupsk: Zintegrowany węzeł przesiadkowy za ponad 30 mln zł

Komunikacja

Słupsk: Zintegrowany węzeł przesiadkowy za ponad 30 mln zł

Paweł Rydzyński 14 sierpnia 2014

Co z zakopiańskim dworcem? Galimatias prawny i brak kompromisu

Przestrzeń

Co z zakopiańskim dworcem? Galimatias prawny i brak kompromisu

Dominik Lebda 06 sierpnia 2014

Zintegrowanie połączeń KŚ z autobusami? Jeszcze nie teraz

Prawo & Finanse

Zintegrowanie połączeń KŚ z autobusami? Jeszcze nie teraz

Witold Urbanowicz 26 czerwca 2013

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS