Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Jakie będzie nowe Veturilo? Jest przetarg na koncepcję

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
31-07-2015
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Jakie będzie nowe Veturilo? Jest przetarg na koncepcję
fot. Nextbike
W 2016 r. dobiegnie końca umowa Warszawy z firmą Nextbike na funkcjonowanie systemu rowerów publicznych Veturilo. Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił właśnie przetarg na wykonanie koncepcji funkcjonowania systemu. Czy rowery będzie można lokalizować przy pomocy GPS-u i wypożyczać przez telefon?

Veturilo, działające od 2012 r., okazało się bardzo popularne wśród warszawiaków. System rozrósł się do 200 stacji i 300 tys. użytkowników. Umowa z jego operatorem, firmą Nextbike, wygasa pod koniec przyszłego roku. Warszawa, oczywiście, nie rezygnuje z systemu roweru publicznego, ale być może będzie on funkcjonować na nieco innych zasadach. Koniec umowy będzie doskonałą okazją do ulepszenia Veturilo. – Po 2016 r. mamy pełną dowolność jeśli chodzi o to co dalej. Możemy kupić cały sprzęt po cenie księgowej, nie wyższej niż cena rynkowa i dalej sami realizować usługę, albo rozpisać nowy przetarg. Wolelibyśmy to drugie rozwiązanie, choćby dlatego, że terminale, które były nowoczesne w 2012 r., do 2017 r. się zużyją. Chcemy by był to nowy system, rzecz jasna z zachowaniem dotychczasowych rozwiązań. Domena, nazwa, baza danych – to wszystko będzie naszą własnością po zakończeniu umowy. W każdym razie Veturilo będzie zarządzane z ZDM, jeszcze nie wiemy w jaki sposób – wyjaśniał nam niedawno Łukasz Puchalski, nowy szef Zarządu Dróg Miejskich i ojciec sukcesu Veturilo.

Wpierw koncepcja

Przedmiotem ogłoszonego przez ZTM Warszawa przetargu jest wykonanie koncepcji funkcjonowania systemu roweru publicznego Veturilo po 2016 r. Oferty można składać do 7 sierpnia. O wyborze zadecydują cena (95%) oraz termin realizacji (5%). Termin wykonania koncepcji określono na 20 grudnia br.

Wykonawca ma przeanalizować m.in. dane dot. gęstości zaludnienia, rozmieszczenia miejsc pracy, ruchu rowerowego, tras rowerowych i dotychczasowego funkcjonowania systemu (gęstość i popularność stacji itp.), porównać inne systemy działające w Polsce oraz przetargi ogłaszane przez inne miasta europejskie. Zadaniem wybranego w przetargu podmiotu będzie również przeanalizowanie kosztów związanych z wprowadzeniem lokalizacji rowerów rzez GMS, obsługą terminali za pomocą ekranów dotykowych, obsługą płatności w terminalach, obsługą wypożyczenia przez wbudowane w rower urządzenie lub przez stojak oraz obsługą wypożyczenia przez aplikację na telefony. Jednym z etapów są konsultacje publiczne, w tamach których mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się ws. taryfy, właściwości technicznych rowerów i stacji, lokalizacji oraz organizacji procesu wypożyczania.

Wszystkie dane mają posłużyć przedstawieniu scenariuszy rozwoju obszarowego i technicznego Veturilo. Punktem wyjściowym są rozwiązania dotychczasowe, a w opracowaniu przedstawiony ma być także wariant rozwojowy, obejmujący większy obszar miasta. Wykonawca powinien zarekomendować też rozwiązania techniczne, własnościowe, taryfowe. Jednocześnie analiza powinna wykazać zasadność włączenia do systemu innych typów rowerów – dziecięcych, tandemów, towarowych, z fotelikami dla dzieci itp. Wykonawca ma również przedstawić założenia techniczno-organizacyjne dla przetargu.

Nowy operator, nowy sprzęt


W przyszłym roku miasto chce rozpisać przetarg na nowego operatora (drugą opcją jest wykupienie sprzętu i prowadzenie usługi samodzielnie, ale to mało prawdopodobna możliwość). Przy okazji przetargu miasto na pewno zażąda nowego sprzętu – zarówno rowerów jak i urządzeń do ich wypożyczania. Głównie dlatego, że za dwa lata będą już przestarzałe. Ale problemy techniczne na jakie narzekają warszawiacy, też nie są bez znaczenia.



O systemach rowerów miejskich, ale nie tylko, będą rozmawiać uczestnicy zbliżającego się IV Kongresu Transportu Publicznego, który odbędzie się 19-20 października w Warszawie. Zapraszamy do bezpłatnej rejestracji.



Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Warszawa. Nowy sezon miejskich rowerów Veturilo

Mobilność

Warszawa. Nowy sezon miejskich rowerów Veturilo

UM Warszawa 03 marca 2025

Rowery Veturilo kręcą warszawiaków

Mobilność

Rowery Veturilo kręcą warszawiaków

UM Warszawa 04 grudnia 2024

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Warszawa. Nowy sezon miejskich rowerów Veturilo

Mobilność

Warszawa. Nowy sezon miejskich rowerów Veturilo

UM Warszawa 03 marca 2025

Rowery Veturilo kręcą warszawiaków

Mobilność

Rowery Veturilo kręcą warszawiaków

UM Warszawa 04 grudnia 2024

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5
Zamknij