Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

ISO 37120, czyli miasta ze znakiem jakości

Dalej Wstecz
Data publikacji:
06-06-2014
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
ISO 37120, czyli miasta ze znakiem jakości
źródło: wikimedia commons/public domainpanorama Toronto
Jak porównywać miasta? Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna ISO zaakceptowała 46 kryteriów w ramach, których będzie próbowała to robić. W sumie mają stworzyć normę podobną do tej, która wyznacza standardy pozwalające porównywać lodówki, technologie, czy sposoby zarządzania.

Do ISO nikt nie zmusza, ale w wielu dziedzinach dzięki opracowanym przez organizację normom udało się wyznaczyć obiektywne standardy jakości, bo produkty tego samego rodzaju, ale wytwarzane w różnych krajach, albo przez różnych producentów można było zacząć porównywać. Z miastami do tej pory było dużo trudniej, no bo jak obiektywnie ustalić, czy wygodniej żyje się w Bangkoku, Krakowie, Johannesburgu czy w Seattle?

Nie znaczy to, że nie próbowano. Rozmaitych rankingów miast jest multum. Ale gdy kilka lat temu naukowcy z Uniwersytetu w Toronto się im przyjrzeli, doszli do wniosku, że z 1,2 tys. kryteriów, które w nich zastosowano, porównywalnych jest na dobrą sprawę tylko… sześć. To był początek prac nad sporządzeniem katalogu łatwych do zebrania i policzalnych danych, które jak najpełniej oddadzą stopień rozwoju miasta. W 2011 r. w projekt włączyło się ISO.

W maju w Toronto grupa miast zaproszonych do projektu (wśród nich są Szanghaj, Londyn, Toronto, Dubaj, Hajfong, Amman, Mekka, Chicago, Johannesburg, Buenos Aires, Helsinki, Barcelona, Rotterdam, Makati, Minna i Bogota) zgodziła się na stworzenie platformy o nazwie World Council on City Data, w ramach której będą udostępniały porównywalne dane odnośnie wcześniej ustalonych kryteriów. Twórcy przyznają, że wcześniej miasta niechętnie dzieliły się „wrażliwymi” danymi. Teraz ma się to zmienić. A WCCD to pierwszy krok do stworzenia powszechnej normy przydatnej do oceny miast. Kluczowe jest to, że miasta zgodziły się udostępniać dane i uzgodniły definicje. Z ponad setki zaproponowanych kryteriów ostatecznie wybrano 46.

– To nowe narzędzie potencjalnie może zmienić spojrzenie na rozwój miasta ze strony tych, którzy w nich pracują. Dla dziennikarzy to informacje dotyczące stopnia rozwoju miasta, a np. dla Banku Światowego podstawa do oceny sensowności przyznawanych grantów – tłumaczy w rozmowie z serwisem Citiscope.org Dan Hoornweg ze wspomnianego uniwersytetu, do niedawna pracownik Banku Światowego. Dodaje, że sama dostępność danych może być bodźcem do poprawy jakości miejskich usług.

Kryteria podzielone na kategorie:

Ekonomia: stopa bezrobocia; procentowa wartość nieruchomości przemysłowych i handlowych w stosunku do wartości wszystkich nieruchomości; procent ludności żyjącej poniżej poziomu biedy.
Edukacja: procent dziewcząt w wieku szkolnym, chodzących do szkoły; procent dzieci kończących szkołę podstawową; procent dzieci kończących szkołę średnią; ilość uczniów przypadających na jednego nauczyciela.
Energia: średnie roczne zużycie energii na jednego mieszkańca; procent mieszkańców z dostępem do energii elektrycznej; średnie roczne zużycie energii w budynkach publicznych na m2; procent energii ze źródeł odnawialnych w stosunku do całej energii zużywanej w mieście
Środowisko: poziom pyłów P 2.5, poziom pyłów P 10, poziom emisji gazów cieplarnianych na jednego mieszkańca.
Finanse: poziom zadłużenia miasta
Bezpieczeństwo pożarowe: ilość strażaków na 100 tys. mieszkańców; ilość ofiar pożarów na 100 tys. mieszkańców; ilość ofiar katastrof naturalnych na 100 tys. mieszkańców.
Zaangażowanie:
frekwencja w ostatnich wyborach samorządowych; procent kobiet wybranych w ostatnich wyborach samorządowych.
Zdrowie: przewidywana długość życia; liczba szpitalnych łóżek na 100 tys. mieszkańców; ilość lekarzy na 100 tys. mieszkańców; śmiertelność dzieci do lat 5 na tysiąc urodzeń.
Bezpieczeństwo: ilość policjantów na 100 tys. mieszkańców; ilość zabójstw na 100 tys. mieszkańców.
Ochrona najuboższych: Procent mieszkańców żyjących w slumsach.
Śmieci: Procent mieszkańców z zapewnionym regularnym odbiorem śmieci; ilość śmieci na głowę mieszkańca; procent śmieci podlegających recyklingowi.
Komunikacja: ilość podłączeń do internetu na 100 tys. mieszkańców; ilośc telefonów komórkowych na 100 tys. mieszkańców.
Transport: kilometry sieci transportu publicznego o dużej pojemności na 100 tys. mieszkańców; kilometry sieci transportu publicznego o małej pojemności (light passenger transport) na 100 tys. mieszkańców; liczba podróży transportem publicznym w ciągu roku na jednego mieszkańca; liczba samochodów na głowę mieszkańca.
Planowanie miasta: powierzchnie terenów zielonych na 100 tys. mieszkańców.
Ścieki: procent mieszkańców od których odbierane są ścieki; procent ścieków, które nie są oczyszczane; procent ścieków, które są oczyszczane raz; procent ścieków, które są oczyszczane dwukrotnie; procent ścieków, które są oczyszczane trzykrotnie.
Woda: procent mieszkańców z dostępem do wody pitnej; procent mieszkańców z pełnym dostępem do wysokiej jakości źródeł wody; procent mieszkańców z dostępem do nowoczesnej kanalizacji; dzienne zużycie wody na jednego mieszkańca.
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Aspern Seestadt: Wiedeńska dzielnica przyszłości

Przestrzeń

Aspern Seestadt: Wiedeńska dzielnica przyszłości

Łukasz Malinowski 30 grudnia 2018

Bogota. Powiedz mi w czym mieszkasz, powiem ci kim jesteś

Komunikacja

David Vitezy: Każda mała decyzja zmienia miasto [ROZMOWA]

Mobilność

Współczesna miejska mobilność w parze z pięknem

Mobilność

Współczesna miejska mobilność w parze z pięknem

Agnieszka Serbeńska 08 czerwca 2016

Zobacz również:

Aspern Seestadt: Wiedeńska dzielnica przyszłości

Przestrzeń

Aspern Seestadt: Wiedeńska dzielnica przyszłości

Łukasz Malinowski 30 grudnia 2018

Bogota. Powiedz mi w czym mieszkasz, powiem ci kim jesteś

Komunikacja

David Vitezy: Każda mała decyzja zmienia miasto [ROZMOWA]

Mobilność

Współczesna miejska mobilność w parze z pięknem

Mobilność

Współczesna miejska mobilność w parze z pięknem

Agnieszka Serbeńska 08 czerwca 2016

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5