Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Grudziądz myśli o zakupie 12 tramwajów w nowej perspektywie

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2014-05-21 11:15
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Grudziądz myśli o zakupie 12 tramwajów w nowej perspektywie
fot. UM Grudziądz
Mieszkańcy Grudziądza mogą podziwiać na Błoniach Nadwiślańskich nowoczesny tramwaj dla… Moskwy. – Wszyscy pytają kiedy tego typu tramwaje będą jeździć w Grudziądzu – przyznaje wiceprezydent Marek Sikora i wyraża nadzieję, że dwanaście nowych tramwajów uda się kupić w rozpoczynającej się perspektywie finansowej UE 2014-2020.

Na Bulwarach Nadwiślańskich stoi Fokstrot, wyprodukowany przez Pesę, dla Moskwy. Stolica Rosji zamówiła 120 pojazdów o długości 26,255 m. Pojazdy o szerokości 2,5 m są całkowicie niskopodłogowe i są w stanie przewieźć 190 pasażerów (w tym 60 na miejscach siedzących). Tramwaj wyposażony jest w monitoring, umieszczono w nim aż 20 km różnych przewodów elektrycznych. Fokstrot wyposażony jest w centralny komputer, który nadzorować będzie pracę ponad 20 różnych systemów. Tramwaje mają zacząć wozić mieszkańców Moskwy w czerwcu br.

Okazją do prezentacji tramwaju w Grudziądzu są 115-lecie funkcjonowania tramwajów elektrycznych w tym mieście oraz 35 zjazd komunikacji miejskiej IGKM. Dzisiaj (21 maja) w godz. 11-18 tramwaj będą mogli też oglądać wszyscy zainteresowani mieszkańcy Grudziądza.

Pojazd już teraz budzi spore zainteresowanie mieszkańców. – Wszyscy pytają kiedy tego typu tramwaje będą jeździć w Grudziądzu – przyznaje Marek Sikora, wiceprezydent Grudziądza. Jak dodaje, miasto zgłosiło do kontraktu terytorialnego na nową perspektywę finansową UE zakup 12 sztuk niskopodłogowych tramwajów. – Przed nami rozpoczyna się właśnie perspektywa 2014-2020. Mam nadzieję, że w ramach niej dokonamy zakupu. Oczywiście z dofinansowaniem 85 % – informuje Sikora.

Od roku trwa kompleksowa modernizacja sieci tramwajowej, która ma się zakończyć na jesieni br. Torowisko jest wymieniane, a wiele odcinków jednotorowych zamienianych jest na dwutorowe. Miasto nie kupowało nowych tramwajów, wyremontowano jedynie sześć wozów 805N.– Najpierw torowiska, potem tramwaje – wyjaśnia Marek Sikora.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Jakie tramwaje dla polskich miast? Nowa perspektywa ostatnią szansą

Komunikacja

Jakie tramwaje dla polskich miast? Nowa perspektywa ostatnią szansą

Witold Urbanowicz 08 sierpnia 2014

Pesa dostarczy 12 Swingów dla Tramwaju Fordon

Komunikacja

Pesa dostarczy 12 Swingów dla Tramwaju Fordon

Witold Urbanowicz 07 sierpnia 2014

Fokstrot dla Moskwy. Pesa zaprezentowała nowy tramwaj

Prawo & Finanse

Fokstrot dla Moskwy. Pesa zaprezentowała nowy tramwaj

Witold Urbanowicz 20 lutego 2014

 

 

 

 

 

 

współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS