Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

Kraków. Budowa tramwaju do Górki Narodowej z dodatkowym wsparciem

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2021-12-15 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. Ministerstwo Infrastruktury/ZTP Kraków

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków. Budowa tramwaju do Górki Narodowej z dodatkowym wsparciem
mat. ZIM Kraków
Kraków otrzyma dodatkową kwotę blisko 33 mln zł na realizację linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej.

- Transport w Krakowie i jego regionie przeżywa obecnie dynamiczny rozwój. Budujemy północną obwodnicę miasta, przebudowujemy kolej aglomeracyjną. Dzięki środkom europejskim stolica Małopolski zyska ponadto nową linię tramwajową, która ułatwi mieszkańcom północnej części miasta dojazd do jego centrum – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W ramach budowy linii tramwajowej do Górki Narodowej powstaną trzy parkingi typu Park&Ride, które umożliwią pozostawienie samochodu oraz kontynuację podróży transportem zbiorowym. Nowa linia wraz z węzłem przesiadkowym poprawi dostępność komunikacyjną północnych obszarów miasta.

- To największa na północy Krakowa inwestycja komunikacyjna miasta. Nowa linia tramwajowa będzie uzupełnieniem komunikacji autobusowej. Dzięki niej poprawi się płynność ruchu, zwiększy komfort podróży. Ograniczony zostanie negatywny wpływ transportu na środowisko naturalne - dodał minister Grzegorz Puda.

– To jest bardzo ważna decyzja, która przybliża nas do domknięcia finansowego realizacji tego przedsięwzięcia. Jest to bardzo ważny zastrzyk finansowy przy szeregu wydatków ponoszonych przez miasto w ostatnim czasie – zaznacza Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju.

Cała inwestycja ma zostać zrealizowana do 2023 r.

Wspólne projekty transportowe w Krakowie

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to forma współpracy samorządów współfinansowana z Funduszy Europejskich. Partnerstwa miast wojewódzkich i otaczających je gmin wspólnie ustalają cele i wskazują inwestycje niezbędne do ich osiągnięcia.

Na terenie Krakowa realizowanych jest pięć projektów o łącznej wartości ponad 1,46 mld zł, w tym dofinansowanie z Funduszy Europejskich to ponad 600 mln zł.

Inwestycje obejmują budowę nowej linii tramwajowej w ramach Krakowskiego Szybkiego Tramwaju na odcinku Krowodrza Górka - Górka Narodowa, a także nowej trasy tramwajowej wzdłuż Trasy Łagiewnickiej, przebudowę istniejących odcinków tras tramwajowych oraz zakup tramwajów i autobusów elektrycznych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Szczecin: Droga energia nie spowoduje zmian w komunikacji

Prawo & Finanse

Szczecin: Droga energia nie spowoduje zmian w komunikacji

Jakub Rösler 01 grudnia 2021

Szczecin. Kolejny raport z Torowej rewolucji

Przestrzeń

Szczecin. Kolejny raport z Torowej rewolucji

Redakcja/inf. pras. 09 listopada 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5