Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Europa chce jednego biletu na różne środki transportu

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2015-07-10 11:02
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Europa chce jednego biletu na różne środki transportu
Parlament Europejskifot. Diliff, lic. CC BY 3.0
Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą umożliwienia pasażerom podróżowanie po terytorium krajów Unii Europejskiej różnymi środkami transportu na jednym bilecie. Według proponowanych zmian, za kilka lat miałoby nastąpić zintegrowanie systemów biletowych na poziomie poszczególnych krajów, a następnie na szczeblu europejskim. Jeśli europejskie kraje same nie zajmą pracą na rzecz wspólnego biletu, za kilka lat powstanie prawo regulujące tę kwestię.

Zintegrowany system biletowy obejmujący więcej niż jeden środek transportu, przyczyniłby się do tego, że pasażerowie częściej - zamiast wybierać własny samochód - wybieraliby transport zbiorowy. - Do tej pory w wielu przypadkach zakup jednego biletu na podróż transgraniczną był albo zupełnie niemożliwy, albo bardzo trudny, szczególnie gdy pasażer chciał wykorzystać różne środki transportu w czasie podróży, np. pociąg i autobus - mówi niemiecki eurodeputowany Dieter-Lebrecht Koch. - W dzisiejszych czasach musimy mieć bardziej zintegrowane systemy biletowe. To przede wszystkim ułatwiłoby życie pasażerom. To nie musi być sen. Zacznijmy nad tym pracować już teraz - dodał.

Za przyjęciem rezolucji zagłosowało 592 deputowanych, 62 było przeciw, a 52 wstrzymało się od głosu. Członkowie Parlamentu Europejskiego podkreślali korzyści płynące dla pasażerów z zakupu jednego biletu na transgraniczną podróż przy wykorzystaniu różnych środków transportu. Według nich to najlepszy sposób na to, by zachęcić ich do przesiadania się z własnych aut do transportu zbiorowego - zarówno w przypadku podróży krajowej, jak i zagranicznej. W przyjętej rezolucji eurodeputowani domagają się także, by również Komisja Europejska wspierała integrację systemów biletowych różnych środków transportu. Ze strony Parlamentu Europejskiego padła również deklaracja, że jeśli do 2020 roku nie zostaną poczynione wyraźne kroki zmierzające do ułatwienia pasażerom podróżowania po Europie, wówczas ruszą prace nad stworzeniem unijnego prawa regulującego te kwestie.

Propozycja zawarta w rezolucji mówi, że poszczególne kraje UE powinny stworzyć do roku 2020 zintegrowane systemy ułatwiające planowanie podróży, a także system taryf dla jednego biletu. Po tym terminie Europa będzie miała jeszcze cztery lata na zintegrowanie krajowych systemów w ogólnoeuropejski, integrujący podróż autobusem, pociągiem, samolotem, czy promem, na dowolnie wybranej trasie.

Dodatkowo, Parlament zwrócił się do Komisji Europejskiej o przyjęcie do 2017 roku Europejskiej Karty Pasażera, obejmującej różne środki transportu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Bilet metropolitalny (nie)dostępny na PKM

Komunikacja

Bilet metropolitalny (nie)dostępny na PKM

Michał Szymajda 16 listopada 2015

Bilet miejski w ofercie Przewozów Regionalnych

Komunikacja

Bilet miejski w ofercie Przewozów Regionalnych

Jakub Jackiewicz 17 czerwca 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS