Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Chiny walczą ze smogiem zakazami i donosami

Dalej Wstecz
Data publikacji:
18-08-2014
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Chiny walczą ze smogiem zakazami i donosami
fot. Nanbeidadao, lic. CC 3.0poranny smog w Kantonie
Zanieczyszczenie powietrza w chińskich miastach jest na tyle duże, że władze przyjmują antysmogowe ustawy i wydają zalecenia dla obywateli, którzy mają m.in. do pracy dojeżdżać rowerami i transportem publicznym.

Kilka miesięcy temu amerykańska Izba Handlowa przeprowadziła ankietę, z której wynika, że jednym z głównych problemów zagranicznych firm, które chcą namówić wysoko wykwalifikowanych specjalistów do podjęcia pracy w jednej z chińskich metropolii jest… zanieczyszczenie powietrza. Specjaliści, których uda się skłonić do przeprowadzki do Pekinu, czy Szanghaju zwykle jadą tam sami, bez rodziny, której nie chcą narażać na życie w smogu.

Pod koniec zeszłego roku ponad 10–milionowy Harbin w północnych Chinach został sparaliżowany na kilka dni z powodu smogu. W ciągu dnia widoczność gdzieniegdzie spadała do 10 metrów. Ale smog to poważny problem w prawie każdym dużym mieście na północy kraju.

Mniej samochodów, mniej grillowania

Od tego roku, przez cztery kolejne lata w Pekinie jest wydawanych 150 tys. nowych tablic rejestracyjnych rocznie. To o 40 proc. mniej niż w poprzednich latach. Stolica Chin nie jest jedyną światową metropolią, która walczy ze smogiem, kilka miesięcy temu podobny problem miał m.in. Paryż, a część miast Unii Europejskiej ma poważny problem z karami grożącymi za znaczne i długotrwałe przekroczenie norm jakości powietrza, ale to właśnie miasta z tego kraju stały się w ostatnich latach symbolami zasnutej brudną chmurą metropolii. Płacą wysoką cenę za rozwój. W Pekinie, mimo ograniczeń w dostępie do samochodu, niedługo ma być już 6 mln aut.

Ale to nie samochody są uznawane za główną przyczynę zanieczyszczeń. Podobnie jak w przypadku Krakowa, za głównego winowajcę uchodzi węgiel. Dlatego chińskie władze właśnie na nim koncentrują się w staraniach o bardziej przejrzyste niebo. Prawo uchwalone w kwietniu nakłada na każdego Chińczyka obowiązek dbania o przejrzystość powietrza. Wytyczne uchwalone kilka dni temu wskazują, jak to robić.

Chińczycy powinni starać się przesiąść z samochodów do transportu publicznego, na rower lub chodzić piechotą. Powinni ograniczyć zużycie węgla, który jednak w wielu miejscach kraju jest podstawowym paliwem używanym do gotowania i ogrzewania. Na cenzurowanym znalazło się też palenie śmieci, korzystanie z klimatyzacji, gdy temperatura nie przekracza 26 stopni Celsjusza, a także grillowanie.

Co więcej uruchomiono specjalną „środowiskową linię telefoniczną”. W ten sposób uczciwi obywatele mogą zgłaszać przypadki, gdy ich sąsiad np. dzień w dzień urządza grilla.

Pekin bez węgla?

To może nie wystarczyć, bo zmiana nawyków obywateli nie pomoże w przypadku gdy pekińskie fabryki wytwarzają aż 25 proc. krajowych pyłów PM2.5, które są jednym z głównych składników smogu. Władze chińskiej stolicy zapowiedziały, że do 2020 r. wprowadzą zakaz korzystania z węgla w sześciu dystryktach miasta.

Tylko że część ekspertów uważa, że zastąpienie węgla (z którego pozyskuje się prawie jedną czwartą energii zasilającej Pekin) gazem spowoduje jeszcze większe zanieczyszczenie środowiska, choć może ograniczyć problem smogu.
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Nowy lider na smogowej mapie Polski

Przestrzeń

Nowy lider na smogowej mapie Polski

inf. pras. 05 listopada 2022

Czy polskie miasta odważą się na deklaracje klimatycznej neutralności? Szansa na środki

Prawo & Finanse

Raport PAS: jak Polska walczy ze smogiem

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Nowy lider na smogowej mapie Polski

Przestrzeń

Nowy lider na smogowej mapie Polski

inf. pras. 05 listopada 2022

Czy polskie miasta odważą się na deklaracje klimatycznej neutralności? Szansa na środki

Prawo & Finanse

Raport PAS: jak Polska walczy ze smogiem

Prawo & Finanse

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5