Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Żyrardów: Niebawem opóźniony przetarg na elektrobusy

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2020-08-23 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Żyrardów: Niebawem opóźniony przetarg na elektrobusy
fot. Stiopa, lic. CC BY-SA 4.0Autobus komunikacji miejskiej w Grodzisku Mazowieckim
Gminy położone na południe od Warszawy zamierzają kupić w najbliższym czasie sześć autobusów elektrycznych. Po dwa pojazdy trafią do Żyrardowa, Pruszkowa i Grodziska Mazowieckiego. Zamówienie realizowane w ramach większego projektu unijnego jest opóźnione względem pierwotnych planów o około rok, bo inwestycja miała zostać zakończona dwa miesiące temu.

Mniejsze gminy położone na południe od Warszawy, a wchodzące w skład Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, w 2018 r. zapowiedziały wspólną realizację inwestycji, której głównym elementem ma być zakup sześciu autobusów elektrycznych. Pojazdy trafią do Żyrardowa oraz do Grodziska Mazowieckiego i Pruszkowa (w każdym z tych miast pojawią się dwa elektrobusy). Powstać mają też ścieżki rowerowe, parkingi typu Park and Ride oraz elementy inteligentnego systemu transportowego (ITS) mającego wspierać komunikację publiczną.

Żyrardów jako lider projektu ogłosi wspólny przetarg

– Postępowanie przetargowe na zakup autobusów jest obecnie przygotowywane – mówi Piotr Kierzkowski, inspektor w Wydziale Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Żyrardowie. To właśnie Żyrardów pełni rolę lidera projektu unijnego, w ramach którego samorządy pozyskały środki. Przedsięwzięcie dofinansowane jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Całkowita wartość wszystkich elementów inwestycji realizowanych we wszystkich trzech gminach sięga niemal 41 mln zł, ok. 35 mln pochodzić będzie z budżetu UE. Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej miasta Żyrardowa dwa pojazdy elektryczne mają stanowić „uzupełnienie dla standardowej komunikacji miejskiej”.

Trzy gminy obsługiwane przez PKS Grodzisk Mazowiecki

Należy podkreślić przy tym, że zakup autobusów będzie znacząco opóźniony względem pierwotnych planów. Początkowo zakładano bowiem, że realizacja całego projektu zakończy się do 30 czerwca tego roku. Prawie dwa miesiące po tej dacie wciąż czekamy na ogłoszenie postępowania przetargowego, a jego rozstrzygnięcie i późniejsza dostawa potrwają z pewnością co najmniej kilka kolejnych miesięcy.

Od 1 września 2009 r. obsługą żyrardowskiej komunikacji miejskiej zajmuje się PKS Grodzisk Mazowiecki. Przewoźnik prowadzi przewozy na dziewięciu liniach. Ta sama spółka realizuje także swoje kursy w ramach komunikacji miejskiej Pruszkowa i Grodziska Mazowieckiego.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Solaris dostarczy 8 elektrobusów do Szczecina

Mobilność

Solaris dostarczy 8 elektrobusów do Szczecina

Magdalena Romanowska 12 sierpnia 2020

Elektromobilne Opole. Miasto zamawia nowe elektrobusy

Mobilność

Elektromobilne Opole. Miasto zamawia nowe elektrobusy

Magdalena Romanowska 12 sierpnia 2020

Jest umowa PKM Katowice z Solarisem na dostawę 5 elektrobusów

Komunikacja

Jest umowa PKM Katowice z Solarisem na dostawę 5 elektrobusów

Magdalena Romanowska 11 sierpnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5