Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

ZUE zaskarża olsztyński przetarg tramwajowy do sądu

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2020-10-29 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

ZUE zaskarża olsztyński przetarg tramwajowy do sądu
fot. MJ
Pojawiają się komplikacje w olsztyńskim przetargu na rozbudowę sieci tramwajowej. Firma ZUE, która pierwotnie wygrała postępowanie, a następnie decyzją Krajowej Izby Odwoławczej została wykluczona z przetargu, teraz odwołuje się do sądu. Jednocześnie niedoszły wykonawca wnioskuje o wstrzymanie procedury zmierzającej do zawarcia umowy z nowym zwycięzcą.

Olsztyn planuje rozbudowę sieci tramwajowej. Nowa infrastruktura to około sześć kilometrów podwójnego torowiska. Miałoby one zostać poprowadzone ulicami Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego. Nad skrzyżowaniem Krasickiego z Synów Pułku planowana jest estakada o długości ok. 270 m. Poza tym przy Wysokiej Bramie zostanie wybudowany węzeł przesiadkowy.

Początkowo miasto czekało dwa lata z rozpisaniem nowego przetargu. Cieszył się on dużym zainteresowaniem. W nowym postępowaniu wygrała firma ZUE, ale rozstrzygnięcie to zostało zaskarżone do Krajowej Izby Odwoławczej. Postępowanie toczyło się na wniosek konsorcjum firm Polimex Infrastruktura i Trakcja – które złożyło drugą pod względem ceny ofertę w przetargu. Podważyły one doświadczenie firmy ZUE – które jest niezwykle istotne ze względu na budowę w Olsztynie tramwajowej estakady. Izba przychyliła się do zarzutów odwołujących i wykluczyła krakowską firmę ZUE z postępowania przetargowego.

Miasto jest już po ponownej ocenie ofert. Poinformowano nawet, że komisja przetargowa przychyla się do wyboru oferty konsorcjum Polimex Infrastruktura i Trakcja. Firmy pracę wyceniły na nieco ponad 403 mln zł. Oznacza to, że oferta jest droższa od pierwotnie wybranej o ok. 20 mln zł.

Z wyrokiem KIO nie może się jednak pogodzić – wykluczone z przetargu – ZUE, które nie składa broni. Firma złożyła właśnie w tej sprawie wniosek do Sądu Okręgowego w Olsztynie. – Spółka nie zgodziła się z treścią i uzasadnieniem wyroku KIO i złożyła skargę do sądu – informuje w oświadczeniu Karolina Wiłkojć-Żesławska, dyrektor biura zarządu ZUE.

Co więcej, spółka wnioskuje o wstrzymanie procedury podpisania przez miasto umowy do czasu rozpatrzenia skargi. – Na wypadek gdyby umowa o zamówienie publiczne przed rozpatrzeniem skargi została już podpisana, spółka wniosła do sądu o stwierdzenie, że czynności zamawiającego, w tym wykluczenie ZUE, były niezgodne z przepisami ustawy. Niezależnie bowiem od dalszych losów przetargu spółka stoi na stanowisku, że zapadły w sprawie wyrok KIO nie powinien się ostać – podkreśla krakowska firma. W oświadczeniu zaznacza jednak, że decyzja ta należy ostatecznie do miasta, a sprawę rozstrzygnie niezawisły sąd.

Miasto na razie nie zdradza, czy będzie czekać z zawarciem umowy. – Jest to element postępowania przetargowego i pracy komisji przetargowej. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła – komentuje Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyn wybrał nowego wykonawcę budowy tramwaju

Przestrzeń

Olsztyn wybrał nowego wykonawcę budowy tramwaju

Przemysław Farsewicz 08 października 2020

Rozbudowa tramwaju w Olsztynie. Czy ZUE odwoła się do sądu?

Przestrzeń

Rozbudowa tramwaju w Olsztynie. Czy ZUE odwoła się do sądu?

Witold Urbanowicz 02 października 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5