Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

ZTM Warszawa: Jesteśmy gotowi do rozmów z MZA o wyższej stawce

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-01-31 15:25
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

ZTM Warszawa: Jesteśmy gotowi do rozmów z MZA o wyższej stawce
fot. WU
Dzisiaj (31 stycznia) formalnie rozpoczął się spór zbiorowy w Miejskich Zakładach Autobusowych w sprawie podwyższenia wynagrodzenia dla kierowców. Zarząd spółki podkreśla, że większe podwyżki będą możliwe po podwyższeniu stawki za wozokilometr, jaką przewoźnikowi płaci ZTM. – Jesteśmy gotowi do rozmów, by spróbować stawkę za wozokilometr za 2018 r. podnieść – mówi Katarzyna Strzegowska, dyrektor pionu finansowego ZTM Warszawa.

Związki zawodowe kierowców MZA domagają się zwiększenia wysokości wynagrodzenia dla pracowników. Zarząd spółki na razie nie godzi się na podwyżki w wysokości oczekiwanej przez związki. – Liczba osób popierająca w sondażu dążenia związków zawodowych do podwyższenia wynagrodzenia w spółce wyniosła 2771 osób. Jest to około 70-80% osób pracujących w tych dniach. W dniu dzisiejszym wszystkie organizację związkowe działające w spółce postanowiły o wejściu w spór zbiorowy z Miejskimi Zakładami Autobusowymi. Podczas sporu zbiorowego organizacje związkowe będą na bieżąco podejmowały decyzję co do swoich ewentualnych działań – informuje Waldemar Słupecki, członek prezydium Komisji Międzyzakładowej MZA i TW.

Przedstawiciele MZA podkreślają, że rozmowy o większych podwyżkach będą możliwe po podwyższeniu stawki za wozokilometr. – Zakładaliśmy w tym roku trochę niższą stawkę dla MZA. Jako jednostka podlegającą pod dyscyplinę finansów publicznych jesteśmy zobowiązani do tego, by audytować spółki miejskie z corocznego wykonania budżetu. Audytujemy koszty, przychody i cyklicznie – przynajmniej raz na kwartał – aktualizujemy stawkę w zależności od wykonania budżetu i rzeczywistych potrzeb – mówi Katarzyna Strzegowska, dyrektor pionu finansowego ZTM Warszawa. Jak dodaje, obecnie średnioroczna stawka dla MZA wynosi ok. 9,10 zł netto – bez względu na długość taboru.

Jak już pisaliśmy, rozpoczęły się negocjacje między ZTM i MZA. – Prowadzimy rozmowy w dwóch tematach. Po pierwsze, by do mniej więcej połowy 2020 r. i uruchomienia kolejnego odcinka linii metra, utrzymać zwiększony poziom pracy przewozowej. To przekłada się na gwarancję pracy i pieniądze dla spółki za wykonane kilometry – mówi Strzegowska.

ZTM nie wyklucza możliwości podniesienia stawki za wozokilometr. – Drugi temat dotyczy tego, by – w ramach naszych możliwości finansowych – spróbować stawkę za wozokilometr za 2018 r. podnieść, gdy uzgodnienia między zarządem MZA a pracownikami wyklarują jakieś kwoty podwyżek dla pracowników. Jesteśmy gotowi na ten krok, ale trzeba pamiętać, że nie mamy budżetu z gumy. Mamy jednak świadomość, że kierowcy to podstawowa grupa, jeśli chodzi o komunikację publiczną, która wykonuje ciężką pracę – mówi Katarzyna Strzegowska. – Oczekujemy od zarządu MZA, że będzie pracowała nad samym regulaminem wynagradzania pracowników, co jest ważnym elementem składowym rozmów – dodaje Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa. Związkowcy MZA zdecydują o sporze zbiorowym?

Prawo & Finanse

Warszawa. Związkowcy MZA zdecydują o sporze zbiorowym?

Jakub Dybalski 29 stycznia 2018

Warszawa. MZA negocjują z ZTM droższy wozokilometr

Komunikacja

Warszawa. MZA negocjują z ZTM droższy wozokilometr

Jakub Dybalski 26 stycznia 2018

MZA Warszawa kupują 80 autobusów CNG za 119 mln zł

Komunikacja

MZA Warszawa kupują 80 autobusów CNG za 119 mln zł

Witold Urbanowicz 25 stycznia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5