Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

ZTM w Warszawie: Obejdziemy się bez placu Narutowicza

Dalej Wstecz
Data publikacji:
14-03-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
ZTM w Warszawie: Obejdziemy się bez placu Narutowicza
fot. MatiOmlet, public domain
Warszawski organizator komunikacji bez żalu pożegna się z pętlą tramwajową na placu Narutowicza. – Przy likwidacji pętli potrzeby komunikacyjne zostałyby zachowane – mówi Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. Podobną rolę do placu Narutowicza, zdaniem ZTM-u, spełniać mogą tor odstawczy oraz pętla na Banacha.

Dzielnica Ochota szykuje się do przebudowy placu Narutowicza. – Miejsce to ma szansę w najbliższych 3 latach stać się jednym z najładniejszych placów w stolicy. Będzie zielony, przyjazny dla mieszkańców, osób starszych i niepełnosprawnych, a także bezpieczny dla najmłodszych. Priorytetem jest strefa piesza, ale także komunikacja szynowa, która będzie nadal ważnym punktem placu. Zwężona Grójecka uspokoi ruch samochodowy, a miejsca postojowe pozwolą także zmotoryzowanym korzystać z tego miejsca. Ochota stawia dziś na zieleń, bezpieczeństwo, przy jednoczesnym poszanowaniu tradycji historycznej i ważnej funkcji komunikacyjnej placu Narutowicza – przekonuje Katarzyna Łęgiewicz, burmistrz dzielnicy.

Likwidacja pętli z kontrowersjami


W zeszłym tygodniu na spotkaniu w Urzędzie Miasta właściwie przesądzono – wbrew opiniom i postulatom społeczników – o likwidacji znajdującej się tam pętli tramwajowej. Zdaniem autorów koncepcji przebudowy pętla, nawet przy zachowaniu jednego toru, „zburzy ideę stworzenia zielonego placu miejskiego”.

Zdaniem aktywistów znajdująca się tam pętla pełni ważną rolę w sprawnym funkcjonowaniu komunikacji szynowej miasta nie tylko na obszarze Ochoty, ale również Włoch, Śródmieścia, Woli i Pragi Południe. pozwala na minimalizację zakłóceń w przypadku wystąpienia jakichkolwiek awarii czy utrudnień. Ponadto umożliwia prowadzenie ruchu tramwajów w przypadku remontów infrastruktury. Stanowi też zaplecze dla linii turystycznej T.

ZTM-owi niepotrzebna

Pętli nie broni warszawski organizator komunikacji. Zdaniem ZTM-u wszelkie potrzeby komunikacyjne, w razie likwidacji pętli tramwajowej, zostaną utrzymane. – Zachowaniem tych potrzeb służyć miałby po pierwsze tor odstawczy między torowiskiem Grójeckiej, który umożliwiłby zawracanie tramwajom dwukierunkowym zarówno od strony pl. Zawiszy, jak i od strony al. Krakowskiej – mówi Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM-u. Na razie jednak tabor dwukierunkowy stanowi mniejszość, a w dodatku częściowo przypisany jest do obsługi linii pozbawionych pętli.

Przedstawiciele organizatora podkreślają jednak, że dwukierunkowe pojazdy będą stanowiły coraz istotniejszą część taboru. – Poza tym proszę pamiętać, że do dyspozycji mamy również pętlę Banacha, która ma szansę zostać rozbudowana oraz zachowania relacyjności poprzez tzw. „przebieranki” – zmiany numerów linii – mówi Krajnow. Wraz z budową trasy z Dw. Zachodniego do Wilanowa powstać mają rozjazdy w brakujących relacjach. Na pętlę Banacha będą mogły więc zajeżdżać tramwaje jadące od strony Okęcia.

ZTM podkreśla również, że zostanie utworzona dwukierunkowa relacja z Filtrowej w Grójecką w kierunku pl. Zawiszy, wraz z wybudowaniem dodatkowego peronu na Grójeckiej po skręcie z Filtrowej. W tej chwili tramwaje, które jadą w takiej relacji np. z powodu awarii czy zjazdu do zajezdni – muszą wpierw objeżdżać całą pętlę.

Ostatnie słowo może jednak należeć do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który wszczął procedurę wpisywania placu do rejestru zabytków. Oznacza to konieczność uzgadniania ewentualnej przebudowy.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5