Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

ZTM Rzeszów planuje kolejne zakupy autobusów elektrycznych

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Rösler

Data publikacji:
2021-12-07 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

ZTM Rzeszów planuje kolejne zakupy autobusów elektrycznych
fot. fb MPK Rzeszów
Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie ogłosił ostatnio przetarg na dostawę minimum 20 nowych autobusów miejskich w różnych konfiguracjach. Teraz zapowiada chęć zakupu kolejnych nowych pojazdów, tym razem tylko elektrycznych. ZTM nie planuje ograniczeń w rozkładzie jazdy spowodowanych rosnącymi cenami surowców, mimo tego, iż szczególnie ceny gazu wzrosły o ponad 200% w stosunku do zeszłego roku.

W Rzeszowie pojawią się nowe autobusy. Tamtejszy ZTM ogłosił ostatnio duży przetarg na zakup minimum 20 pojazdów, zarówno gazowych jak i elektrycznych. Jak informuje nas Żaneta Karbowska z Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, zakup ten jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Karbowska dodaje, iż ZTM chce także pozyskać kolejne autobusy elektryczne dzięki dofinansowaniu z tego samego programu. Mowa o sześciu 8 lub 9-metrowych autobusach.

Rzeszowska flota autobusowa jest w dużej części zbudowana z autobusów gazowych. Właśnie takich pojazdów w głównej mierze dotyczy nowy przetarg. Do tej pory autobusy gazowe były wyjątkowo tanimi w eksploatacji, jednak rosnące ceny gazu diametralnie zmieniły sytuację.

– Jeszcze w 2020 r. koszty paliw/energii niezbędnych do zasilania autobusów w MPK Rzeszów kształtowały się na poziomie: ON – 1,36 zł/km; E – 1.16 zł/km; CNG – 1,10 zł/km. Począwszy od września br. z miesiąca na miesiąc możemy zaobserwować stały wzrost cen na rynku paliw/energii. Potwierdzić to mogą wartości w październiku 2021 r. na poziomie: ON – 1,95 zł/km; E – 1,12 zł/km; CNG – 2,58 zł/km, natomiast już w listopadzie 2021 r. ceny te wypadły następująco: ON – 1,94 zł/km; E – 1,28 zł/km; CNG – 3,50 zł/km. Jak widać, koszt obsługi poszczególnych asortymentów autobusów w ostatnim czasie uległ znaczącej zmianie – informuje nas Żaneta Karbowska.

Karbowska dodaje też, iż zgodnie z poziomem cen paliw ZTM będzie analizował zmianę charakterystyki zamawianych autobusów, tak aby nowe pojazdy były jak najbardziej ekonomiczne w trakcie swojej eksploatacji.

– Reagując na pogarszające się w ostatnim czasie warunki ruchu drogowego na ulicach miasta, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie prowadzi obecnie działania mające na celu weryfikację zasadności obowiązujących czasów przejazdu autobusów, czego efektem będzie ewentualne ich wydłużenie między poszczególnymi przystankami, co przyczyni się do poprawy punktualności kursowania. Pomimo rosnących cen gazu i prądu, ZTM nie planuje ograniczenia oferty przewozowej, a jedynie optymalizację układu linii komunikacyjnych oraz rozkładów jazdy poprzez utworzenie nowej siatki połączeń, a także opracowuje analizę możliwości wprowadzenia nowych rozwiązań upłynniających ruch komunikacji publicznej w mieście – kończy pracowniczka ZTM.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
VDL dostarczy kolejne autobusy elektryczne do Belgii

Komunikacja

VDL dostarczy kolejne autobusy elektryczne do Belgii

Jakub Rösler 06 grudnia 2021

Elektrobusy zadebiutują w Zduńskiej Woli

Komunikacja

Elektrobusy zadebiutują w Zduńskiej Woli

Redakcja 03 grudnia 2021

Świdnica kupuje elektrobusy. Ruszył przetarg

Komunikacja

Świdnica kupuje elektrobusy. Ruszył przetarg

Witold Urbanowicz 03 grudnia 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5