Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Mobilność

ZTM jak wielki brat. Sprawdzi temperaturę w autobusie

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-04-05 15:10
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

ZTM jak wielki brat. Sprawdzi temperaturę w autobusie
Fot. WU
ZTM jak wielki brat. Sprawdzi temperaturę w autobusie
ZTM jak wielki brat. Sprawdzi temperaturę w autobusie
ZTM jak wielki brat. Sprawdzi temperaturę w autobusie
ZTM jak wielki brat. Sprawdzi temperaturę w autobusie
Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zaprezentował nowy system zarządzania pozycjami pojazdów. To wielomodułowe narzędzie gromadzi na bieżąco szereg danych z ok. 2 tys. pojazdów jeżdżących po stolicy. Dyspozytorzy z centrali ruchu są w stanie sprawdzić nie tylko odchylenia od rozkładu, ale też temperaturę w nowych wozach. Mogą też włączyć podgląd z monitoringu z części pojazdów. Docelowo system ma ułatwić rozliczenia z przewoźnikami oraz rozwój systemu informacji pasażerskiej.

ZTM w Warszawie wdraża system zarządzania pozycjami pojazdów. To wielomodułowe narzędzie dyspozytorskie, które pomaga zarządzać taborem operatorów. – Mocno wspiera pracę centrali ZTM. Potrzeba jego wdrożenia wynika przede wszystkim z nowych umów z prywatnymi operatorami. Oczekujemy wysokiej jakości usług, jest szeroki zakres kar za uchybienia. Wystąpiła konieczność automatyzacji procesu kontroli – opowiada Maciej Florczak, kierownik projektu wdrażającego system w ZTM-ie.

Funkcjonalność systemu nie ogranicza się jedynie do weryfikacji jakości usług. Jak wyjaśnia Florczak, ZTM sprawuje bezpośredni nadzór nad flotą pojazdów przewoźników prywatnych (łączność radiowa z kierowcą, bez pośrednictwa dyspozytora przewoźnika). Dyspozytorzy mogą więc z łatwością wdrożyć np. tryb sterowania bezpośredniego w sytuacji dużych opóźnień czy uruchomić komunikację zastępczą poprzez ściągnięcie części wozów z wybranych linii. System ułatwi też rozliczenia na poszczególne kursy.

W tej chwili system obejmuje ok. 2000 pojazdów, czyli ponad 80% floty – miejskich tramwajów, a także autobusów MZA, Mobilisu, Arrivy, Europy Express City i większości linii lokalnych. Niedługo do systemu dołączy PKS Grodzisk Mazowiecki, a w przyszłości przewoźnicy kolejowi (SKM i KM). – To prawdopodobnie największy tego typu system w Polsce. W 2018 r. już wszystkie autobusy w sieci ZTM będą wysyłać takie dane – zapowiada Maciej Florczak.

System bazuje na danych otrzymywanych w czasie rzeczywistym (co 10 sekund) z pojazdów. Położenie uzyskiwane jest dzięki sygnałowi GPS. Zakres pozyskiwanych informacji różni się w zależności od rodzaju umowy. Najnowsze wozy wysyłają szczegółowe dane – m.in. o działaniu klimatyzacji czy temperaturze w pojeździe, co pozwala sprawniej weryfikować zgłoszenia od pasażerów. – Zakres wysyłania danych jest szeroki: także dane dotyczące parametrów jazdy, prędkość, kierunek, moment otwarcia drzwi, dane z systemu zliczania pasażerów – mówi Florczak. Istnieje też możliwość włączenia z kamery monitoringu filmującą drogę w autobusach Arrivy. – Nie zapominamy o MZA, który z 84-89 mln wozokilometrów rocznie jest potentatem na naszym rynku. Jesteśmy w przededniu podpisania nowego kontraktu wieloletniego na lata 2018-2027. To, wszystko, co wdrożyliśmy w nowych umowach z Arrivą, Mobilisem itp., będziemy starali się przenieść na MZA – zdradza Wiesław Witek, dyrektor ZTM.

System jest otwarty. – Te wszystkie dane są dostępne, więc deweloperzy, którzy chcieliby robić różnego rodzaju aplikacje związane z położeniem pojazdów, mają otwartą drogę – mówi Maciej Florczak. – Uporządkowane dane przewozowe, które otworzyliśmy i które są migrowane do systemu ogólnomiejskiego, pozwolą na rozwój systemu informacji pasażerskiej. Tramwaje Warszawskie, które są potentatem w tej sferze, dostały od nas polecenie, by objąć też systemem komunikację autobusową. Zaczniemy od dużych węzłów – zapowiada Witek.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5