Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Zielony, muzyczny i skoczny plac Powstańców Warszawy

Dalej Wstecz
Data publikacji:
13-06-2017
Ostatnia modyfikacja:
22-11-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Mieszkańcy mogą już podziwiać efekt zazieleniania placu Powstańców Warszawy. Znajdują się na nim spore lipy oraz tysiące krzewów, bylin i kwiatów. Pojawiły się też miejskie instrumenty oraz trampoliny. Dłużej potrwają prace na Świętokrzyskiej, gdzie sadzone są platany.

Efekt zmian na pl. Powstańców Warszawy i Świętokrzyskiej po zakończeniu przebudowy II linii metra nie przypadł mieszkańcom do gustu. Przede wszystkim krytykowano brak dostatecznej ilości zieleni. Temat ten powracał także w budżecie partycypacyjnym. Okazało się, że wbrew wcześniejszym twierdzeniom miasta jest miejsce na dodatkową zieleń.

– Projekt zaczął się bardzo skromnie – od budżetu partycypacyjnego i kwoty 80 tys. zł. W ramach konsultacji i rozmów z mieszkańcami oraz firmami znajdującymi się w okolicy projekt ewoluował czternastokrotnie – podkreśla Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. Wartość realizowanego projektu sięga kwoty prawie 1,2 mln zł.

Początkowo na placu Powstańców Warszawy miała pojawić się, zgodnie z propozycją wnioskodawców projektu, łąka kwietna, ale miasto zdecydowało się na wprowadzenie znacznie większych zmian. – Mieszkańcy chcieli drzew i dlatego zasadziliśmy 25 lip. Chcieli tez krzewów, pojawiło się ich ponad tysiąc. Pomału kończymy prace na placu, trwają jeszcze prace na Świętokrzyskiej.Ten projekt również ewoluował do kwoty 5 mln zł przy bardzo dużych nasadzeniach. Cieszą mnie platany, których będzie tutaj 190 – podkreśla Kaznowska.

Urzędnicy wyjaśniają skąd taki, a nie inny dobór drzew. – Osnową wokół placu są lipy srebrzyste odmiany warszawskiej, które – gdy urosną – zrobią nam zieloną ścianę. Głosy w konsultacjach były podzielone, czy sadzić w tym miejscu lipy, czy też platany. Ostatecznie jednak platany zostały zarezerwowane dla Świętokrzyskiej, by pociągnąć już istniejący szpaler. Lipy nawiązują do drzew, które kiedyś rosły na placu – podkreśla Monika Domanowska, architekt krajobrazu w ZDM.

Na placu pojawiły się nie tylko drzewa. – Mamy też rabaty krzewów, bylin i roślin cebulowych – mówi Domanowska. Jesienią zostaną dosadzone tulipany i więcej ozdobnych czosnków. – Tworzą nam obwiednię, które – gdy urosną – będą zieloną ścianą – mówi Monika Domanowska.

Na placu pojawiły się tez instrumenty muzyczne – dzwony rurowe, bębenki, fragmenty ksylofonu. – Głos rozchodzi się na kilka metrów, więc same instrumenty nie będą tworzyły zbytniego szumu. Mamy tez zraszacze , które będą dawały możliwość uruchomienia wodnej mgiełki w upalne dni po naciśnięciu magicznego przycisku – podkreśla Domanowska. Uzupełnieniem są ławki (z oparciami i bez), a także dwie trampoliny.

W przyszłości pod placem miałby powstać podziemny parking. Urzędnicy podkreślają, że zieleń na tym nie ucierpi. – Projekt jest tak realizowany, żeby ewentualna budowa podziemnego parkingu nie powodowała konieczności wycinki drzew. Są one w misach metalowych, z hakami. W każdym momencie można je przesadzić – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM Warszawa.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Warszawskie pętle z jesiennymi kompozycjami kwiatowymi

Przestrzeń

Okolice metra Stare Bielany będą bardziej zielone

Przestrzeń

Okolice metra Stare Bielany będą bardziej zielone

inf. pras 09 października 2021

Koniec ze środkami na betonowanie rynków

Przestrzeń

Koniec ze środkami na betonowanie rynków

Witold Urbanowicz 27 sierpnia 2021

Zobacz również:

Warszawskie pętle z jesiennymi kompozycjami kwiatowymi

Przestrzeń

Okolice metra Stare Bielany będą bardziej zielone

Przestrzeń

Okolice metra Stare Bielany będą bardziej zielone

inf. pras 09 października 2021

Koniec ze środkami na betonowanie rynków

Przestrzeń

Koniec ze środkami na betonowanie rynków

Witold Urbanowicz 27 sierpnia 2021

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5