Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Zielony dworzec w Mławie czeka na otwarcie

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-10-05 12:22
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Zielony dworzec w Mławie czeka na otwarcie
fot. Daniel Załuski
Zielony dworzec w Mławie czeka na otwarcie
Zielony dworzec w Mławie czeka na otwarcie
Zielony dworzec w Mławie czeka na otwarcie
W najbliższych dniach zostanie otwarty nowy dworzec w Mławie. Zastosowano tutaj wiele ciekawych i ekologicznych rozwiązań, m.in. dynamiczny system iluminacji czy zielony dach gromadzący wodę. To kolejny obiekt realizowany w ramach pilotażowego programu innowacyjnych dworców systemowych.

PKP SA realizuje program innowacyjnych dworców systemowych. Zakłada on zastąpienie istniejących budynków mniejszymi i tańszymi w utrzymaniu, realizowanymi według zuniformizowanego projektu. Pilotaż obejmuje cztery lokalizacje. Jedną z nich jest Mława.

Budowa dworca systemowego w Mławie ruszyła pod koniec lutego br. Inwestycję za ok. 4 mln zł realizuje Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane SA. Zgodnie z zapowiedziami obiekt powinien zostać udostępniony podróżnym w I połowie października tego roku.

PKP SA szczyci się szeregiem ekologicznych rozwiązań na nowym obiekcie. Zastosowano tutaj bardzo dobrą izolację termiczną i wysokowydajny piec gazowy. Ponadto przewiduje się odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego. Konstrukcja „zielonego” dachu umożliwia natomiast gromadzenie pewnych ilości wody deszczowej. – Dzięki temu mniej jej odpływa do kanalizacji, a jednocześnie woda może parować do atmosfery, przyczyniając się do poprawienia wilgotności powietrza w najbliższym otoczeniu. Jednocześnie dach zielony jest dobrym izolatorem – wyjaśnia Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP SA.

Na dworcu stosowane jest oświetlenie LED z czujnikami ruchu. – Jednym z bardzo ciekawych rozwiązań na dworcu w Mławie jest także dynamiczny system iluminacji. Dworzec jest podświetlany w momencie przyjazdu pociągu na stację. Ponadto w nocy, w określonym momencie, dworzec przechodzi w tryb ok. oszczędzania oświetlenia. Zamontowano czujniki ruchu, w razie potrzeby będą uruchamiać pełną moc oświetlenia – opisuje Dąbek. Nad całością pracy budynku będzie czuwał BMS, czyli system inteligentnego zarządzania budynkiem.

Na dworcu pojawi się kasa biletowa. Wiadomo już kto zajmie pomieszczenie handlowe. Najemcą został Ruch SA.Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rusza budowa dworca w Puławach

Przestrzeń

Rusza budowa dworca w Puławach

Witold Urbanowicz 08 kwietnia 2016

Kilkadziesiąt dworców do zburzenia

Przestrzeń

Kilkadziesiąt dworców do zburzenia

Witold Urbanowicz 06 kwietnia 2016

Otwarto innowacyjny dworzec systemowy w Mławie

Przestrzeń

Otwarto innowacyjny dworzec systemowy w Mławie

Witold Urbanowicz 14 października 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5